Radioporadna
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nový projekt Stezka Českem láká tisíce turistů. Vyrazit můžete i vy

Stezka Českem je dálkový přechod, který nabízí dvě trasy podél české a moravské hranice. Stezku, která se dostala mezi třináct nejprestižnějších dálkových tras světa, vytvořila parta nadšenců v čele s Martinem Úblem.

15:29

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 14:06

V Luži běhají s nadšením a organizovaně. Pro zdraví, na charitu i za naději

Spolek Rozběháme Luži vznikl před třemi lety. Za tu dobu se vytvořila parta lidí, kteří běhají nejen pro zdraví, ale také pořádají charitativní akce. Na dobrou věc se jim podařilo získat více než milion korun.

Před pěti dny 13:38

Šišák, kozlík, meduňka. To jsou bylinky, které vám dodají klid

Zklidnění, pohoda, čas na rozmluvu, to je symbolika adventního období. Realita ale bývá často jiná. Jak nám řekla známá bylinkářka Hanka Binková z Bítovan, lidé si k ní v této době jezdí hlavně pro bylinky na uklidnění. Co nejvíc pomáhá?

Před šesti dny 14:59

Králíkům jen granule? Zkušený chovatel je pro pestřejší stravu

Králíci snášejí mnohem líp zimu, než teplo. To se v průběhu let nemění. Co se ale v posledních padesáti letech velmi změnilo, je jejich strava. Podle zkušeného chovatele Ladislava Kašpara z Holic hrají prim granule.

Před týdnem 14:05

Jak na dokonalé kuře na paprice? Řízněte to uzenou paprikou, radí znalec maďarské kuchyně

Pavel Zita je vyučeným kuchařem a vaří v žádané pardubické restauraci. Pro inspiraci jezdí na stáže do těch nejlepších restaurací v Evropě. Nedávno se vrátil z Budapešti, kde pomáhal ve špičkové restauraci oceněné michelinskou hvězdou. V Radioporadně jsme se ho ptali na pravou maďarskou kuchyni.

Před týdnem 15:48

Svitavský mechanický betlém málem skončil v popelnici. Konečně je kompletní a v pohybu

Velký svitavský mechanický betlém se po deseti letech usilovné práce restaurátorů odkrývá veřejnosti. Na první adventní neděli můžete tuto unikátní kulturní památku vidět v Městském muzeu a galerii Svitavy.

Před 2 týdny 13:19

Jiskra v oku ženy je víc než dokonalý make up. Ve Škole života se dozvíte víc

Tři ženy z východních Čech spojily své profese a vymyslely projekt Škola života, který propojuje vnitřní i vnější ženskou krásu. Chtějí dalším ženám ukázat možnosti, jak žít spokojeně, s jiskrou v oku, jak si uspořádat svůj život tak, aby i rodina dobře fungovala.

Před 2 týdny 15:59

Stáří se dá prožít s chutí. Inspirace přichází z modrých zón

Blue Zone, to je název zdravého životního stylu, který se začíná prosazovat i u nás. Původně označil jako Blue Zones americký cestovatel a žurnalista Dan Buettner pět míst na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku ve zdraví. Jsou to italská Sardinie, řecký ostrov Ikaria, japonský ostrov Okinawa, Nicoya na Kostarice a město v Kalifornii Loma Linda. Buettner shrnul své studijní poznatky ze života dlouhověkých lidí do tzv. devatera.

Před 3 týdny 13:22

V listopadu je výhodné zajít k urologovi. Muži, počítejte s tím, že půjdete do naha

Muži si v listopadu nechávají narůst knírek, aby podpořili celosvětovou akci Movember, která připomíná důležitost prevence rakoviny prostaty. Pardubická uroložka Kateřina Eliášová vítá ve své ordinaci všechny muže, kteří mají právě v listopadu možnost se objednat a zjistit, jak jsou na tom s prostatou.

Před 3 týdny 16:49

Je čas na dolování zdravých kořenů. Křídlatka pomůže na boreliózu, křen nejen na rýmu

V polovině listopadu je ideální čas na sběr zdravých kořenů. Křen zná každý. Křídlatka už tolik známá není. Je to sice invazní rostlina, ale její kořen působí proti borelióze. Jak léčivé kořeny využít a zpracovat? Na to jsme se zeptali bylinkářky Radky Svatošové.