Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nový překlad Pusté země připomíná, proč Eliotův text změnil kritické myšlení své doby

Významná modernistická báseň anglického básníka, esejisty a dramatika amerického původu a nositele Nobelovy ceny za literaturu Thomase Stearnse Eliota, známá u nás dosud jako Pustina, vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera.

10:37

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 18:05

Kniha Expati Gebriana a Lišky představuje příběhy 11 českých architektů a architektek v zahraničí

Expati. Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí. To je název knihy, kterou sestavili autoři Adam Gebrian a Eugen Liška. Přináší portréty 11 architektů, kteří působili nebo ještě stále působí například v USA, Dánsku, Japonsku nebo Velké Británii. Mnozí z nich spolupracují s opravdovými světovými architektonickými esy jako jsou Norman Foster nebo Thomas Heatherwick.

Včera 10:09

Architektura všem? Nová expozice postrádá zastřešující kritické zhodnocení doby v souvislostech

Ve Veletržním paláci se nedávno otevřela nová expozice Architektura všem, mapující období 1956–1989. Má dvě úrovně – jednou jsou samotné stavby, druhou pak jejich zasazení do společenského kontextu doby – protože z ní architektura přímo vyvěrá, reaguje na ní a spoluvytváří ji.

Včera 15:45

Dějiny jako dialog. Publikace o české literatuře za Protektorátu kombinuje metody i typy textů

Jak dnes nahlížet na literaturu minulého století? A jak se do české spisovatelské tvorby vepsalo konkrétní období za druhé světové války? Tomu se věnuje obsáhlá publikace Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.

Před dvěma dny 05:44

Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella

Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…

Před dvěma dny 07:46

Vítězové a zhodnocení

Po uvedení necelé dvoustovky filmů skončil festival Sundance. Od pátečního večera zná také své vítěze. Přehlídka nezávislých filmů, která patří k nejprestižnějším a zároveň nejméně formálním filmovým událostem roku udělila ceny ve 26 kategoriích vyhlašovaných odbornou porotou a šesti, ve kterých vybírali diváci. Víc nám o vítězích prozradila Kristina Roháčková, filmová publicistka serveru iROZHLAS.cz.

Před dvěma dny 06:18

Malostranské náměstí a rotunda sv. Václava

Historické centrum Prahy skrývá pod povrchem důkazy svého více než tisíc let starého vývoje. Důkazem je množství archeologických nálezů, díky nimž získáváme obraz již zaniklého života tohoto města. Některá zásadní místa s archeologickými nálezy odhalíme v novém seriálu Mozaiky, kterým provází historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu. První díl je věnován Malostranskému náměstí a rotundě sv. Václava.

Před dvěma dny 06:04

Staroměstské náměstí a Týnský dvůr v době středověku

Studny, odpadní jámy, kupecké krámy, pranýř i obecní strážnice. Tak vypadalo Staroměstské náměstí ve středověku. Můžeme si ho představit jako důležité obchodí centrum své doby. Na základě archeologických poznatků lze klást vznik tržiště v místech dnešního Staroměstského náměstí až na počátek 12. století. Co se dnes ukrývá pod jeho dlažbou odhalí ve čtvrtém díle seriálu Zmizelá Praha historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.

Před dvěma dny 05:06

Juditin most

Byl prvním kamenným mostem přes řeku Vltavu, který spojil Malou stranu a Staré město pražské. Řeč je o Juditině mostu, který ve 14. století poničila povodeň a následně ho nahradil Karlův most. I dnes ale ještě můžeme narazit na fragmenty Juditina mostu, například pod Křížovnickým náměstím. I na toto místo se ve druhém díle seriálu Zmizelá Praha vydal historik a archeolog Jaroslav Podliska s autorkou pořadu Veronikou Joškovou Štefanovou.

Před dvěma dny 04:50

Románské kostely Na Zábradlí a na Betlémském náměstí

Název ulice Na Zábradlí odkazuje k dávné středověké minulosti tohoto místa. První písemná zpráva o románském kostele sv. Jana, který zde stával, pochází už ze 14. století. Ve své době vynikal svou elegancí. Jak vypadal, jaké měl funkce a jaké komunity kolem sebe sdružoval? To jsou otázky pro historika a archeologa Jaroslava Podlisku z Národního památkového ústavu, který provází třetím dílem seriálu Zmizelá Praha. Jeho autorkou je Veronika Jošková Štefanová.

Před dvěma dny 05:12

Středověk pod povrchem Kotvy a Palladia

Dva obchodní domy v centru Prahy skrývají pozoruhodné archeologické nálezy. Řeč je o obchodním domu Kotva a obchodním centru Palladium. Projekt výstavby Kotvy předpokládal zahloubení stavební jámy do 14 metrů. Archeologům se podařilo rozlišit na ploše staveniště několik časových horizontů, od 11. století až do současnosti. Prostranství současného nákupního centra Palladium prošlo v průběhu staletí poměrně složitým vývojem.