Zbytečná Válka
Epizoda 4326. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Nový : Lvov vypadá jako před válkou, denně ji připomínají poplachy

Válka na Ukrajině trvá už půl roku. Nejsou jí už Ukrajinci unaveni? Jak se změnila za tu dobu situace na západě země, kam zamířily statisíce uprchlíků, přiblížil v podcastu Zbytečná válka generální konzul ve Lvově David Nový, který hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem.

22:51

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 61Před týdnem 37:00

Marek Jukl z Červeného kříže: Humanitární právo se ve válce týká všech, i žoldnéřů. Na Ukrajinu odešlo už 400 tun pomoci

Na Ukrajinu dodal Český Červený kříž 416 tun pomoci, uvedl v podcastu Zbytečná válka jeho prezident Marek Jukl. Připomněl i zásady organizace pomáhat všem bez výjimky a také to, že i žoldnéře a zahraniční bojovníky chrání ženevské konvence.

Epizoda 60Před 3 týdny 41:44

Rusy není radno podceňovat, říká analytik

Boje na Ukrajině se v posledních měsících změnili v tupou a brutální opotřebovávací válku, kde mají obě strany velké ztráty, což je vidět zejména u Bachmutu. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký probíral s redaktorem Novinek v podcastu Zbytečná válka, jak může válka pokračovat, a jaké dopady bude mít čím dál bližší spolupráce mezi Ruskem a Íránem.

Epizoda 5922. prosinec 2022 35:22

V Bachmutu se žije pod zemí, v Chersonu se euforie vytratila

Symbolem tvrdosti bojů na Ukrajině je Bachmut o který se bojuje od června. Situace ve městě popsal analytik Tomáš Kolařík, který se z něj nedávno vrátit a viděl v tamní nemocnici pracovat české dobrovolníky. ještě předtím navštívil nedávno osvobozený Cherson,

Epizoda 5819. prosinec 2022 40:51

Neexistují žádné zázračné zbraně, ukázala válka na Ukrajině, je to varování i pro ČR

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor novinek Alex Švamberk probírali, co za deset měsíců ukázala válka na Ukrajině. Jaké zbraně byly mediálně vyzdvihované a jaké jsou skutečně účinné vyzdvihované. Oba se shodli na významu dělostřelectva a na tom, že je nutné se při modernizaci armády z konfliktu poučit.

Epizoda 5715. prosinec 2022 53:21

Ukrajina rok poté. Existuje cesta ven?

Přesně před rokem Novinky nabídly diskusi politického geografa Libor Jelen s redaktorem zahraniční rubriky Novinek Alexem Švamberkem, ve které se zamýšleli nad možností a pravděpodobností ruské agrese na Ukrajině. Po desíti měsících války, tisících mrtvých, zraněných a deportovaných civilistů, stovkám zničených měst a globální energetické krizi se zdá, že se debata o ukončení konfliktu vrací na začátek. Existuje nějaký kompromis? A jaké by Ukrajina musela dostat záruky?

Epizoda 5613. prosinec 2022 49:03

Putinova ideologie má až pavědecké kořeny

Vladimir Putin dal minulý týden jasně najevo, že jeho cílem je zvětšit území pod ruskou kontrolou. Jaké ideje - někdy skutečně obskurní - formovaly jeho imperialistické myšlenky se drží, probírali v podcastu Zbytečná válka Martin Jabůrek z katedry filozofie University Palackého v Olomouci a redaktor Novinek Alex Švamberk. Věnovali se i otázce vlivu Alexandra Dugina, jenž čerpal z okultní interpretace nacismu.

Epizoda 558. prosinec 2022 53:34

Rusko je prorostlé imperiální myšlenkou, řekl náměstek Kurfürst

Hostem podcastu Zbytečná válka je politický geograf a náměstek ministra zahraničí Evropu Jaroslav Kurfürst. Jeho sekce zodpovídá i za vztahy s Ruskem. Diplomat, který působil na českém velvyslanectví v Moskvě se dlouhodobě zabývá Ruskem a jeho historií. Tématem byly především paralely mezi carským a současným ruským imperialismem.

Epizoda 5425. listopad 2022 25:50

Zima bude krutá, říká po návratu z Ukrajiny humanitární pracovník Petr Štefan

Koordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny, kde 15. listopadu zažil i mimořádně silné ostřelování Ukrajiny. V podcastu Zbytečná válka, kde hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem, také popsal, na co se soustřeďuje pomoc před počínající zimou, které bude krutá.

Epizoda 5323. listopad 2022 39:03

Zima podobu války na Ukrajině nezmění, přišel čas vyhlásit bezletovou zónu nad západem Ukrajiny

Ukrajina čelí v posledních týdnech masivnímu ostřelování raketami, takže je z provozu vyřazena polovina její energetické infrastruktury. Jestli tyto útoky mohou změnit vývoj konfliktu a jak na něj může zapůsobit zima, probírali v podcastu Zbytečná válka bezpečností analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. Oba se kvůli dopadu střel do Polska a Moldávie shodli na potřebě vyhlásit nad částí Ukrajiny bezletovou zónu.

Epizoda 529. listopad 2022 38:29

Rusové už válku na moři prohráli, tvrdí analytik

Hostem podcastu Zbytečná válka je vojenský analytik a redaktor časopisu CZ Defence Tomáš Kolařík, který na přelomu jara a léta strávil dva měsíce na Ukrajině. S bývalým ženistou se baví redaktor Novinek.cz Alex Švamberk o útoku na sevastopolský přístav, překračování širokých řek i nebezpečí přehrad.