Zprávy pro Liberecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nový dopravce v Jablonci koupí nové autobusy a zájem má o místní řidiče

V Jablonci nad Nisou se v sobotu 10. září veřejnosti představila společnost, která bude od února ve městě zajišťovat hromadnou dopravu. Současnému dopravci, společnosti Umbrella, totiž právě v únoru vyprší dvouletá smlouva na provozování MHD ve městě.

03:04

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Před dvěma dny 01:01

Státní zástupce zastavil stíhání zdravotníků z Frýdlantu kvůli otravě pacientů

Před čtyřmi lety dostalo devět operovaných pacientů ve frýdlantské nemocnici otravu krve. Policie původně případ odložila, liberečtí okresní žalobci ale v srpnu 2022 zdravotníky obvinili.

Před dvěma dny 02:28

V Semilech vytvoří koalici vítězná Volba pro Semily, ANO a s uskupení Spolu

Semily jsou prvním městem v Libereckém kraji, kde je po komunálních volbách 2022 jasno, kdo povede tamní radnici v následujících čtyřech letech.

Před třemi dny 04:04

Jaké budou nové vlády v okresních městech? Zjišťovali jsme průběh povolebních jednání

V Liberci pokračuje vyjednávání vítězných Starostů pro Liberecký kraj o nové koalici. 26. září večer se znovu setkají s druhými ANO. V Jablonci vyjednávají všechna uskupení, která se dostala do zastupitelstva s výjimkou SPD. V Semilech a v České Lípě jednají vítězové s vybranými stranami a hnutími.

Před třemi dny 02:08

V Liberci měří odchylky v rozchodu tramvajových kolejí nové zařízení vědců z univerzity

Stav tramvajové tratě dosud kontrolovali pracovníci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou ručními nebo pojízdnými měřidly. Teď nebezpečné odchylky v rozchodu tramvajových kolejí odhalí patentované zařízení, které tým Michala Starého a Ondřeje Matúška z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci testoval ve spolupráci s dopravním podnikem. Ten už prototyp zařízení k měření používá.

Před čtyřmi dny 02:08

Humanitární organizace v Libereckém kraji se potýkají s nedostatkem dobrovolníků

V Libereckém kraji chybějí dobrovolníci. Například ti, kteří by pomáhali v sociálních službách. Pokles zájmu o pomoc hlásí například jablonecké centrum vzdělávání, dobrovolnictví a péče Červený trpaslík. Z tří set dobrovolníků, kteří tam pomáhali v době pandemie covidu 19, se vrátilo pouze jedenáct.

Před šesti dny 02:03

V tanvaldské školní jídelně zavedli finský systém. Děti si samy hlídají vyváženost stravy

Jak děti naučit neplýtvat jídlem? Třeba tak, že si samy vyberou, na co mají chuť a kolik toho snědí. Takový systém zavedli na základní škole v Tanvaldu.

Před týdnem 03:38

OBRAZEM: Budoucnost dolního centra Liberce. Komise vybrala návrh na úpravu Papírového náměstí

Lokalita v dolním centru města Liberce by se podle vítězné studie v budoucnu měla změnit na čtvrť pro bydlení s jezírky, parky a hřišti. Architekti navrhli také zvláštní řešení pro parkování.

Před týdnem 02:41

Vysoké ceny energií dopadají i na sklářské obory, hlavně na odborné sklářské školy

Současná energetická krize dopadá i na odborné školy. Například Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě stouply náklady až na trojnásobek. Škola má jen omezené možnosti, jak ušetřit.

Před týdnem 00:58

V okolí Nového Boru začala fungovat nová sociální služba „Terénní středy"

Sociální služba Rodina v centru z Nového Boru zavedla novou terénní občanskou poradnu. Za klienty z okolních obcí, kteří z různých důvodů nemohou do města přijet, budou sociální pracovníci po domluvě jezdit domů. Pro obyvatele všech obcí ve správním obvodu Nového Boru je služba zdarma.

Před týdnem 02:07

Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci se chýlí ke konci, bude tam sídlo spolkového centra

Obnova památkově chráněné budovy trvala přes dva roky a patří k největší investicím liberecké radnice za poslední dobu. A neobešla se bez komplikací.