Host ve studiu
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Novoměstská filharmonie. 80 lidí spolu dobrovolně sdílí životy propojené láskou ke klasické muzice

V Novém Městě nad Metují na Náchodsku mají skvělý symfonický orchestr, který si zvolil za své poslání šířit lásku ke klasické hudbě. Současnou tvář novoměstské filharmonie nám přišla představit ředitelka orchestru Eliška Kratinová.

10:18

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 11:04

Nebourej - transformuj! Festival Den architektury upozorní na přednosti revitalizace objektů a budov

Krásné architektury je kolem nás plno a mnohdy si toho ani moc nevšímáme, což je velká škoda. I letos se ale na přelomu září a října koná festival Den architektury, který si klade za úkol právě na architektonické skvosty upozornit. Našimi hosty jsou Helena Hrzánová, která nás provede festivalem v Hradci Králové, a Jiřina Bublíková z Památkové péče v Jaroměři - Josefově.

Včera 18:02

V českých dějinách konkuruje knížeti Václavovi jen Karel IV. nebo Jan Žižka. Údajů je o něm ale málo

Našimi svátečními hosty jsou Petra Rokoská a Radek Bláha, archeologové z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Připomínáme si Den české státnosti, je 28. září a v kalendáři jméno Václav.

Včera 10:26

Režisér David Balda: Narušitel byl o svobodě, nový film o manipulaci. Chci lidem v něčem otevřít oči

O filmu a filmařské profesi si povídáme s mladým, talentovaným filmařem a režisérem Davidem Baldou z Hradce Králové, který kameru držel poprvé v ruce už v 11 letech, kdy natáčel nejrůznější reportáže ze života města Hradce Králové. A před několika lety vznikl jeho první celovečerní film Narušitel, který přibližuje osudy armádních letců v 70. a 80. letech minulého století.

Před dvěma dny 12:01

Ludvík je hravý, Dáša opatrná. A krásně se o partnera stará, říká ošetřovatelka náchodských medvědů

Náchodský zámeček vršku kulatýho, jak se zpívá ve známé písničce, je cílem mnoha turistů nejen v letním období. Naším cílem, ale teď nebudou interiéry a komnaty nýbrž zámecký příkop. A hlavně jeho dva chlupatí nájemníci, tedy medvědi Ludvík a Dáša, o které se svědomitě den co den stará Jana Vlášková.

Před třemi dny 12:25

U voleb převládá lidská racionalita. Člověk zvažuje, co se mu vyplatí, říká politolog Milan Školník

Můžeme konstatovat, že skončily komunální volby a první kolo voleb do jedné třetiny Senátu. Požádali jsme o jejich hodnocení politologa Mgr. Milana Školníka z Katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity.

Před týdnem 10:02

Boxu dává 200 procent, zahodila osobní život. Kateřina chce jako první česká boxerka na olympiádu

Od tohoto okamžiku jsem raději trošku ostražitý a ve střehu. Protože naproti mně sedí sice půvabná mladá dáma a žena, která ale umí pěkně rozdávat rány. A to dokonce tak, že patří mezi naše nejlepší boxerky. Kateřina Čavajdová z Hradce Králové je čerstvou vítězkou Mistrovství České republiky v boxu a momentálně se připravuje i na olympiádu v Paříži v roce 2024, kam by se jako historicky první česká boxerka mohla kvalifikovat.

Před týdnem 11:21

Rozpůlený dům. Osudy krkonošské česko-německé rodiny zahalené tajemstvím v knize Alice Horáčkové

S novinářkou a spisovatelkou Alicí Horáčkovou si povídáme o její nejnovější knize s názvem Rozpůlený dům, což je velmi působivý a čtivý román o česko-německých Krkonoších. V příběhu se proplétají osudy její vlastní sudetské rodiny, která to zejména během dramatických a osudových válečných okamžiků 20. století neměla vůbec jednoduché.

Před týdnem 10:29

Kolik je zvířat? Počítací knížka pro děti ilustrátorky Anny Milerové o věčném soužití lidí a zvířat

Anna Milerová z Jaroměře se věnuje umění a grafice. Ovšem ve svém volném čase také „zachraňuje" oceány. Vymyslela projekt Be Sea (Buď moře), ve kterém propojila svět umění s ekologií. Originálním způsobem tak chce přispět ke snížení objemu plastových odpadků v oceánech. A nejen to. Teď vydala i nádhernou knížku pro děti.

Před týdnem 12:06

Renesanční muzika je jako jazz, hodně se v ní improvizuje, usmívá se mladý flétnista Ondřej Hanuš

Mladý a talentovaný hudebník Ondřej Hanuš pochází od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji, ale studium ho zaválo přes Ostravu až do vzdálené Francie. Hraje na zobcovou flétnu a rád má zejména renesanční hudbu.