NejnovějšíEpizoda 231Včera

Poslechněte si podcast: Co je to dnes v Rusku cizí agent

V půlce končícího týdne bylo v Ruské federaci úředně ocejchováno 113 lidí a organizací coby cizí agenti. Mezi ruskými cizími agenty se také ocitla „česká informační agentura MEDIUM-ORIENT“, o které jsem předtím nikdy neslyšel. Ale zbytek se týká lidí a organizací, kteří s Českem nemají nic společného, zato se nelíbí Kremlu.

04:32

Novinky.cz

Vydává: Novinky.cz

Zpravodajský server Novinky.cz připravil pro své čtenáře sérii podcastů. Posluchači se mohou těšit na souhrn bizarních událostí, povídání z cest, politické komentáře a mnohem více.

Web

Epizoda 229Před pěti dny 42:20

Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje

Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje Barcelona není pro turisty žádná velká neznámá. Katalánská metropole proslula zejména kolosálním chrámem Sagrada Família a dalšími stavby architekta Gaudího. Češka Kristina Andonov však druhé největší španělské město poznala i pohledem místní obyvatelky, když v něm strávila čtyři roky života. Jaké má na Barcelonu vzpomínky a co doporučuje k vidění?

Epizoda 227Před šesti dny 48:08

#1 WELSCH: Proháněl nejlepší hráče planety, kariéru za mořem mu zkrátila nepovedená výměna

Z Holic u Pardubic se dostal až do nejlepší basketbalové ligy světa, kde nastoupil i proti Michaelu Jordanovi. Jiří Welsch prožil za mořem velmi povedené období, nakonec se však po čtyřech letech vrátil do Evropy. V prvním díle sportovního podcastu Dobojováno promluvil mimo jiné o nepovedené výměně, olympijské senzaci, samotě, výchově mladých nebo vysoké škole.

Epizoda 228Před týdnem 20:28

Poslední dopisy psané před popravou

Za druhé světové války bylo v Drážďanech popraveno 892 Čechoslováků. Jejich příbuzní často nedostali oficiální oznámení o smrti, přišel jen rukou psaný lístek na rozloučenou. A tak ještě dlouhé týdny marně doufali, že milovaný muž, táta, syn či dcera nakonec zázrakem vyvázli.

Epizoda 226Před týdnem 04:14

Putinův tvrdý kritik Šenderovič musel emigrovat a cituje Švejka

Podle studie serveru Takije děla zveřejněné loni v srpnu emigrovalo z Ruska v letech 2000 až 2020 mezi 4 a 5 miliony lidí. V nedávné době odcházelo ročně ze země na 300 000 lidí. V končícím týdnu musel emigrovat velmi známý spisovatel a publicista Viktor Šenderovič.

Epizoda 224Před týdnem 21:29

Nejznámější český hlas pozná úplně každý, tvář si vybaví málokdo

Jeden z nejznámějších televizních hlasů v Česku, herec a dabér Filip Švarc má za sebou již tisíce rolí v průběhu téměř 30 let. Při poslechu jeho hlasu se lidem vybaví známí hollywoodští herci i oblíbené animované postavičky, jako například zebra Marty z Madagaskaru. O svém širokém hlasovém záběru, který pojme 17letého kluka i 60letého pána, se rozmluvil v dalším díle podcastu V Českém znění.

Epizoda 225Před týdnem 49:00

Kupka: Omezíme slevy na jízdném

Do roku 2025 chce budoucí vláda rozšířit dálniční síť o 200 km. Rozšíření však bude podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) spjato s navýšením ceny dálniční známky. Další finance chce získat omezení slev na jízdné a studenty. Omezení investic by ale považoval za prohru. Vidí budoucnost v elektromobilech? A jak dlouho vydrží Piráti ve vládě? Kupka byl hostem podcastu PoliTalk.

Epizoda 223Před týdnem 04:43

Piráti ve službách českého státu

Francis Drake začínal jako pirát a skončil jako člen parlamentu. Ne že by přestal být pirátem, ale dal se do služeb anglické královny. Od ní obdržel korzárský patent, který ho opravňoval zabírat cizí lodě. Skloubil příjemné pro sebe, bitvy na moři, s užitečným pro stát, službami podle zadání trůnu. Jeho jméno se zachovalo v dějinách.

Epizoda 222Před 2 týdny 04:56

Jak se „bratrská pomoc“ Kazachstánu hodnotí v Rusku

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev nepoužil slova „bratrská pomoc“, když ve středu oznámil, že požádal o účast na potlačení nepokojů v zemi členské státy Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), v níž hraje hlavní roli Rusko. Přesto hned v prvních reakcích v ruském veřejném prostoru termín „bratrská pomoc“ zazněl. Pamětníci a lidé se zájmem o dějiny se nemohli vyhnout srovnání se srpnem 1968 v Československu, kdy tzv. zvací dopis části vedení KSČ přivolal do země vojska Varšavské smlouvy.

Epizoda 221Před 2 týdny 30:14

Jedno z nejhezčích evropských měst vás finančně zruinuje

Dánská Kodaň je ideální destinací na prodloužený víkend. Nemá sice tolik památek jako třeba Řím, Paříž či Vídeň, zato ale nadchne příjemnou a vřelou atmosférou. A taky množstvím oceněných restaurací. Připravte si však peněženky, protože levný výlet to nebude. Poslechnout si o tom můžete v prvním letošním dílu cestovatelského podcastu Pas a pusu.