Souvislosti Plus
7. září 2022

Poslechněte si podcast: Novinářka Khazalová: Chceme-li zajišťovat dostupné bydlení, nemusíme za každou cenu stavět

Blíží se komunální volby a obce se jako v každém volebním programu snaží vyřešit problém s bydlením. Lidé se ale podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity v Brně zajímají o krátkodobý horizont své budoucnosti, a to především v souvislosti s vysokými cenami energií a rostoucí inflací. Přesto je bydlení téma, které občany Česka provází neustále. Otázkou tedy je, zdali mohou města svým obyvatelům s bydlením pomoci a co brání tomu, aby byl dostatek dostupných bytů.

53:53

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před dvěma dny 53:52

Všeobecné nebo odborné vzdělávání? Potřebujeme kombinaci obojího, soudí analytik pracovního trhu

Poslední týdny a měsíce se v Česku řeší střední školství ze všech možných úhlů. Všichni věděli, že po nedostatku míst na mateřských a základních školách přijdou potomci tzv. husákových dětí před brány těch středních. Přesto i tady na ně není náš vzdělávací systém připraven. Stát hází vinu na kraje, kraje na firmy, všichni pak na stát. Problematiku školství budeme řešit příští měsíce i roky. Krom toho jde o klíčové téma pro náš byznys i ekonomiku.

Před týdnem 53:46

Analytik: Vláda žije ve své bublině. Reakce veřejnosti zdaleka nepřipomínají „národní jednotu“

Před necelými dvěma týdny představila koaliční vláda Petra Fialy balíček úsporných opatření, kterými chce zpomalit růst schodku státních financí. Pro příští rok má například přinést úsporu 94 miliard korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka také navrhl úpravy v důchodovém systému, největším mandatorním výdaji státu. Od té doby se bouřlivě debatuje o podrobnostech jednotlivých opatření i o realističnosti předpokládaných úspor. Jsme o něco blíž reálným částkám?

Před 2 týdny 51:54

Straková: Češi žijící v zahraničí mají mít možnost volit korespondenčně. I oni nesou důsledky

Tento týden si připomínáme 100. výročí vzniku Československého rozhlasu, který už v roce 1926 zařadil první programy pro české krajany žijící v zahraničí. Od roku 1936 funguje také vysílání do zahraničí v cizích jazycích, které známe pod současným názvem Radio Prague International. Jaký vztah k vlasti mají české komunity v zahraničí nebo jak se také říká česká diaspora a koho kromě krajanů v zahraničí zajímá dění v ČR?

Před 3 týdny 54:10

Psycholog: Krátký pocit štěstí a záplava dopaminu. TikTok je postaven na tom, aby způsobil závislost

Děti v Česku podle nedávného průzkumu Českého statistického úřadu komunikují častěji na sociálních sítích než osobně a 11 procent uživatelů v Česku, většinou děti a mladí lidé, dál používá TikTok založený na nahrávání a sdílení krátkých videí, obvykle s hudebním prvkem. Podle počtu stažení byl TikTok nejrozšířenější aplikací v Česku za loňský rok.

3. květen 2023 53:00

Analytička: Ekonomicky se etablovat na nových trzích v Asii může českým firmám trvat roky

Představitelé české vlády a Poslanecké sněmovny navštívili v posledních týdnech osm států jihovýchodní a střední Asie, aby připravili půdu pro nová ekonomická propojení. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je nutné rozvíjet nová strategická partnerství, přičemž státy jako Singapur, Vietnam, Tchaj-wan, Filipíny nebo Kazachstán jsou pro Česko zásadní do budoucna a představují alternativu k dodavatelským řetězcům z Číny.

26. duben 2023 52:52

Vláda má ty největší úkoly teprve před sebou a už teď je velmi nepopulární, hodnotí politolog Valeš

Vláda Petra Fialy se blíží k poločasu svého funkčního období. Přestože vlády obvykle v této fázi ztrácejí popularitu jaksi automaticky, současný kabinet se v průzkumech propadá rekordně hluboko. Je Petr Fiala špatný premiér? Vybírá si do svého týmu neschopné spolupracovníky? Nebo vláda ve skutečnosti dělá, co může, jenom neumí své cíle, plány a úspěchy vysvětlit veřejnosti?

19. duben 2023 53:56

Čtyřdenní pracovní týden dorazí i do Česka. Firmy ale ještě čeká velký kus práce, míní odborník

Čtyřdenní pracovní týden je stále častěji tématem především v technologickém sektoru, kde právě rozvoj technologií nahrazuje postupně pracovní lidskou sílu. Stojíme na prahu přelomové změny, kdy se po fázi testování stane čtyřdenní pracovní týden nakonec globální realitou? A je to skutečně o tolik výhodnější model pro ekonomiku?

12. duben 2023 53:00

Milostivé léto pomohlo 20 tisícům lidí. Nové kolo už ale nedává smysl, hodnotí expert na dluhy Hábl

Od podzimu 2021 prošlo Česko dvěma koly Milostivého léta. Minulý týden prošel Sněmovnou v prvním čtení návrh na odpuštění úroků a penále k neuhrazeným daním nebo sociálním odvodům. Připravuje se také novela insolvenčního zákona, která mimo jiné zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky.

5. duben 2023 53:43

Kraje zanedbaly povinnost hlídat si rejstříkovou kapacitu svých škol. Doplatí na to žáci, míní Plaga

Příští týden se konají přijímací zkoušky na čtyřleté studijní obory a brzy na to na víceletá gymnázia. Na středních školách je ale zvláště letos s příchodem silného ročníku nedostatek míst, a to především ve velkých městech. Počet zájemců letos převyšuje loňskou úroveň o 13 procent a toto číslo vede k otázce, proč se naše společnost nepostará, aby mladí talentovaní žáci měli možnost pokračovat ve studiu na solidní střední škole.

30. březen 2023 52:58

Nízkoenergetický dům se vyplatí víc než důchodové pojištění, říká architekt

V posledních měsících prakticky všichni řeší energetickou krizi, kvůli které nastalo období velkého šetření. Právě významné zdražení energií zasáhlo naše životy nejvíce a má největší potenciál změnit je dlouhodobě. Dá se tak čekat, že už v těchto týdnech s příchodem teplého počasí uvidíme stále častěji řemeslníky, kteří budou lepit izolaci, měnit okna nebo instalovat střešní fotovoltaické panely. A většinou to bude s pomocí státu.