- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: Kateřina Šafaříková: Prázdné plynové zásobníky, obchodní válka s USA a opět covid. To nás letos čeká
Zahraniční zpravodajka Respektu, Hospodářských novin a portálu Aktuálně.cz hodnotí na Dvojce české předsednictví Evropské unii a odhaduje příští měsíce. Čím podle ní Petr Fiala překvapil sám sebe? Co byl největší doják? Proč máme víc společného s Finskem než s Polskem? Jak naši roli vnímá dlouholetý europoslanec, šéf sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. A čemu bude muset teď EU čelit? Poslechněte si celý rozhovor Zity Senkové s Kateřinou Šafaříkovou.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Václav Malý: Korunovační klenoty symbolizují zastavení. Je to rituál, lidé to silně prožívají
Jako děkan metropolitní kapituly u svatého Víta je světící biskup Václav Malý jedním ze sedmi klíčníků, kteří letos opět otevřeli dveře Korunní komory ve Svatováclavské kapli, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. „Jsou to symboly určité pevnosti a stálosti. Lidé se potřebují,“ míní Václav Malý. Jak důležité bylo setkání tehdejších prezidentských kandidátů na mši? Jak to vidí... moderuje Zita Senková.
Ekonom Kovanda: Kdyby měla vláda špetku odvahy, měla by nepopulární reformy provést právě teď
Schodek státního rozpočtu s velkou pravděpodobností letos překročí plánovaných 295 miliard korun. Kdy vláda přistoupí k ozdravení veřejných financí? Jakým způsobem chce snížit manko státu? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou kontrolu má stát nad energetickou infrastrukturou, i to, jaké faktory stojí za silnou korunou.
Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?
S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je například i otevření Pražského hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství? Vrátí se s novým nejvyšším ústavním činitelem do povědomí lidí i kulturnost? Hudebník a vysokoškolský pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, co mají kromě tvořivého momentu společného věda a umění.
Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce vystřídá rozum
Vyhrocené emoce, vyvolané mimo jiné i strašením válkou, provázely kampaň před druhým kolem přímé volby prezidenta. Proč si společnost nedokázala udržet patřičný nadhled? Proč i debaty o politice dokážou v některých případech rozdělit přátele, či dokonce členy rodiny? Jak příkopy znovu zasypat? Psychiatr Cyril Höschl v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak mozek reaguje na existenciální hrozbu, i to, v jakém okamžiku přestává strach zocelovat.
Česko má nového prezidenta. Co se změní? Kopeček, Tabery a Hejlová ve speciálu Jak to vidí...
Novou hlavou státu byl zvolen Petr Pavel. Stane se země během jeho mandátu územím pohody, jak si přeje? Jaký typ prezidentství od něj můžeme očekávat? Podaří se mu uklidnit emoce a zasypat propasti ve společnosti? Proč si od prezidentského úřadu slibujeme podstatně více, než umožňuje Ústava? A co se poraženému Andreji Babišovi v kampani vymstilo nejvíce? Přímou volbu prezidenta rozeberou politolog Lubomír Kopeček, socioložka Paulína Tabery a expertka na PR Denisa Hejlová.
Vysázeli jsme už 22 tisíc stromů, prozradila Martina Pavelková, zakladatelka spolku Sázíme stromy
Jak jí změnil život jeden výlet do Krkonoš? V čem se spolek Sázíme stromy odlišuje od dalších organizací s podobným programem? Je spojování hodnotou, kterou vyznává? Proč má tak ráda modříny? Lezou její děti po stromech? Jak se organizaci Sázíme stromy podařilo během deseti let vysázet víc než 22 000 stromů?
Komentátor Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou vlažné
60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu zdarma pro lidi do 27 let. Tímto krokem chtějí Německo a Francie podpořit cestování a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi a oslavit tak 60 let od podepsání Elysejské smlouvy o spolupráci a přátelství. „Poměry nejsou, co bývaly,“ vysvětluje současné vztahy mezi oběma zeměmi zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Jakou odezvu v německé společnosti vyvolalo rozhodnutí poslat na Ukrajinu 14 tanků? Jak to vidí moderuje Zita Senková.
Ekonomka Klímová: Musí prezident rozumět ekonomice? Je to plus. Pravomoc má ale jen k jedné věci
Ekonomické aspekty zdůrazňovali letos téměř všichni kandidáti na Hrad. Musí hlava státu rozumět ekonomice? Jaký vliv má prezident na ekonomické směřování země? Kam až sahají jeho pravomoce? Ekonomická analytička ČRo Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, zda je současné nastavení úrokových sazeb adekvátní, i to, jaké faktory budou ovlivňovat další vývoj inflace.
Prezidentská kampaň vrcholí. Kdo rozhodne volby? Komentuje sociolog Tomáš Kostelecký
„Teď se hraje především o nevoliče a o ty, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty,“ shrnuje sociolog Tomáš Kostelecký. Jaká je taktika obou prezidentských kandidátů před druhým kolem? Jsou klíčem k úspěchu velká města? Jaký vliv může mít podpora bývalých protikandidátů? A komu by prospěla vyšší volební účast?
Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům, vysvětluje Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy
Potřebují se i učitelé sdružovat? Jaká témata přináší Učitelská platforma do veřejného prostoru? Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům? Učí se i učitelé od dětí? Na jaké výzvy reaguje učitelský kodex? Měl by být učitel i morální autoritou? Obejdou se někdy škola, rodiče i žáci bez známkování? Je chyba užitečná?