Křížem krajem
18. září 2020

Poslechněte si podcast: Nové technologie, zemědělské muzeum, sběr šípků pro zoo

Pozveme vás na první ročník přehlídky nových technologií v Zábřehu, do nově otevíraného Národního zemědělského muzea v Dolních Vítkovicích a také na sběr šípků do zoologické zahrady.

08:49

Křížem krajem

Vydává: Český rozhlas

Magazín dobrých zpráv a zajímavostí Moravskoslezského kraje.

Web

12. říjen 2020 02:52

Dobrovolníci z ostravského spolku Pestré vrstvy dokončují nové turistické stezky

Nové turistické stezky dokončují dobrovolníci z ostravského spolku Pestré vrstvy. Měří několik kilometrů a poznáte je podle speciálního značení na stromech. Jedna z tras začíná nedaleko Michalského náměstí v městské části Michálkovice.

12. říjen 2020 10:57

Michálkovická turistika, janovický včelař Burda, 30 let Ludvíkova

Začneme v Ostravě-Michálkovicích, kde dobrovolníci ze spolku Pestré vrstvy dokončují nové turistické stezky. Zavítáme také za včelařem Radimem Burdou do Janovic na Frýdecko-Místecku a v Ludvíkově na Bruntálsku připomeneme 30. výročí osamostatnění obce.

9. říjen 2020 10:44

Kdo inzeruje, prodá, 100 let sportu v Českém Těšíně, Včela 2020 nebude

Vydáme se do Frýdku-Místku na obchodnickou výstavu Kdo inzeruje, prodá. Představíme vám také knihu, která mapuje sto let sportu v Českém Těšíně a nakonec si posteskneme v Ostravě nad zrušenou výstavou Včela.

8. říjen 2020 09:58

Nová zbrojnice, příroda Beskyd v grafice, kopřivnický kalendář

Hasiči v Litultovicích na Opavsku získali novou zbrojnici, na kterou čekali řadu let. Významní umělci, kteří ve svých grafikách zvěčnili přírodu Beskyd, mají vystavena svá díla ve Frenštátě pod Radhoštěm. Prozradíme také, že v Kopřivnici už chystají nový stolní kalenedář na příští rok.

7. říjen 2020 12:19

Potápění v lomu Šífr, nové zvony ve Sviadnově, podzim na Technotrase

Lom Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku je oblíbeným místem pro milovníky potápění. Uslyšíte o tom. Už zanedlouho se rozezní nové kostelní zvony ve Sviadnově. Povíme si proto o nich něco víc a nakonec máme pro vás podzimní pozvánku na moravskoslezskou Technotrasu a vytipujeme její nejzajímavější místa.

6. říjen 2020 09:19

Výstava o životě v pohraničí, údržba parní lokomotivy, připomínka učitele národů

Pozveme vás do Krnova na výstavu fotografií o životě v pohraničí. V Ostravě vás seznámíme s nadšenci, kteří opečovávají parní lokomotivu z 19. století a nakonec nás čeká výlet do Fulneku. Tam totiž začíná výstava věnovaná Janu Ámosi Komenskému.

5. říjen 2020 02:09

Oderští nadšenci odhalili geologicky významnou vrásu v pohořském lomu

Geologicky významnou vrásu opět odhalili nadšenci v lomu nedaleko města Odry na Novojičínsku. O lom se několik let nikdo nestaral. Byl proto zarostlý stromy a keři. Teď je opět přístupný a lidé si mohou přijít vrásu sami prohlédnout.

5. říjen 2020 09:29

Vzdělávací centrum v Karlovicích, oderská vrása, Oděvy První republiky

Nejprve se vypravíme do Karlovic v Jeseníkách a navštívíme vzdělávací centrum Více ve mlýně. Podíváme se také do lomu v obci Pohoř u Oder na Novojičínsku. A nakonec zavítáme do Hlučína na výstavu Oděvy První republiky.

2. říjen 2020 09:27

Oprava knihovny, setkání válečných veteránů, prohlídka věže dolu František

Zamíříme do knihovny v Bohumíně a prozradíme, co vše obnáší oprava hlavní budovy v centru města. Zavedeme vás také do Bystřice, kde se konalo tradiční setkání válečných veteránů a pozveme vás i do Horní Suché, kde můžete vystoupat na těžní věž bývalého dolu František.

1. říjen 2020 12:41

Venčení papoušků, Malý a Velký škaredý, DNA

Víte o tom, že nejen psi, ale i papoušci se musí venčit? Uslyšíte v reportáži z Ostravy-Poruby. Vypravíme se také k Malému a Velkému škaredému potoku do Beskyd a nakonec vám představíme DNA, nadšené divadelní amatéry z Frýdku-Místku.