- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Nově objevená planetka nese název Dobré dílo po edici Josefa Floriana, nakladatele ze Staré Říše
Svou planetku, tedy vesmírné těleso, které nese jejich jméno, mají například Vladimír Mišík nebo Dominik Hašek. Nejnovější český název nese planetka Dobré dílo spojená s rodinou Florianových ze Staré Říše.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Díky netřeskům na skalce se můžete stát malířem ve své zahradě
Přes navrhování zahrad, práci s kamenem a rostlinami se designér Jan Jeníček dostal až ke skalničkám. Jeho láska k netřeskům a tlusticím mu přinesla zahradu plnou stovek druhů těchto skalniček, kterými chce dělat radost ostatním. Přiváží proto z Asie do České republiky nové druhy, které jsou schopny za rok až třikrát změnit barvu.
Na starém strojku po dědovi stáčejí v Újezdu na Žďársku pevná lana. Jednoduchý princip funguje stále
Když v zimě nebyla práce na poli, vyráběli naši pradědové dřevěné nářadí nebo opravovali stroje. Dědeček Jiřího Danihela z Újezdu na Žďársku stáčel poctivé pevné provazy. Jednoduchý strojek funguje i dnes.
Malování mě uzdravilo, myslí si malířka a restaurátorka Magdalena Křenková ze Staré Říše
Stará Říše - obec, kde, jak se žertovně říká, je v každé druhé chalupě Florian. Z rodiny vydavatele a literáta Josefa Floriana pochází i malířka Magdalena Křenková. V domku, kde se rodina usadila v roce 1832, nyní žije a tvoří se svojí rodinou.
Čtyřměsíční pohodový kříženec Balů vyroste ve velkého psa. Hledá nového pána
Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích v našem kraji najít nové pány. V zařízení Městské policie v Pístově u Jihlavy na jednoho takového čeká Balů. Je to hravé štěně, které brzy doroste v pořádně velkého psa.
Jsou to sochy pro každého, říká o kovaných znameních zvěrokruhu náměšťský kovář Pavel Tasovský
Téma dvanácti znamení zvěrokruhu si vybrali představitelé v Náměšti nad Oslavou, aby zkrášlila novou kulturní promenádu a stezku kolem řeky Oslavy.
Osmdesátiletá sběratelka má ve své knihovně přes čtyři stovky Babiček. Je mezi nimi i první vydání
Babička Boženy Němcové je kniha, která nechybí ve většině domácích knihovniček. A i když v té polici není, určitě ji každý zná. V České knize rekordů je teď čerstvě zapsaná sběratelka, která má doma v regálech těch Babiček přes čtyři stovky.
Zrušení poddanství a vznik volného času umožnil lidem scházet se v hostincích
Rozvoj pohostinství a hoteliérství souvisí s velkými změnami ve společnosti v polovině 19. století. Při pátrání po historii bývalých slavných hostinců a hotelů v Novém Městě na Moravě to zjistil historik Libor Denk.
Vojenská košile z anglické vlny připomíná dramatický příběh z druhé světové války
Rodina Ludmily Moržolové z Jihlavska desítky let uchovává starou vlněnou košili. Řeklo by se, že je to jen kousek obyčejného oblečení. Stojí za ním ale velký příběh a kus české i evropské historie.
Spolek Hříbátka založila skupina kamarádek z Hříběcí. Chtěly, aby to i v malé obci žilo
"Vznikly jsme v roce 2017, ale všechny jsme kamarádky a znaly jsme se mnohem dřív," vysvětluje Monika Vrbová. "Protože jsme všechny byly maminky a měly jsme malé děti, tak jsme chtěly podporovat kulturní život pro děti a připravovat jim různé aktivity. K tomu jsme přidaly i různé tvůrčí dílny," vzpomíná na začátky.
Provazník Huber z Jihlavy žádal ďábla o bohatství. Dopis dodnes leží v archivu
O některých dávných pověstech si můžeme říkat: Kdoví, co je na tom pravdy? Po jiných ale zůstaly písemné doklady podložené jmény skutečných osob. Je to i případ dopisu ďáblovi, který leží v jihlavském archivu.