Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nové muzeum v Hlinsku zve k návštěvě kouzelného pestrobarevného světa motýlů a brouků

Dvacet let se v bývalé textilní dílně šily hlavně kožešiny. Pak se manželé Černí rozhodli, že objekt v centru Hlinska v Pardubickém kraji využijí úplně jinak a vystaví v něm svoji rozsáhlou sbírku exotických motýlů a brouků. První návštěvníci se do muzea, které patří k největším svého druhu u nás, podívali v říjnu 2022.

03:33

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:14

V Krásném lese můžete nahlédnout do Grizzlochova mlýna. Jeho majitelé vám ukážou dochované zařízení

V Krásném lese v Krušných horách stojí hrázděné stavení bývalého vodního mlýna. V roce 2016 se do něj nastěhovali Renata Šoltová a Standa Grizzly Číhal. Ke své radosti zjistili, že ve stavení se nachází kompletní mlýnské zařízení. A ochotně ho ukazují kolemjdoucím turistům. V plánu mají i znovu roztočit mlýnské kolo.

Před dvěma dny 03:07

Virtuální expedice brněnské zoologické zahrady vás postaví tváří tvář divokým zvířatům

Můžete stát v centru jihomoravské metropole a zároveň se ocitnout uprostřed džungle mezi šimpanzi nebo v oceánu plném ryb. Jedinečný zážitek nabízí prostřednictvím virtuální reality brněnská zoo. Desítka speciálních filmů umožňuje pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí na vzdálenost doslova pár centimetrů. Otevřeno je celoročně každý den.

Před třemi dny 03:17

V plzeňském muzeu najdete panenky různého stáří i velikosti. Působí neskutečně realisticky

Muzeum panenek se nachází v Plzni v Purkyňově ulici a při jeho návštěvě si na své přijdou nejen malí ale i velcí návštěvníci. Především samozřejmě návštěvnice. Děti se mohou s panenkami vyfotit a dokonce si i vypůjčit kostým. Dospělí pro změnu zavzpomínají na dětská léta, na dobu, kdy nějakou tu panenku sami doma měli.

Před čtyřmi dny 03:18

Vrch Brada na Jičínsku nabízí výhled do tří krajin. Do Českého ráje, Podkrkonoší a Polabí

Vrchol kopce Brada, který se nachází pět kilometrů severozápadně od Jičína, působí na příchozí magicky. I díky dominantnímu kříži a sochám svatých. Je to příhodné místo pro zastavení na naučné stezce s výhledem do tří krajin. A také relaxační bod, kde se vnímavý poutník cítí trochu nadpozemsky. K členitému terénu Brad a okolí patří i sport v podobě legendárního Mikulášského běhu.

Před pěti dny 03:32

Kostel ve Vysokém Mýtě má výjimečný oltář. Monumentální obraz Petra Brandla bere dech

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě v Pardubickém kraji má velmi bohatou historii. Dominantou jeho interiéru je sedmimetrový oltářní obraz jednoho z největších malířů českého vrcholného baroka Petra Brandla. A s velkou pravděpodobností se v něm skrývá i tvář samotného mistra.

Před pěti dny 03:27

Na zámku Kačina u Kutné Hory si můžete vychutnat atmosféru unikátního zámeckého divadla

Zámek Kačina nedaleko středočeské Kutné Hory byl počátkem 19. století postaven jako reprezentační sídlo. V současnosti je sídlem jedinečných expozic Národního zemědělského muzea – Muzea českého venkova. Unikátní prvky kdysi luxusního šlechtického sídla se přitom dochovaly dodnes. Mezi nimi soukromé šlechtické rodinné divadlo.

Před šesti dny 04:10

Ve Starém Městě mají unikátní Kovozoo. Zvířata vyrobená z kovového odpadu obývají bývalý cukrovar

Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji vznikla díky společnosti REC Group původně jako zážitková zahrada přidružená ke dvoru zpracování kovového odpadu. Za deset let existence se ale areál rozrostl o další prostory a inspirativní místa pro návštěvníky.

Před týdnem 03:13

Ve věži radnice v Jablonci nad Nisou vzniká expozice modelů jizerskohorských rozhleden

Mezi dominanty Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji patří budova nové radnice postavená ve 30. letech ve funkcionalistickém stylu. V odborné porotě, která hodnotila návrhy, zasedl mimo jiné Robert Hemmrich, jemuž se přezdívá rozhlednový architekt. Mezi jeho návrhy postavené v Jizerských horách patří rozhledny Černá Studnice, Bramberk, Špičák a Nad Prosečí. Modely těchto čtyř staveb se postupně objeví ve vyhlídkové věži jablonecké radnice.

Před týdnem 02:56

V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě si můžete lehnout a hodiny poslouchat hudbu

Podobně jako Wolfgang Amadeus Mozart, byl i Gustav Mahler geniálním hudebníkem už jako malý chlapec. První koncert měl v Jihlavě v deseti letech. Dlouhá léta se přitom o něm u nás moc nevědělo. I sám Gustav Mahler o sobě říkal, že byl Čechem mezi Rakušany, Rakušanem mezi Němci a Židem v celém světě. Jeho Jihlava na něj ale nezapomněla.

Před týdnem 03:30

Vrch Štvanice nad Hynčicemi pod Sušinou nabízí možnost nahlédnout do vojenské historie

V Hynčicích pod Sušinou na Staroměstsku v Olomouckém kraji najdete moderní zimní středisko. Na své si tam přijdou jak lyžaři, tak milovníci běžek. Když vyjedete nad Hynčice na kopec jménem Štvanice, otevře se vám krásný výhled na část Rychlebských hor i Jeseníků. A také si tam můžete prohlédnout tři objekty lehkého opevnění z období první republiky, které spravuje Muzeum vojenské historie a Staroměstska.