Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Nové cesty, cyklostezka, pastviny pro koně. Pardubice plánují přeměnu Červeňáku

Město Pardubice hledá projektanta na obnovu přírodního parku Červeňák. Dokumentaci, včetně územního rozhodnutí a stavebního povolení, chce mít město během příštího roku. Práce by pak mohly začít v roce 2024, stát budou odhadem 60 milionů korun.

00:19

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:03

V Pardubicích vznikne šestá soukromá základní škola

V Pardubicích se parta nadšených kantorů chystá zakládat novou soukromou základní školu. Bude součástí sítě tzv. svobodných demokratických škol a od září začne fungovat nanečisto jako komunitní skupina. Pardubický magistrát její vznik vítá.

Před třemi dny 02:09

Oprava Wonkova mostu v Pardubicích potrvá 11 měsíců, silničáři ho nezavřou

Oprava mostu Pavla Wonky v Pardubicích začne příští rok. Práce potrvají 11 měsíců, ale silničáři budou pracovat vždy jen na části vozovky a most zůstane částečně průjezdný. To, že jsou v mostní konstrukci závady, zjistili odborníci už před pěti lety.

Před čtyřmi dny 02:11

Dveře i kasu otevřou QR kódem. V Bítovanech lidé nakoupí i bez prodavačky

Malá venkovská prodejna potravin v Bítovanech na Chrudimsku je teď jako jedna z prvních v Česku nově vybavená bezpečnostními kamerami, čtečkami na QR kódy a samoobslužnou pokladnou. Zákazníci tak do ní můžou chodit nakupovat brzo ráno, pozdě večer nebo o víkendech, kdy tam není žádná obsluha.

Před šesti dny 02:10

Sběrný dvůr ve Svitavách se rozroste, bioodpad ale stále ukládat nebude

Práce na přestavbě stávajícího sběrného dvora by měly začít letos na podzim. Bude tam i místo, kam budou moct lidé ukládat bioodpad, ale zatím jen trávu a listí. Ostatní biologický rozložitelný odpad musí zatím házet do bežných popelnic a kontejnerů.

Před týdnem 02:40

Nemocnice Pardubického kraje navzájem propojí nový informační systém. Pomůže pacientům i lékařům

Nemocnice v kraji mají nový systém pro elektronickou zdravotnickou dokumentaci. Poprvé je ve všech pěti nemocnicích stejný a jednotlivá zařízení mohou data mezi sebou sdílet. Zdravotníkům i pacientům to ušetří hlavně čas a opakovaná vyšetření.

Před týdnem 00:20

Ptačí kamikaze mají zastavit speciální samolepky. Lepí je radnice v Ústí nad Orlicí

Radnice v Ústí nad Orlicí řeší, jak zamezit opakovaným nárazům ptactva do prosklených částí městských budov. Problém úředníci zaznamenali u obřadní síně, kde se v oknech odráží zeleň a je pro ptáky matoucí.

Před týdnem 00:24

Opravy hlavních tahů pokračují. Zasáhnou Heřmanův Městec i centrum Pardubic

Opravy hlavních silničních tahů v Pardubickém kraji nekončí. Stavbaři se pustili do opravy dalších silnic v Pardubickém kraji. S komplikacemi musí řidiči počítat na silnici I/17 za Heřmanovým Městcem ve směru na Čáslav.

Před týdnem 02:44

Archeologové našli pod budoucí dálnicí u Svitav středověkou studnu

Pardubičtí archeologové objevili pod budoucí dálnicí D35 u Svitav pozdně středověkou studnu, kterou teď jen velmi pomalu odhalují. Práce probíhají v prameništi Lačnovského potoka, a stále hrozí, že se jílovité bahno sesune a nečekaný nález zavalí.

Před týdnem 02:53

V Pardubicích jsou desítky zanedbaných ploch se zelení, město je plánuje vylepšit

V Pardubicích je okolo pětadvaceti ploch se zelení, které potřebují obnovu. Jsou tam staré stromy nebo málo rozmanitá druhová skladba. Město teď hledá projektanta, který navrhne proměnu lokalit.