Zprávy ČRo Ostrava
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nová sportovní hala v Ostravě-Třebovicích je hotová. Sloužit začne za dva týdny

Hlavně pro sálové sporty poskytne zázemí nová hala v Ostravě-Třebovicích. Stavaři jí dokončili, lidem se otevře zhruba za 14 dnů. Město za energeticky šetrnou novostavbu zaplatilo přes 80 milionů korun bez DPH. Zázemí tam najdou profesionální sportovci i amatéři.

01:59

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 02:01

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru muzikálu Oliver

Několik let usilovalo Národní divadlo moravskoslezské o možnost uvést muzikál Lionela Barta Oliver. Inscenační tým včetně účinkujících totiž musí schválit vlastník autorských práv. Nakonec se to podařilo a už zítra má muzikál svou ostravskou premiéru. Před generální zkouškou to na chodbách Divadla Jiřího Myrona vypadalo jako v úle. Hlavně díky početnému dětskému sboru.

Dnes 00:17

U Jablunkova zadržela policie migranty ze Sýrie, převaděč utekl

Policie zadržela u Jablunkova na Frýdecko-Místecku dvě desítky migrantů ze Sýrie. Přes hraniční přechod Šance jeli v dodávce. Stalo se to krátce po zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem.

Dnes 00:26

Bohumín dokončil stavbu nové zubní kliniky, do objektu se stěhují lékaři

V Bohumíně začnou ordinovat tři noví zubaři. Město totiž dokončilo přestavbu bývalé veteriny na zubní kliniku. Rekonstrukce vyšla radnici na 22 milionů korun. Celkově se zubaři budou starat o 3000 pacientů.

Včera 03:35

Horkovzdušný balón s 26 cestujícími narazil v Ostravě do budovy školy

Policie vyšetřuje nehodu horkovzdušného balónu v Ostravě. Balón s 26 lidmi na palubě v neděli zavadil o stromy a narazil do nejvyššího patra Vyšší odborné školy sociální v Zelené ulici. Nakonec musel nouzově přistát s pomocí policistů, nikdo se nezranil.

Včera 00:20

Žáci mohou navrhnout maskota a logo pro olympiádu dětí a mládeže

Moravskoslezský kraj vyhlásil soutěž o logo a maskota olympiády dětí a mládeže. Ta se bude v Ostravě konat za dva roky. Do soutěže se mohou hlásit žáci a studenti základních a středních škol. Autor vítězného návrhu získá odměnu 10 tisíc korun.

Včera 01:42

Ostravští vědci vyvíjejí nové průmyslové materiály šetrnější k životnímu prostředí

VŠB-Technická univerzita Ostrava vyvíjí nové materiály, které by měly zmírnit dopady průmyslové výroby na životní prostředí. Škola na vývoj získala téměř půlmiliardovou dotaci. Výzkum má přinést lepší materiály i technologie. Výroba by tak spotřebovala méně surovin i energie.

Před dvěma dny 02:01

Razová na Bruntálsku bude muset kvůli nové čistírně a kanalizaci výrazně omezit výdaje

Razové na Bruntálsku hrozí výrazné omezení chodu obce. Vesnice nedaleko přehrady Slezská Harta musí postavit novou čistírnu a kanalizaci, aby odpadní vody neznečistily přírodní zdroj. I když obec získá dotace, na část stavby si bude muset půjčit a na dlouhé roky se zadlužit. Ze svého bude muset dát necelých dvacet, přitom její roční rozpočet je 12 miliónů korun.

Před dvěma dny 02:01

V krizových centrech přibývá mladých lidí, kteří nevidí smysluplnou budoucnost

Čeká je dospělost a oni se jí bojí. Mluví o tom, že raději spáchají sebevraždu. Krizové centrum pro děti a rodinu pro Moravskoslezský kraj má v posledním roce už stovky takových klientů. Terapeuti to přičítají tomu, že covid vystřídala válka a hned po ní ekonomická krize. Mladí lidé to podle nich vnímají jako setrvalý pád dolů a nedovedou si představit zlepšení.

Před třemi dny 02:02

Na Javorovém v Beskydech roste nová budova stanice Horské služby

Horská služba bude mít na Javorovém vrchu novou stanici za 16 milionů korun. Roste na místě té původní a už se rýsuje její podoba. Hrubé stavbě chybí jen střecha. Přes zimu už chtějí zedníci pracovat na interiérech. Služebna na Javorovém je jedna ze čtyř v republice, kde záchranáři slouží nepřetržitě po celý rok. Zatím provizorně využívají pokoje v tamní horské chatě.

Před čtyřmi dny 00:17

Festival loutkových divadel nabídne v Ostravě vystoupení 23 souborů

Festival loutkových divadel Spectaculo Interesse nabídne v Ostravě od 1. do 6. října vystoupení celkem 23 souborů z Francie, Německa, Itálie, Rakouska, Slovinska, Polska, Slovenska a České republiky. Přehlídku od roku 1995 pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO).