Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Nová etapa pražského Kina Atlas. Znovu otevírá a zve nejen na filmy

Před necelými třemi měsíci zavřelo a teď se chystá na novou sezónu. V první jarní den, 21. března od 19 hodin bude znovu otevřeno premiérou filmu Zešílet režisérky Zuzany Piussi. Na co se chce nový provozovatel zaměřovat? A jaké filmy mohou diváci v nejbližší době vidět? Za znovuotevřením kina stojí filmoví tvůrci, mezi nimi i Vít Janeček a Zuzana Piussi.

15:06

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před třemi dny 07:56

Kuciak: Vražda novináře. Dánsko/česko/americký dokument hodnotí novinářka Jana Podskalská

V kinech se po loňské premiéře na karlovarském festivalu představuje dánsko/česko/americký dokument Kuciak: Vražda novináře. Vrací se k tragické kauze vraždy reportéra a jeho snoubenky, která před pěti lety otřásla nejen slovenskou veřejností. Film zařadil do svého programu i festival Jeden svět.

Před třemi dny 04:55

Neoklasická Popelka v moderním pojetí. Národní divadlo opět inscenuje slavný Maillotův balet

Popelka uznávaného francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota se vrací na prkna pražského Národního divadla. Po devíti letech se v novém obsazení představí publiku klasický pohádkový příběh nahlížený avantgardní optikou.

Před třemi dny 09:22

Co dělat, když se nám v hlavě usadí démoni? Národní filmové muzeum zařazuje do své expozice Tmání

Autobiografický snímek Tmání natočil Ondřej Moravec a popisuje v něm, jak se vypořádat s depresí. Formát virtuální reality je v tomto případě velmi působivý. Film je možné do 30. září vidět v Národním filmovém muzeu NaFilM ve Františkánské zahradě v Praze. Šéfové a šéfky muzea doufají, že tu, třebas v rámci tematických či školních cyklů, bude ke shlédnutí i po tomto datu.

Před čtyřmi dny 05:58

Kvality české soutěže představuje dramaturg Jakub Ostrovský

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech začne tradičně předáním ceny Homo Homini. V prostoru Pražské křižovatky bude udělena venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonovi. Neúnavný bojovník za lidská práva ale nebude moci cenu převzít osobně – je totiž ve ve své vlasti vězněn.

Před pěti dny 09:00

Třetí rok v řadě porotu oslnilo autorské duo. Představujeme laureáty Ceny Czech Grand Design 2022

17. ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti Centru architektury a městského plánovánív Praze. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.

Před pěti dny 06:03

Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou

Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.

Před pěti dny 17:21

Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek

Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.

Před pěti dny 08:34

Ve znamení české hudby a hvězdných umělců. Česká filharmonie představila 128. koncertní sezonu

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede hned na začátku sezóny tři koncerty věnované výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff.

Před pěti dny 05:45

Rozhovor s ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým

Začíná další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Nabídne kvalitně obsazené české a mezinárodní soutěžní sekce, zajímavý mimosoutěžní program, a taky akce pro filmové profesionály, ale i pro děti. Přijede řada atraktivních hostů. V rozhovoru s Tomášem Pilátem ředitel festivalu Ondřej Kamenický nejdřív vysvětluje hlavní téma a motto letošního ročníku, které zní Cena bezpečí.

Před pěti dny 08:29

Realita ukrytá za idylou Vánoc. Novela Takové maličkosti o tíži vykročení z pohodlnosti

Kolik úsilí stojí porušit tichý souhlas okolí a vykonat opravdu dobrý skutek? Skládá se náš život z neustále se opakujících drobností, nebo jeho hodnotu určuje i klíčové rozhodnutí? O tom pojednává kniha Takové maličkosti irské autorky Claire Keeganové, kterou pro nakladatelství Prostor přeložila Hana Ulmanová.