Omeletky
4. únor 2023

Poslechněte si podcast: „Normální chlap žárovku nepotřebuje. Tmy se nebojí.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rozdílech

Tématem Omeletek jsou rozdíly. Praskla nám žárovka. Nerada lezu po štaflích, tak jsem prosila přítele, aby ji spravil. Prosila jsem den, dva, tři… Pak už jsem se rozčílila: „Copak nedokážeš vyměnit blbou žárovku?“ Přítel pokrčil rameny. „Normální chlap žárovku nepotřebuje. Normální chlap se tmy nebojí!“ V Omeletkách uslyšíte povídku paní Ivany Den jen pro sebe plný rozkoše. Halina Pawlowská pak přečte Poslouchej vlastní srdce a přidá recept na francouzské tousty.

28:26

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Dnes 30:19

„O slunci prý nejde napsat pěkný rým.“ Omeletky Haliny Pawlowské o slunci

V Omeletkách budeme mluvit o slunci. Prý nelze napsat pěkný rým na slovo slunce. Pátrala jsem na internetu a vypátrala jsem, že básnířka s uměleckým jménem Malykula napsala: Když svítilo slunce, vytáhla jsem sumce, na tenounké strunce, měl celé dvě unce. O slunci si budeme povídat s Vaškem Šandou, uslyšíte povídku Oldřicha Faměry Lampiony štěstí, nositelé neštěstí. Halina Pawlowská přečte povíku Tenor na černo a přidá recept na králíka jako křen.

Před šesti dny 28:03

„Obklopuje voda celý ostrov, zněl dotaz jednoho z turistů.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rozmarech

Omeletky jsou dnes naplněné rozmary. Mám kamarádku průvodkyni. Jednou jela na výletní lodi kolem řeckých ostrovů a jeden pán chtěl vědět, jestli „voda obklopuje celý ostrov." Jiná dáma řekla: „Nemohla byste, prosím vás, zajet blíž k tomu západu slunce?" V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Taťany Veselé. Jmenuje se Moje maminka Kateřina. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Lyricky o kozlu Václavovi a nabídne recept na hrníčkovou bublaninu s jahodami.

Před týdnem 26:26

„Dcera se chtěla svléknout z kůže a chodit jen v kostech.“ Omeletky Haliny Pawlowské o teplu

Co se vám vybaví, když se řekne teplo? Mně se vybaví teplý čaj. A teplé slovo. Teplé dlaně. Občas se někomu udělá horko v nějaké prekérní situaci. Loni v létě jsme byli z vedra zralí na blázinec. Na chalupě jsem zaslechla dceru, jak se plouží kolem domu a heká: „Nejradši bych se svlíkla z kůže a chodila jenom v kostech!“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Pořád stejně blbá od posluchačky Lucky z Prahy. A Vašek Šanda bude vyprávět o filmech, ve kterých to vyloženě vře.

Před týdnem 27:22

„Místo polibku jsem myslela, že chce prachy!“ Omeletky Haliny Pawlowské o fantazii

Omeletky jsou dnes naplněné fantazií. Na gymplu jsem na chmelu potkala Oldu. Drželi jsme se za ruce, a když se se mnou loučil před ubikací, řekl mi: „Nedáš mi ještě něco?“ A mě ani ve snu nenapadlo, že chce polibek a drsně jsem mu odpověděla: „To ne! Naši mi prachy pošlou až zejtra!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Stanislava Jugy První láska pod polštářem. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Když popustím uzdu své fantazii a prozradí recept na mražený borůvkový jogurt.

Před 2 týdny 26:13

„Modré úzké kalhoty jsem nosila, když jsem měla 80 (kilo).“ Omeletky Haliny Pawlowské o stáří

Omeletky se dnes zabývají stářím. Minulý týden jsem ze šatníku vyřazovala oblečení, které mi bylo beznadějně malé. Moje desetiletá neteř sledovala, jak ze skříně vytahuji modré, úzké kalhoty. „No tedy,“ podivila jsem se, „Tyhle jsem musela nosit, když jsem měla 80.“ Neteř znejistěla a zeptala se: „A teď je ti kolik?“ V Omeletkách uslyšíte povídku Haliny Pawlowské Když najdu své kořeny. A Vašek Šanda doporučí film, ve kterém hraje stáří mimořádnou roli.

Před 2 týdny 27:05

„Manžel říkal, že pořád koukám, co bych snědla, abych zhubla.“ Omeletky Haliny Pawlowské o hladu

V Omeletkách si dnes budeme povídat o hladu. Manžel o mně říkal, že pořád koukám, co bych snědla, abych zhubla. Celý život bojovat s váhou je utrpení. A bavit se s lidmi, kteří vám neustále radí, jak to udělat, abyste byli štíhlí, a přitom oni nikdy neztloustli, to je děsně vyčerpávající. V Omeletkách uslyšíte povídku Věry Zikanové s názvem Jak jsme si porozuměli s pohodlím. A Halina Pawlowská prozradí recept básníka Jana Nerudy na skopové maso.

Před 3 týdny 24:23

Pojem globalizace jsem pochopila až v šatně OSN. Omeletky o důvěře s Halinou Pawlowskou

„Důvěra je všude ve světě omezená, ale nedůvěra nezná hranic,“ říká Halina Pawlowská ke svému zážitku ze sídla OSN, který ji inspiroval k Omeletkám s tématem důvěra. Viděla jsem sály, kde se řeší problémy lidstva, sedadla, na kterých spočívají nositelé Nobelových cen... A viděla jsem taky šatnu, nad kterou visela obrovská cedule v 17 jazycích. Bylo na ní napsáno: „Za odložené věci se tady neručí!“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jindry Rousové Dovolená na Malé Fatře.

Před 3 týdny 25:14

„Nenechte si nikdy přistřihnout křídla.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky dnes smaží křídla. Pochopitelně v přeneseném slova smyslu. I když… taková pálivá, dobře upečená kuřecí křídla mají něco do sebe. Často nabádám své studenty, aby si nikdy nenechali přistřihnout křídla, aby je měli rozepjaté a nebáli se vzlétnout do oblak. Uslyšíte posluchačský příspěvek Lucie Pohlové, Vašek Šanda doporučí filmy, kde hrají křídla důležitou roli. A Halina Pawlowská přidá recept na rozlítaného španělského ptáčka.

13. květen 2023 24:30

„Potvora ani mrcha nemají mužský rod.“ Omeletky Haliny Pawlowské o potvorách

V Omeletkách budeme mluvit o potvorách. Na některých z nich, třeba na mořských potvorách, si pochutnáváme, některé potvory, třeba hmyz, si pochutnávají na nás. A samozřejmě potvory jsou lidé. Mě zaujalo, že podstatná jména potvora ani mrcha nemají mužský rod. Ale na druhou stranu už jsem slyšela od jedné dámy, že její expřítel byl „pěknej mrch!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Amálky Zahradníčkové I ještěrky mají karmu. A Halina Pawlowská přidá recept na mladý lilek s cuketou.

8. květen 2023 55:13

Na vernisáži mne zaujala moderní instalace na zdi. Bohužel to byl větrák. Omeletky Haliny Pawlowské

Trapné chvíle k životu patří. Obdivuhodné je, když někdo umí na trapas pohotově zareagovat. „To ovšem není můj případ,“ přiznává Halina Pawlowská. „Vtipná reakce mě obvykle napadne tak rok poté.“ Právě proto patří moderátorčin obdiv její kamarádce Lídě, která polila kávou svého generálního ředitele. „Ten ředitel měl sněhobílou košili a čekalo ho jednání. Lída ale hlasitě pravila: ,Oh! Teď se tedy budete muset konečně svléknout! Ostatně… toužím po tom už půl roku!‘“