Epizoda 2716. květen 2022

Poslechněte si podcast: Nobelistka Maria Ressa: Lži na sítích jsou globální hrozbou

Do čela Filipín míří syn bývalého diktátora Marcose, který hájí odkaz svého otce. Jak sociální média vymazala před volbami historickou paměť velké části Filipínců? A co z toho vyplývá pro zbytek světa? Přinášíme rozhovor s novinářkou a držitelkou Nobelovy ceny za mír Mariou Ressa.

29:39

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.

Web

Epizoda 60Včera 26:49

ČNB krotí inflaci: co způsobí zvýšení úrokových sazeb

Centrální banka vytáhla do boje proti zvyšující se inflaci. Úrokovou sazbu zvýšila na 7 %, což je nejvyšší úroveň od konce 90. let. Podraží tak hypotéky i komerční úvěry pro firmy a domácnosti. Na jaké další dopady se máme v příštích měsících připravit? A jak se k tomu postaví nový guvernér ČNB Aleš Michl, který se kormidla ujme za pár dní?

Epizoda 59Před dvěma dny 23:52

Zkazí chaos na letištích letošní dovolenou?

Letiště v Evropě i Severní Americe se potýkají s náporem cestujících, kteří se musí připravit často na mnohahodinová zpoždění nebo dokonce zrušené lety. Mohou za letištní kolapsy jen dozvuky covidu? Dokáží se letiště s návratem pasažérů v letní sezóně popasovat? A jak moc zasáhne leteckou dopravu růst cen paliv a energií?

Epizoda 58Před třemi dny 24:43

Ukrajinská pšenice jako nástroj Putinovy války

Kvůli ruské invazi a blokádě přístavů zůstávají na Ukrajině miliony tun pšenice určené na vývoz. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell označil postup Moskvy za válečný zločin a objevují se také obavy před hladem ve světě. Koho výpadek ukrajinského obilí ohrožuje nejvážněji? A co Rusko svou strategií sleduje?

Epizoda 57Před čtyřmi dny 26:46

Vláda a STAN po výbuchu časované bomby jménem Dozimetr

Vládní hnutí STAN čelí kritice kvůli tomu, co vynesla na povrch policejní akce Dozimetr. Ministr školství Petr Gazdík, jehož jméno v policejních spisech také figurovalo, už oznámil rezignaci na post ministra školství i na funkci místopředsedy STANu. Někteří ale volají k zodpovědnosti i předsedu STANu Víta Rakušana. Může vzniklou situaci ustát?

Epizoda 56Před pěti dny 21:02

Nad policejním spisem k akci Dozimetr

Kauza Dozimetr ma první politickou oběť, kromě samotného náměstka primátora Petra Hlubučka, který je od pátku ve vazbě. Stal se jí ministr školství Petr Gazdík, jenž udržoval úzké vazby na dalšího aktéra kauzy, lobbistu Michala Redla. Jakým způsobem se skupina do vedení dopravního podniku infiltrovala? Komu takzvaní "redlovci" přezdívali Slepice? A bude pražský Dozimetr zapáchat stejně jako nechvalně známá brněnská kauza Stoka?

Epizoda 55Před týdnem 20:41

STAN má problém: Hlubuček, Redl a „pražská Stoka“

Exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN čelí obvinění z účasti v organizované skupině, která měla ovládnout penězovody v pražském dopravním podniku. Kromě něj je v kauze Dozimetr, z níž se může stát pražská obdoba brněnské Stoky, obviněno dalších deset lidí, včetně lobbisty Michala Redla. Jak vážný problém to pro vládní hnutí je?

Epizoda 54Před týdnem 25:29

Ukrajinští uprchlíci v ČR: od relokace k integraci

Miliony uprchlíků, kteří kvůli bojům na Ukrajině opustili domovy i vlast, se musí provizorně zařídit v nových útočištích. Těžkou hlavu z toho nemají jen oni sami, ale i země, které jim dočasnou ochranu poskytly - včetně České republiky. Kde jsou slabá místa narychlo ustaveného systému? A jak moc se do celé záležitosti promítají blížící se komunální volby?

Epizoda 53Před týdnem 26:07

Polský plot stojí, uprchlíci proudí, prales trpí

Na polsko-běloruské hranici dokončují dělníci stavbu téměř 190 kilometrů dlouhého plotu. Má zamezit Běloruskem řízené migraci lidí z Blízkého východu a Afriky přes polské hranice do Evropské unie. Plot vede i skrz Bělověžský prales - z přírodního hlediska mimořádně důležitou oblast. Jak to ovlivní tamní životní prostředí? A jak migraci?

Epizoda 52Před týdnem 23:58

Příčiny a důsledky nynějšího zdražování potravin

Tuzemská inflace dál dramaticky stoupá. V květnu dosáhla úrovně 16 procent, tedy jen o málo nižší, než jakou vykazují Ukrajina a Rusko, pohroužené do válečného konfliktu. Obzvlášť citelně se růst cen v českých obchodech projevuje u potravin. Jak to dopadá na spotřebitele? Jak na výrobce? A jak je to s maržemi? Mastí si tu někdo kapsu?

Epizoda 51Před týdnem 28:48

Kam až vedou stopy ovlivňování sportovních dotací

Špičky české politiky i justice čelí otázkám ohledně kauzy sportovních dotací v éře exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Pátrání reportéra Seznam Zpráv Janka Kroupy odhalilo, že za přidělení konkrétních dotací lobboval např. lidovecký ministr Marian Jurečka nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Co všechno se podařilo zjistit?