Kavárna
30. březen 2023

Poslechněte si podcast: Nikdo už neví, jak Nezmaři přišli ke svému jménu, ale dělají mu čest. Folková kapela slaví 45 let

Od roku 1978 hraje folková kapela z Českých Budějovic Nezmaři. „Nikdo už neví přesný den vzniku, nikdo už neví proč zrovna Nezmaři, ale tak to je. To už je historie,“ usmívá se basista Pavel Drengubák, kterému všichni říkají Jim.

15:42

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před týdnem 18:04

Po stopách legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila

V okolí zaniklé šumavské vesnice Kamenná Hlava se odehrává část románu Návrat Krále Šumavy. Autor David Jan Žák v něm vypráví příběh legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, který koncem 40. a začátkem 50. let minulého století převáděl za hranice lidi nepohodlné nastupujícímu komunistickému režimu.

Před 2 týdny 23:56

Jedna cesta stopem odstartovala uměleckou dráhu sochařky a výtvarnice Pauliny Skavové

Někdo by o ní mohl zjednodušeně říct, že je výtvarnice. Paulina Skavová je ale především velmi originální sochařka. Její díla neunikla pozornosti věhlasných sběratelů. Působí ale také jako scénografka, podílela se na řadě mezinárodních filmových projektů a v neposlední řadě ji baví marketing a PR, což zúročuje v Alšově jihočeské galerii.

Před 3 týdny 18:21

Příběh, na který se můžete dívat celý život, a symboly. Hynek Fuka a Maty Dio vystavují v Borovanech

Hynek Fuka a Maty Dio, dva jihočeští výtvarníci, společně představují svá díla v klášteře v Borovanech na Českobudějovicku. Výstava má název Svou cestou. „Autory ve tvorbě spojuje to, že oba dělají příběh, lidsky je spojuje velké přátelství a vzájemný respekt,“ říká kurátor Miroslav Houška.

3. září 2023 16:25

Hudba na soutoku přinese do Českých Budějovic melodie ze středověku, renesance a baroka

Máte rádi starou hudbu, tedy hudbu středověkou, renesanční nebo barokní? Pak by neměl vaší pozornosti uniknout mezinárodní festival staré hudby v Českých Budějovicích s názvem Hudba na soutoku neboli Musica ad confluentem. Jeho šestý ročník začne v pátek 8. září.

20. srpen 2023 16:55

Budějovická „Lannovka“ mu připadala na sklonku dne smutná. Tak zavedl v kavárně hudební večery

Každý pátek večer ožívá Lannova třída v Českých Budějovicích hudbou nejrůznějších žánrů v podání mladých muzikantů i jejich učitelů. Akci sem přinesl Vladimír Dědouch, který se před časem stal provozovatelem místní kavárny La caffé.

13. srpen 2023 22:16

Festival Dobršská brána přivádí světové hudebníky do malé pošumavské vesnice, tentokrát houslisty

V pátek 18. srpna se posluchačům otevře Dobršská brána, pozoruhodný mezinárodní hudební festival, který se koná v malé vesničce v Pošumaví. Do Dobrše na Strakonicku, vísky s necelými padesáti stálými obyvateli, míří stovky návštěvníků a hudebníci z celého světa. Za festivalem stojí už sedmým rokem Ivo Kraml.

6. srpen 2023 21:23

Manželé Trojanovi si nejdřív v jihočeských Slavonicích koupili dům, pak začali pořádat festival

Jubilejní desátý ročník Slavonice Festu se uskutečnil v jihočeských Slavonicích. Filmový a hudební festival se před lety zrodil v hlavě režiséra a producenta Ondřeje Trojana, když si ve Slavonicích koupil dům. Kam Slavonice Fest za deset let své existence dospěl a jak to bude s jeho pokračováním?

30. červenec 2023 20:15

Loutky a hudba se setkávají v Miroticích na Písecku už dvacet let díky Ladislavu Tomešovi

Když něco trvá dvacet let, dá se už skutečně mluvit o tradici. A když celých dvacet let s neutuchající energií a entuziasmem připravuje jeden pěkný festival jeden člověk, stojí to za pomyslné smeknutí klobouku. Tím člověkem je Ladislav Tomeš, který si kdysi vymyslel a dodnes organizuje rodinný festival s názvem Mirotické setkání loutek a hudby.

23. červenec 2023 19:20

Sídlo podnikatele, pak jesle i squat, teď kulturní centrum. Osud Kralovy vily je ale stále nejistý

Funkcionalistickou vilu si nechal ve 30. letech 20. století v jihočeských Prachaticích postavit Johann Nepomuk Kral, zdejší významný podnikatel. Kvůli svému německému původu ji ale během poválečného odsunu musel opustit a od roku 1948 dům patří městu. Jeho osud je spletitý, byl prázdný a zanedbaný, stále mu hrozí demolice, ale momentálně žije kulturou. Tu sem přináší spolek mladých lidí Živá vila.

16. červenec 2023 18:46

Kostely na Novohradsku rozezní hudba při festivalu, který pořádá houslista Jaroslav Svěcený

Jeden z řady letních hudebních festivalů na jihu Čech pořádá houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Koncerty se konají na Novohradsku, letos od 20. července do 24. července. Součástí je i výstava houslí.