ArtCafé
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nikdo sem nepatří víc než vy. Festival Fotograf se věnuje podobám extremismu v současném světě

Nikdo sem nepatří víc než vy. To je podtitul letošního Fotograf festivalu, který v několika pražských i mimopražských výstavách řeší téma vzestupu neliberálních a krajně pravicových tendencí v Evropě. O vizualitě a ikonografii extremistických křídel politického spektra a o tom, jak se znepokojujícím tématem pracuje současná umělecká scéna, si povídá Alžběta Žabová s jednou z kurátorek festivalu Terezou Rudolf, vystavujícím umělcem Jiřím Žákem a politologem Janem Charvátem.

42:01

ArtCafé

Vydává: Český rozhlas

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.

Web

Před týdnem 37:58

Festival Ostrava Kamera Oko představuje filmy, které vznikají v krizi nebo hledají nové perspektivy

Letošní ročník mezinárodní kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 28. září a nabídne například tvorbu filmařů, kteří točí ve ztížených podmínkách a opouští své komfortní zóny. Jaké další snímky bude možné vidět a v jakých prostorách se festival odehrává v ArtCafé představuje ředitelka Gabriela Nývltová. O svých intimních filmech mluví ruský režisér Vadim Kostrov a režisér Milan Klepikov, kteří jsou hosté letošního programu.

Před 2 týdny 44:40

Festival Čekání proměny. Umění může pomoci pojmenovat nejistoty, které lidé před momentem změny řeší

Plánovaná výstavba trasy D ovlivní nejen prostor, ale i život místních obyvatel. Festival Čekání proměny tento moment před změnou zpracovává. Jak se dá skrze umělecké intervence komunikovat okamžik proměny místa s obyvateli města? Co změna v podobě stavby trasy metra D obyvatelům může dát a co zase vzít? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Eliška Málková a Lynda Zein a socioložka Barbora Matysová.

Před 3 týdny 48:11

Mezinárodní festival pantomimy v Poličce. Jak si pantomima rozumí s moderní technologií?

Kdo jsou vizionáři české pantomimy a jaké futuristické vize se jim honí hlavou? Co je to Flow arts? Ve východočeské Poličce začíná 14. září jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest. O něm i o budoucnosti pantomimického umění si budeme povídat s ředitelem festivalu a mimem Radimem Vizvárym a režisérkou, pedagožkou a publicistkou Hanou Strejčkovou.

2. září 2022 41:45

Jak multifunkční umělci proplouvají mezi světy literatury a výtvarného umění?

Co se stane s poezií nebo i s prózou, když jí píšou výtvarníci, malíři, sochaři, performeři? Co se stane s obrazem, sochou, výtvarnou akcí, když je vytvářejí básníci? Odpovědi hledáme s básnířkou a performerkou Janou Orlovou, které letos vyšla kniha s názvem Neutečeš, a básníkem, spisovatelem a sochařem Viktorem Špačkem, který představí i svou letošní knihu povídek Čistý, skromný život.

31. srpen 2022 45:30

Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír

Při objevování příležitostí a nástrah přicházejících s rozvojem digitálních technologií asistují ve školách, knihovnách i rodinách roboti William a Meriwether, Netvor nebo kouzelník. Vzdělávací aktivity z těchto sfér popisuje Eva Nečasová, designérka a zakladatelka iniciativy AI dětem. Svoji zkušenost přináší i student Josef Kahoun, spoluautor počítačové hry Codeventure. David Kudrna ze vzdělávacího oddělení NÚKIBu přináší tipy, jak nezamrznout v oblasti kyberbezpečnosti.

19. srpen 2022 44:07

Výjimečná úroda ženských sól na Letní Letné. Ženy zavěšené na laně, v kruhu, na střeše šapitó

Jak se vypráví neverbální příběh na vertikálním laně? Jak předat téma depresí a úzkostí pomocí vzdušné akrobacie? Co vznikne, když se akrobatka inspiruje dokumentárním divadlem? Svůj autorský přístup k novému cirkusu a zkušenosti s přípravou sólového autorského představení přiblíží Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Eliška Brtnická. Moderuje Hanka Malaníková. E-mail: artcafe@rozhlas.cz.

15. srpen 2022 43:12

Zvíře jako kamarád i zvíře jako oběd. Může umění měnit kulturní perspektivy?

Jak dosáhnout rovnocennějšího způsobu vzájemného mezidruhového soužití a jakou roli může mít v tomto procesu umění? Vztah lidí a zvířat je ambivalentní: jednou jsou naši domácí mazlíčci, jindy zase potrava. Pozvali jsme si kurátorku Hanu Janečkovou a socioložku Terezu Vondrovcovou, které se podílely na knize Dotek zvířete, a umělkyni Denisu Langrovou, jejíž videa je v současnosti možné vidět na výstavě Člověk a zvíře v pražské Entrance Gallery.

3. srpen 2022 44:30

Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?

Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.

2. srpen 2022 43:12

ArtCafé: ArtCafé z LFŠ. Filmová výchova pomocí virtuální reality

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně věnuje i vzdělávání v oblasti filmu a audiovize. Agáta Hrnčířová si přímo do stanu Českého rozhlasu přizvala Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou, které stojí za Národním filmovým muzeem a ve vzdělávání využívají i nové technologie, jako je například virtuální realita. O zkušenostech z pedagogické a lektorské praxe mluví i lektor a metodik Aeroškoly František Topinka.