Vybrali jsme pro vás
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Nikdo se nás neptal, jestli respektujeme ceny energií, říká zemědělec. Jak se hospodaří na horách

Náklady zemědělcům stouply o víc než 100 procent, výkupní ceny to ale zdaleka nepokrývají. Zemědělci na horách navíc mají nižší výnosy než v nížinách. Jak vidí svoji situaci a budoucnost, se do Vysokého nad Jizerou vydal zjistit redaktor Jaroslav Hoření.

02:31

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Před třemi dny 03:09

Tipy na víkend v Libereckém kraji: Otevřené památky i sklárny, jarní úklid, nebo 20 let Akcentu

Přinášíme několik tipů, jak trávit víkend v Libereckém kraji.

Před čtyřmi dny 02:54

„Jsem jediná osoba, kterou má,“ říká si pěstounka Ester Jiroutová, když dostane do péče nové dítě

Možná jste už zaregistrovali nový dokument České televize s názvem Plná hnízda, který se věnuje pěstounské péči. Televizní kamera v něm postupně navštívila rodiny ve všech krajích. Za rodinou Jiroutových, se kterou televize natáčela v tom Libereckém, zajela s mikrofonem naše redaktorka.

Před pěti dny 02:08

Turnovské muzeum zve na novou expozici o historii kamenářství

Dotykové displeje, nové exponáty i informační panely. Nejen to nabídne nově upravená expozice Historie kamenářství a zlatnictví turnovského muzea.

Před týdnem 03:29

S výzkumy libereckého Severočeského muzea pomáhá speciální dron, využít ho můžou i záchranáři

Severočeské muzeum v Liberci má k dispozici na míru postavený speciální dron. Muzejníci tak mohou dokumentovat geologické jevy a archeologická naleziště a stroj by mohl pomáhat i při záchraně lidských životů.

Před týdnem 04:19

Jak nebylo na krok vidět, režisér a producent byli nadšení, vzpomíná na Poslední závod Kryštof Hádek

24. března 2023 uplynulo 110 od úmrtí Hanče a Vrbaty. Česká televize uvede v neděli 26. března v premiéře film Poslední závod. Bohumila Hanče v něm ztvárnil herec Kryštof Hádek. Zavolali jsme mu.

Před týdnem 02:07

Liberecká univerzita se snaží zpřístupnit výuku i nevidomým studentům

Počet hendikepovaných studentů na liberecké univerzitě se každoročně zvyšuje. Patří mezi ně i nevidomí a slabozrací, kterým univerzita pomáhá například převodem tištěných učebnic do digitální podoby.

Před týdnem 02:49

Forma zavinovacího oděvu se objevovala už ve slovanských oděvech, říká tvůrce pánských sukní

S jarem se začínáme ohlížet po novém oblečení. Ženy si pořizují třeba sukně. Tento oděv ale nemusí být nutně jen součástí dámského šatníku…

Před 2 týdny 02:08

Krystaly ve službách technického pokroku. Turnovské muzeum představuje jejich průmyslovou výrobu

Už od roku 1943 se v Turnově vyrábějí syntetické krystaly. Používají se například v mikroskopech, rentgenových kamerách i osvětlovací technice. Jsou ale i v detektorech urychlovačů částic Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.

Před 2 týdny 02:45

Trénování paměti. Jak „rozhýbat mozek“, poradí například kurzy v libereckém Kontaktu

Poruchy paměti trápí nejen seniory. Jak a kde paměť trénovat, se redaktorka Jana Švecová ptala lektorky trénování paměti v libereckém středisku Kontakt Dagmar Hajflarové.

Před 2 týdny 05:01

Letadlo z roku 1957, stoletá svářečka. Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce chystá novinky

Osm metrů na délku, dva metry na výšku a rozpětí deset metrů má nový exponát Jizerskohorského muzea v Bílém Potoce. Pokud tipujete, že jde o letadlo, máte pravdu. Nejen éro, ale také stoletou svářečku si s majitelem muzea Pavlem Šerclem prohlédl redaktor Jaroslav Hoření.