Interview Martina Kováře
26. květen 2021

Poslechněte si podcast: Nikdo nemůže sportovcům zakázat jejich profesní vrchol, říká Senátor Václav Láska k úvahám o bojkotu olympiády v Pekingu

Někteří senátoři vyzývají k tomu, aby se Česká republika zřekla účasti na Zimních olympijských hrách v Pekingu „Je to pro mě strašně těžká otázka. Klaním se spíše k tomu, že nikdo nemůže sportovcům zakazovat, aby jeli na svůj profesní vrchol,“ říká senátor Václav Láska (Senátor 21), který byl hostem Interview Martina Kováře. Láska ale ostře kritizuje Mezinárodní olympijský výbor za to, že pořadatelství zimní olympiády v roce 2022 přidělil znovu Pekingu. Politici by podle senátora svou účastí na olympiádě v Číně legitimizovali tamní nedemokratický režim, proto by se nikdo z českých představitelů her účastnil neměl. Tématem rozhovoru byla i výměna na postu ministra zdravotnictví. „Mít pátého ministra zdravotnictví za deset měsíců mi nepřijde normální. Je to výraz bezradnosti současné vlády. Působí to na mě tak, že nikdo jiný už to dělat nechtěl,“ říká Láska. V roce 2019 podal Láska spolu s dalšími senátory ústavní žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana. Ta ale neprošla Poslaneckou sněmovnou. Tím poslanci jasně řekli, že prezident je pro ně nedotknutelný, myslí si Láska. Jakákoliv další taková žaloba by podle něj měla smysl až po příštích sněmovních volbách. Vláda si podle Lásky vyslovení nedůvěry zaslouží. Nemyslí si ale, že je to správný krok s ohledem na blížící se volby i na to, že prezident republiky Miloš Zeman avizoval, že by v takovém případě nechal Andreje Babiše dovládnout. „To by byla ještě ta lepší varianta. Ta horší by byla, kdyby Zeman postavil vlastní vládu. Obávám se, jestli za toto politické gesto nebudeme platit vysokou cenu v podobě vlády, která bude více poslušná prezidentovi, než je ta Babišova,“ dodává senátor. 

20:51

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 21:15

Historik Ivan Šedivý: Mnichov i srpen 1968 znamenaly ztrátu iluzí

„Myslím, že připomínat si Mnichovskou dohodu smysl má, ale už z jiných důvodů než před dvaceti lety. Přestalo to být historickým traumatem. To je to hlavní, co se změnilo,” říká historik Ivan Šedivý, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Na druhou stranu to otevírá spoustu otázek, na které je možné odpovídat různými způsoby. Ty otázky jako by byly nadčasové.” 

Před čtyřmi dny 21:02

Václav Klaus: Vládě asi nezbude nic jiného, než zvyšování daní

„Současná vláda se chová úplně stejně jako vláda Andreje Babiše. Profesor Fiala pouze mystifikačně ve své znakové řeči signalizuje, že jsou něco úplně jiného,” říká bývalý prezident Václav Klaus, který byl hostem Interview Martina Kováře.  Vládě podle něj nezbude nic jiného, než zvyšování daní a utahování opasků.

Před pěti dny 20:32

Už to nikdy nebude jako dřív. Ceny potravin se nevrátí na úroveň před válkou, říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová

,,Trh se úplně změnil. Bojím se, že už to nikdy nebude jako dřív. Musíme se rozloučit s tím, kolik stály potraviny před válkou a touto krizí,” říká Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory, která byla hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:40

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. 

Před týdnem 19:57

Česká republika zastropováním cen energií předvedla na své poměry skvělý časový výkon, říká ekonom Štěpán Křeček

Energetická krize má mnoho příčin a válka na Ukrajině je jen jednou z nich. Stále probíhají diskuze na téma, jestli zastropování cen nepřišlo pozdě. Podle ekonoma Štěpána Křečka předvedla Česká republika na své poměry skvělý výkon. Poradce premiéra byl hostem Interview Martina Kováře

Před týdnem 20:31

Vláda čelí těžkým zkouškám. Není se čemu divit, že opozice posiluje, říká politolog Pehe

O víkendu se uskuteční komunální volby a volby do třetiny Senátu. Podle politologa Jiřího Pehe, ale bude těžké odhadnout, zda přinesou zlom i v celostátní politice. ,,Těmito volbami se nemění politické trendy, ale nepodceňoval bych volby prezidentské,” říká Jiří Pehe v Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:31

Královna byla pro Brity majákem stability na pozadí neustálých změn, myslí si Jan Brunner

Obyvatelé ostrovního státu se s Alžbětou více než týden emotivně loučili a v mnoha případech to bylo hodně osobní. Co všechno znamená pro Británii smrt Alžběty II.? „Odešla legenda. Skončila druhá alžbětinská éra. Pro Velkou Británii jako takovou to ale příliš znamenat nebude, protože Karel III. je podle mě asi vůbec nejpřipravenější král v dějinách a nastupuje na trůn jako vůbec nejstarší král,” říká v Interview Martina Kováře na Rádiu ZET bývalý zástupce velvyslance v Londýně Jan Brunner. 

Před 3 týdny 20:43

Kardiologie udělala velký pokrok, ale zodpovědnost leží v našich rukách, varuje kardiolog Linhart

V léčbě kardiologických onemocnění se věda velmi posunula. Vymyslelo se několik nových postupů a léků. Je to oblast zajímavá a velmi dynamická, říká kardiolog Aleš Linhart, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před 3 týdny 20:38

Miroslav Kalousek: Sklízí ten, kdo nezasel

Oficiálně z politiky odešel, ale velké slovo v ní stále má. Na Twitteru ho sleduje přes 280 tisíc lidí. „Demokracie potřebuje aktivní občany,” říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 3 týdny 21:05

Vidím světlo na konci tunelu, říká energetický poradce Michal Šnobr

,,Energetický kolaps hrozil a pokud by nezasáhla vláda nebo Evropská komise na evropském trhu, tak si nechci představit, jak bychom dopadli,” říká energetický poradce Michal Šnobr, který byl hostem Interview Martina Kováře.