Za obzorem
17. září 2023

Poslechněte si podcast: Niger po převratu: Ze situace nejvíc těží místní džihádisté a možná i wagnerovci

Nigerská junta se u moci drží i skoro dva měsíce po převratu. Přestože západoafrické ekonomické sdružení ECOWAS hrozilo několik týdnů možnou vojenskou intervencí, pravděpodobnost, že k ní dojde, dál klesá. Zčásti kvůli iniciativě Alžírska nebo dobré pověsti nigerské armády, zčásti kvůli nestabilitě severní Nigérie, odkud by intervence musela být vedena.

25:06

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před pěti dny 23:06

Na Haiti se bortí celá společnost. OSN jim na pomoc vyšle „modré přilby“

Ekonomická a sociální krize na Haiti nebere konce. Neomezenými vládci se po atentátu na prezidenta staly obávané gangy. Situaci se rozhodla rešit OSN. Na Haiti po letech opět vyšle misi zahraničních vojáků. Tentokrát se této role chopí jednotky z Keni.

Před šesti dny 25:37

V mexickém státě Chiapas vládnou levicoví potomci Mayů

Už téměř před 30 lety si na jihu Mexika vytvořilo hnutí Zapatistů vlastní stát ve státě. Nejdřív svět úspěch levicového povstaleckého hnutí potomků Mayů v mexickém státě Chiapas oslnil, ale rebelové mají stát pod kontrolou dál.

Před týdnem 25:18

Ztracený svět indických Židů: Zůstaly po nich jen opuštěné synagogy

Malabárské pobřeží v dnešním jihoindickém státu Kérala bylo od pradávna centrem námořního obchodu. Koření sem z dalekých krajů lákalo kupce a mezi nimi i Židy. Zpátky na Blízký východ s sebou přiváželi nejen pepř, ale i slova z místního jazyka, která si našla cestu až do hebrejské bible.

Před 2 týdny 24:57

Největší světový trh s hazardem je v Asii. Americké Las Vegas je dávno jen slabý odvar

Králové v jižní Číně kdysi dokázali prohrát hory plné vlků, řeky plné ryb i města plná poddaných. Japonský obchodník s realitami Akio Kashiwagi zase za jeden jediný rok přišel v amerických kasinech o sto milionů dolarů. Největší světový trh s hazardem hledejte v Asii. Kasina a herny v Macau už dávno svými výdělky i počtem zákazníků trumfly podobné podniky v americkém Las Vegas. Asie a hazard patří k sobě.

Před 3 týdny 25:45

Svět na nás zapomněl, tvrdí arménští uprchlíci. Jsou to už dva měsíce, co je vojáci vyhnali z domovů

Vojáci Ázerbájdžánu vyhnali v polovině září přes sto tisíc Arménů z Náhorního Karabachu. Humanitární krize ale ustoupila v titulcích světových médií válce mezi Izraelem a Hamásem. Běženci se v drtivé většině uchýlili do Arménie, nemají tam ale na růžích ustláno. Ázerbájdžán posílený vítězstvím může vznášet další nároky, a před Arménií tak stojí další výzvy.

29. říjen 2023 25:20

Indie patří k největším vývozcům hovězího masa na světě

Krávy jsou tam přitom posvátné a zákony většiny indických svazových států jejich porážku zakazují. Za zabití krávy může v krajním případě přijít dokonce tvrdší trest, než za vraždu. Jak to jde všechno dohromady? A jak souvisí krávy s bojem o kulturní hegemonii a kulturní agendou současné vlády? Tomu se věnuje dnešní pořad Za obzorem.

29. říjen 2023 25:19

Kráva v nové politice Indie

Neznámí pachatelé unesli nedaleko hranic indických států Rádžasthán a Harijána dva mladé muže, jejich ostatky se pak našly ve spáleném autě jednoho z nich. Po nebezpečné honičce na rychlostní silnici ve stejné oblasti zemřel jeden člověk. Podle policie se zabil při havárii, svědkové ale tvrdí, že se stal nejspíš obětí samozvaných strážců pořádku. Oba tyto případy z posledních měsíců mají jedno společné: zemřeli ve jménu ochrany krav.

22. říjen 2023 26:03

Ekvádor v zajetí nadnárodního organizovaného zločinu

Za posledních pět let se v Ekvádoru zčtyřnásobil počet vražd – to v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Statistika bývá často zavádějící, tady ale naznačuje, že se ještě před nedávnem bezpečná jihoamerická země dostává do zajetí nadnárodních drogových kartelů a násilných gangů.

15. říjen 2023 24:42

Diplomatická roztržka mezi Indií a Kanadou aneb Tajní agenti, teroristé, gangy a svobodný Chálistán

Kanada couvá z „hádky“ s Indií kvůli obvinění, že indičtí agenti zosnovali vraždu kanadského občana, navíc na kanadské půdě. Indie tak nenaplnila své hrozby a nevyhostila 41 kanadských diplomatů – tak totiž původně hrozila. Alespoň zatím. Hluboká roztržka s potenciálem vykolejit strategické sbližování Indie se Západem, zejména se Spojenými státy, ale zdaleka není zažehnaná.

8. říjen 2023 25:14

Ruští ekologové už dva roky bojují proti nebezpečné skládce. Neúspěšně

Obyvatelé obce Poltavskaja v ruském Krasnodarském kraji se už dva roky bouří proti skládce odpadu. Skládka začala minulý týden hořet, mimoto se z ní průběžně uvolňují nebezpečné výluhy, které v zemědělské krajině otravují podzemní vody. Boj místních lidí proti skládce a jejímu majiteli z Moskvy, odráží mnoho problémů, se kterými se potýká současné environmentální hnutí v Rusku. Víc se dozvíte v pořadu Za obzorem, který připravil Tomáš Havlín.