Zprávy ČRo Olomouc
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Neznámý sprejer pomaloval zeď dřevohostického zámku a další objekty. Pachateli hrozí až rok vězení

Zeď renesančního zámku v Dřevohosticích na Přerovsku poškodil neznámý vandal. Pomaloval ji sprejem, stejně jako sochu svatého Františka Xaverského, fasády dvou rodinných domů a tři elektrické rozvaděče. Případem se zabývají policisté.

00:36

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 01:59

V prostějovském zámku je k vidění nová výstava mapující historii brýlových obrouček

Historii výroby brýlových obrouček v někdejším Československu ukazuje nová výstava v prostějovském zámku. Symbolicky se jmenuje Brejle a okuliare a ukazuje, že Češi a Slováci nosili ve společném státě stejné brýle. Zároveň ale ukazuje, že v československých továrnách vznikaly taky designérské kousky srovnatelné s obrubami za železnou oponou.

Včera 01:48

Se slibovanou modernizací autobusového nádraží v Litovli se stále nic neděje. Co opravu brzdí?

Práce na plánované modernizaci autobusového nádraží v Litovli mají skluz. Začít měly loni na podzim, kdy investici slavnostně zahájil dopravce, kterému nádraží patří. Zpoždění firma vysvětluje komplikacemi se získáním stavebního povolení.

Včera 00:13

V Líšné, kde se konaly komunální volby s víc než tříměsíčním zpožděním, si zvolili nové vedení obce

Nové vedení má obec Líšná na Přerovsku. Rozhodli o něm v úterý v podvečer zastupitelé zvolení v lednových dodatečných komunálních volbách.

Před dvěma dny 01:59

Barokní zámek v Přestavlkách na Přerovsku je v dezolátním stavu. Majitel na opravu ale nemá peníze

V havarijním stavu je původně barokní zámek v Přestavlkách na Přerovsku. Z opuštěné památky v centru obce odpadává zdivo, má staticky narušenou střechu a na několika místech se už propadly stropy. Podle vedení obce budova ohrožuje chodce. Stejný názor mají i úředníci přerovského magistrátu, kteří nařídili vlastníkovi památky zámek oplotit.

Před dvěma dny 01:48

Pěstitelé z Moravy se potýkají s přemnoženými hraboši v polích. Hrozí kalamita jako před čtyřmi lety

Zemědělcům z Hané dělá starosti hraboší kalamita. S přemnoženými hlodavci se pěstitelé na polích potýkají od loňského podzimu. Letošní doposud mírná zima situaci ještě zhoršila. Pěstitelé doufají, že jim pomůžou současné noční mrazy.

Před dvěma dny 03:43

Bambula byl z nominace do národního týmu zaskočený. Za poslední výkony jsem si ji nezasloužil, tvrdí

Hokejisté Jan Lukáš a Jan Bambula jsou dva čerství čeští reprezentanti, kteří nastupují za extraligovou Olomouc. Lukášovi se to povedlo poprvé, Bambula už má zkušenost z loňska, kdy si za národní tým zahrál i jedno přípravné utkání.

Před třemi dny 07:44

Budova bývalého kina Central v Olomouci se mění na multifunkční sál. V jaké fázi je rekonstrukce?

Letos na podzim by mělo Muzeum umění Olomouc otevřít nově zrekonstruované prostory bývalého kina Central. Připomeňte si historii budovy, zjistěte, jak probíhá rekonstrukce a na co se můžete těšit v novém Centralu.

Před třemi dny 00:18

Vedení Prostějova chce letos investovat bezmála 30 milionů korun do oprav městských bytů

Opravy a údržba městského bytového fondu Prostějova si letos nejspíš vyžádají bezmála 30 milionů korun. Plán oprav schválila rada města na svém posledním jednání. Potvrdit ho budou muset ještě zastupitelé. Vyplývá to z informací na webu prostějovské radnice.

Před třemi dny 00:23

Olomoučtí radní schválili návrh na předláždění části náměstí Národních hrdinů

Předláždění části náměstí Národních hrdinů plánuje vedení olomoucké radnice. Podle předběžných odhadů si investici vyžádá sedm až osm milionů korun. Vyplývá to z informací tiskového oddělení magistrátu.

Před čtyřmi dny 01:40

Z 0:2 na 3:2. Mora před repre pauzou předvedla obrat, proti Budějovicím zapsala důležitou výhru

Dlouho jim to nešlo, po první třetině prohrávali o dvě branky, nakonec ale přece jenom mohli slavit výhru. Olomoučtí hokejisté doma přehráli České Budějovice v poměru 3:2.