Příběhy z Vysočiny
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Nezbedný uhlíř Příbek provází železářskou stezkou v Kadově. Dostala název V dýmu starých hutí

S Vysočinou si spojujeme turistiku, běžecké lyžování, pěstování brambor, ale na hutě a výrobu železa bychom si možná asi nevzpomněli. Přesto byly před pár stoletími výrobky z takzvané kadovské litiny proslulé.

03:05

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 02:57

Kukuřičné šustí je před tvarováním figurek třeba sušit, bělit a namáčet

Naši předkové byli v používání přírodních materiálů velmi vynalézaví. Figurky do vánočních betlémů dokázali vyrobit třeba i z kukuřičného šustí.

Před dvěma dny 02:35

Ztráta hlasu, těžká autonehoda a velká část života na vozíku. Marie Nahodilová má těžký osud

Sama pomáhá ostatním. Jako takzvaný peer dělá psychologickou podporu lidem, kteří skončili na invalidním vozíku. Jako kdysi ona sama. Teď se ale dostala do situace, kdy sama potřebuje pomoc.

Před třemi dny 03:08

Obraz pod stromeček? Vybrat se dá třeba ve Vánoční Art Hrabárně. Většina obrazů vznikla na Vysočině

Už přemýšlíte o vánočních dárcích? Co třeba koupit pod stromeček obraz? Malíř veselých obrazů pestrobarevných zvířat a lidí Rudolf Brančovský se právě chystá už popáté nabídnout desítky svých děl v takzvané Vánoční Art Hrabárně.

Před čtyřmi dny 03:10

I když žijí na jiných stranách Atlantiku, stále je spojují geny, nadání a láska k hudbě

Dvě části rodiny žijí od sebe daleko - jedna v Častrově na Pelhřimovsku, druhá v kanadské Albertě. V obou vyrůstají talentovaní muzikanti, kteří teď dokázali své nadání spojit.

Před pěti dny 02:55

Informace o vystěhovalcích do Ameriky najdete na internetu. Úředníci na Ellis Islandu byli pečliví

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se tisíce Čechů a Moravanů rozhodly hledat práci za oceánem. Amerika byla pro mnohé zemí neomezených možností, jiní tam třeba hledali anonymitu. Kde ti lidé skončili, mají dodnes v Americe potomky, nebo se vrátili? Ondřej Neubauer z Vepřové na Žďársku se vyhledávání vystěhovalců věnuje.

Před týdnem 02:46

Kříženka Pixie žila dlouho v rodině, která ji milovala. Teď hledá někoho, kdo ji nahradí

V psím útulku jihlavské městské policie v Pístově čeká na nového pána kříženka Pixie. Je milá a mazlivá. Odmalinka totiž měla milující pány. Teď by potřebovala nového.

Před týdnem 02:56

Na začátku minulého století si ženy sušily vlasy kovovými elektrickými fény značky Foen

První vysoušeče vlasů existovaly už na konci devatenáctého století. Těm dnešním se ale vůbec nepodobaly. Na elektrické, tvarem podobné těm dnešním, si ženy musely pár let počkat. Ale byly to krásné kousky, které jsou dnes ozdobami sbírek. Třeba té, kterou nashromáždil Robert Kostka z Jihlavy.

Před týdnem 03:07

Na jednu ze svých prvních knižních vazeb použil umělecký knihař Martin Kružík vlastní kraťasy

Krásně vyvázaná může být kniha v mnoha materiálech od kůže, přes textilie až po různě zpracovaný papír. Toto staré řemeslo ovládají umělečtí knihaři. Takovým je i Martin Kružík z Předína na Třebíčsku.

Před týdnem 02:54

Přes sto let starý zlatý náhrdelník nosily tři generace žen. Ze své krásy a elegance nic neztratil

Příběhy o špercích, které se v rodinách dědí z generace na generaci, nemusíme hledat jen ve starých románech. Jeden takový, zcela aktuální, jsme našli přímo v Jihlavě. Začal před více než sto lety, a určitě bude mít další pokračování.

Před týdnem 02:57

Pašák Vysočiny bulteriér Max je psí klaun, ale ne každý jeho smysl pro humor chápe

Ze 196 přihlášených psů v anketě o Pašáka Vysočiny letos zvítězil Max. Je to temperamentní pes plný legračních nápadů, který svým páníčkům dělá radost už tři roky a ke všem se chová přátelsky.