- Podcasty
- O knihách s knihovnicí

Poslechněte si podcast: Než se vrátí krávy. Automobilový novinář Jeremy Clarkson napsal už druhou knihu o svém farmaření
Jeremy Clarkson, slavný britský automobilový novinář, se stal farmářem a píše o tom. Druhou knihu s podtitulem Než se vrátí krávy představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „I zde nalezneme střípky ze života venkovského farmáře, které jsou často velmi neobvyklé,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Ivo Jahelkou o psaní textů z právního prostředí.
O knihách s knihovnicí
Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.
Divoký zelinář poradí, které plané rostliny sbírat a jak je využít
Publikaci Divoký zelinář aneb Plané rostliny jako jídlo, koření i lék představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha má krásnou grafiku a fotografie. Její autoři přírodovědci radí, které rostliny sbírat a jak je využít,“ říká. Dále v pořadu zazní verše Ladislava Stehlíka, autora Země zamyšlené.
Jaké svátky slaví děti celého světa, to nejen malým čtenářům ukazuje kniha s velkými obrázky
Publikaci Heleny Haraštové a Pavly Hanáčkové Jaké svátky slaví děti celého světa představuje knihovnice Helena Jelínková. „Nejen děti se seznámí s patnácti svátky z různých zemí. Na každé dvojstraně je velký obrázek, který ukazuje vše, co se svátkem souvisí,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s Karolínou Zoe Meixnerovou, která popularizuje české spisovatele 19. století.
Odkaz podnikavého šlechtického rodu Eggenbergů připomíná v knize historička Blanka Rozkošná
Publikaci Po stopách rodu Eggenbergů, která je dostupná na vybraných místech zdarma, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Autorka, historička Blanka Rozkošná připomíná odkaz podnikavých Eggenbergů v 38 kapitolách, dochovaných účelových stavbách a místech,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tomášem Červeným o jeho malém kulturně-historickém průvodci Rožmberská lazebna.
Kniha Martin Šonka: Můj let do nebes vypráví životní příběh úspěšného akrobatického pilota
Publikaci Martin Šonka: Můj let do nebes, kterou napsal sportovní novinář Robert Sára, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je velmi čtivá, doplněná krásnými fotografiemi. Mapuje život úspěšného akrobatického pilota,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Lucií Oudovou o její sérii knih Bejvávalo na Šumavě.
Pohádky z venkova se skvěle hodí pro čtení před spaním, doporučuje knihovnice
Dětskou knihu Pohádky z venkova představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Příběhy hodných, i když někdy zlobivých zvířátek, která spolu žijí na venkově, patří mezi velmi oblíbené dětské knihy. Hodí se ke čtení před spaním,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o knižní monografii Židé v Hluboké nad Vltavou.
Díky úspěšnému pátrání po potomcích představuje soběslavské muzeum malíře Richarda Laudu
Richard Lauda (1873–1929) známý neznámý, to je název výstavy v Blatském muzeu v Soběslavi. Vyšel i stejnojmenný katalog, připomíná knihovnice Monika Vlasáková. „Vznik výstavy i katalogu byl docela detektivka, protože jsme dlouho hledali potomky malíře. Nakonec jsme našli pravnuka, který umožnil přístup do svého archivu,“ říká. Dále pořad přináší vzpomínky spisovatele Jana Bauera na srpen 1968, kdy byl začínajícím novinářem.
Isabela a bílé mraky. Kniha pro starší děti vypráví o dívce, která se přestěhuje z Prahy na venkov
Knihu Ivany Peroutkové Isabela a bílé mraky, která je určená čtenářům starším deseti let, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh dívky, která žila spokojeně v Praze, ale její rodiče koupili statek a celá rodina se stěhuje. Velmi citlivě se zabývá vším, co dospívající Isabelu trápí, ale také z čeho se raduje a co ji naplňuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s klimatologem Václavem Cílkem, který pozve na vyjížďku po Vltavě.
Jakékoli město může být místem, kde se odehrávají poutavé příběhy, ukazují Hlubiny města
Antologii urban fantasy povídek Hlubiny města představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Do knihy přispělo patnáct českých spisovatelů. Má čtenářům ukázat, že jakékoli město může být místem, kde se odehrávají poutavé příběhy,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Liborem Adamem o komiksových příbězích Regáči a Regáči a neznámí hrdinové odboje.
Zrcadlo duše, přírody a světa ukazuje keramiku, obrazy a šperky Heleny Schmaus Shoonerové
Zrcadlo duše, přírody a světa. To je název výstavy keramiky, obrazů a šperků česko-kanadské výtvarnice Heleny Schmaus Shoonerové v Husitském muzeu v Táboře. Expozici doplňuje i tištěný katalog, připomíná knihovnice Monika Vlasáková. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem o jeho nové knize Prokletí domu U Dvou růží.