Lékárna
5. květen 2022

Poslechněte si podcast: Od banalit až po ohrožení života. Co všechno může znamenat bolest na hrudi

Nevysvětlitelná bolest na hrudi může znamenat mnohé, Od banálních problémů až po život ohrožující stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Lékař interního oddělení frýdecko-místecké nemocnice Drahoslav Hreňo nám vysvětlí možné příčiny těchto obtíží i možnosti jejich neinvazivní diagnostiky.

26:34

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před pěti dny 32:05

Při léčbě obezity výrazně pomáhají bariatrické operace

S lékařem Tomášem Skoblejem z Centra pro chirurgickou léčbu obezity nemocnice Havířov probereme bariatrické operace, které výrazně pomáhají při léčbě obezity a dalších chorob s ní souvisejících.

Před týdnem 24:38

Syndrom suchého oka. Jak se mu vyhnout a jak se dá léčit

S primářkou Očního centra AGEL Janou Juhászovou probereme syndrom suchého oka, který trápí stále více lidí. Jak se těmto problémům vyhnout a jak se dají léčit?

Před 2 týdny 24:54

Role paliativní medicíny v léčbě bolesti a v péči o umírající pacienty

Jak pomáhá paliativní medicína v léčbě bolesti a v péči o umírající a nevyléčitelně nemocné. Ttéma pro Ingrid Rýznarovou, primářku Geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Před 3 týdny 27:28

Transplantace ledvin. Jaké jsou současné možnosti a taky zkušenosti

Pavel Havránek je vedoucím lékařem Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava. K mikrofonu jsme ho pozvali, abychom s ním probrali zkušenosti a současné možnosti transplantace ledvin. A ptali jsme se i na další činnosti, které toto transplantační centrum zajišťuje.

29. prosinec 2022 23:24

Jak si v dnešní složité době udržet psychické zdraví a kdy už vyhledat odbornou pomoc

Psychické zdraví. Jak si ho udržet v dnešní složité době? Co je a co už není normální a kdy už bychom měli vyhledat odbornou pomoc psychiatra? Ptali jsme se Petra Šilhána, primáře psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

22. prosinec 2022 25:47

Chronické žilní onemocnění

Pozvání přijal Lubomír Blaha, primář centra cévní a miniinvazivní chirurgie a primář vaskulárního centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

15. prosinec 2022 28:27

CyberKnife dává šanci pacientům, kterým lékaři ještě nedávno nedokázali pomoci

CyberKnife je robotický ozařovač, který výrazně rozšiřuje možnosti léčby a dává šanci i pacientům, kterým lékaři ještě nedávno nedokázali pomoci. Bude o něm mluvit Jakub Cvek, přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

8. prosinec 2022 24:54

Poruchy spánku a možnosti jejich léčby. Téma pro neurologa Viléma Nováka

Sedm až osm hodin spánku, po kterém se člověk cítí osvěžený a nabitý novou energií. To je ideál, ke kterému má ale spaní mnohých lidí daleko. Mezi nejčastější poruchy spánku patří nespavost, nebo naopak nadměrná spavost a také syndrom spánkové apnoe provázený chrápáním.

1. prosinec 2022 24:00

Rakovina prsu je dobře léčitelná, pokud je odhalena včas

Rakovina prsu je onemocnění závažné ale dobře léčitelné, zejména pokud ho lékař odhalí v raném stádiu. O důležitosti preventivních prohlídek i moderních metodách diagnostiky jsme hovořili s Vladislavem Netočným, chirurgem Městské nemocnice v Ostravě.

24. listopad 2022 24:52

Deformita palce je nejen bolestivým, ale rovněž nevzhledným onemocněním, které dokáže člověku znepříjemnit život

Jak a proč takzvaný vbočený palec vzniká a jaká je jeho prevence a léčba? I na vaše otázky odpoví primář ortopedie Nemocnice Karviná-Ráj Martin Holinka. Volejte na číslo 596112266. Moderuje Petra Štrymplová.