Hobby magazín
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nevhodné palivo, špatná práce se vzduchem nebo designová kamna vám patřičné teplo a úspory nezajistí

Pomalu, ale jistě se otepluje, a tak se dá říci, že topná sezóna je ve své poslední třetině. Jaké jsou nejčastější nešvary majitelů kamen na tuhá paliva – ať už kamínek, sporáků či kamen krbových v výměníkem?

03:22

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 03:01

Je nejvyšší čas postarat se o růže. Pravidelný řez rostlinu omladí a posílí

Jarní práce u růží začíná odstraněním vrstvy zeminy, která rostlinu chránila přes zimu. Vhodný termín je po přechodu velkých mrazů, tedy od poloviny března do poloviny dubna.

Před dvěma dny 02:48

Výchova a výcvik vodicích psů aneb Když oči mají čtyři nohy. A jaké je zlaté pravidlo?

Vodicí pes je významným pomocníkem pro nevidomé, umožňuje jim svobodnější pohyb i v méně známém prostředí.

Před pěti dny 02:58

Velký hit microgreens. Vypěstujte si zelené bylinky u okna i vy, tělo je přivítá s radostí

Řeřichu za oknem na vatičce si pěstuje kdekdo. Ale v posledních letech se tahle obyčejná činnost vykrystalizovala a pěstování mladých zelených bylin se stalo velkým hitem.

Před týdnem 03:10

Každý sběratelský kousek má svoji hodnotu. Radu dostanete většinou zdarma

Pohlednice a známky, odznaky, vlaječky, etikety ze zápalek. Děvčata ubrousky, pánové možná dívčí úsměvy… Sbírat se dá mnohé. Ale vážně: která věc má hodnotu?

Před týdnem 03:02

Morče je společenské zvíře. Pořiďte mu do ubikace kamaráda

Chtěli byste chovat morče nebo si pořídit jiného drobného hlodavce? I když nebudete přímo chovat šampiona, který bude vyhrávat chovatelské soutěže, je nutné dodržovat některé důležité rady z hlediska péče, potravy i životního prostoru vašeho nového domácího svěřence. Základem je dostatečný zdroj sena, morčatům dopřejte místo mimo průvan a raději si rovnou pořiďte morčata dvě.

Před týdnem 02:42

Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje

Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.

Před 2 týdny 02:41

Jak úspěšně vysadit ovocné stromky a keře

Na počátku je potřeba si ujasnit, v jaké lokalitě zahradu máme a kterým druhům se tam bude dařit. Pak je dobré vědět, jak daný stromek vyroste a jaké místo a půda jsou pro něj vhodné – nejen kvůli velikosti, ale i podmínkám – například meruňka nesnáší průvan.

Před 2 týdny 02:46

Chlupatý obr, to je mainská mývalí kočka. Největší ale není nejlepší

Mainská mývalí patří k největším doma chovaným kočkám. Někdy se jí přezdívá chlupatý obr. Samci mohou vážit 10 až 12 kilogramů. Ale to podle jednatelky Českého svazu chovatelů ušlechtilých koček Pardubice Moniky Netolické vůbec není důležité.

Před 2 týdny 02:58

Aloisie trojlistá je nezmar, málokomu se povede ji udolat

Ač původem z Jižní Ameriky, při troše štěstí rostlina přežije i mráz minus 10 °C. Bylinkářka Štěpánka Janoutová ale radí ji na podzim pro jistotu přesunout do bezmrazých prostor. Na jaře by pak aloisie měla obrazit během dubna.

Před 3 týdny 02:55

Myslivkyně z Vysočiny má v kuchyni zeď plnou trofejí. Kance by uvařila se šípkovou i se zelím

Myslivost není jen typicky mužská záliba. S brokovnicí na rameni do lesa vyrážejí i ženy. Ivanka Soukupová ze Smrčné na Vysočině je členkou hned dvou spolků a nejen, že umí zvěř ulovit, ona ji i skvěle vaří.