20. leden 2022

Poslechněte si podcast: Neúspěchu se nebojím. Vím, že mě posune dál. Zrcadlo Danuše Nerudové

Jde příkladem ženám, které chtějí působit ve vědecké sféře, zároveň se ale nevzdávat mateřství. Na svém vlastním příkladu ukazuje, jak nemít nečisté svědomí z toho, že jedno či druhé zanedbávají.

24:46

Zrcadlo

Vydává: Český rozhlas

Cyklus dokumentů o inspirativních ženách dnešního Česka.

Web

Před čtyřmi dny 23:31

Věra Doušová: Žena činu. Co si usmyslí, to provede. Vždycky ale v zájmu druhých

Vždycky myslela na druhé. V disentu, po revoluci i přes deset let v Potravinové bance, kde zachraňuje jídlo. Nejen tím ale pomáhá lidem v nouzi. Odkud vyvěrá její touha usnadnit život druhým? Jak ji ovlivnila její kamarádka Jiřina Šiklová, s níž šířila samizdat? A jakou cestu ušla od dob nezdařené emigrace až k ocenění Laskavec?

Před týdnem 25:41

Eva Kantůrková: S knihami jsem to asi trochu přehnala. Chystám se napsat už 41.

Sžíravě pravdomluvná. Peprně vtipná. S jiskrou v oku a okouzlující vitalitou – i ve dvaadevadesáti letech. Kdy a jak Eva Kantůrková zahořela vášní k literatuře? Jak vřelý vztah má ke svému poslednímu literárnímu dítěti – ke knize O jinakosti? Jak jinaké měla dětství ona? Jak blízko si byla se svou maminkou a jak daleko se svou babičkou? A jak specifický je její vztah k mužům?

22. květen 2022 23:15

Psaní je moje láska i obsese. Zrcadlo Barbary Nesvadbové

Dnes už se o sobě nebojí říkat, že je spisovatelka. Barbara Nesvadbová je ale i filantropka. Její charitativní a nadační práce je rozsáhlá a stejně jako knížky je pro ni vášní. Jak se vidí v zrcadle? Jaká je dcera a jaká máma? Proč píše své texty rukou? A jak se vyrovnávala s kritičností svého otce?

15. květen 2022 25:01

Nemoc ovládala její tělo i mysl. Teď s poruchou příjmu potravy pomáhá druhým. Zrcadlo Lady Brůnové

Svoje dětství spojuje s nadváhou a osamělostí. Snaha zalíbit se ji ale přivedla až k anorexii. Teď se v rámci své neziskové organizace 3pe snaží pomáhat těm, kteří se potýkají se stejným problémem. Jaký byl boj s nemocí, která ovládá tělo i mysl? Jak se z poruchy příjmu potravy dostala? A jak vnímá svoje studia a svůj studijní pobyt v zahraničí?

8. květen 2022 21:30

Zrcadlo Marty Kubišové: Jedna z nejcharismatičtějších zpěvaček, hrdinka. Jak ale vidí sebe jako mámu

Říká o sobě, že není krásná. Přesto je jednou z nejcharismatičtějších zpěvaček. Říká o sobě, že není hrdinka, přesto podepsala Chartu a byla její mluvčí. Jak se vidí v zrcadle Marta Kubišová? Jak v něm vnímá svoje dětství? Kde se vzala její přímost a její pevné morální postoje? A jak vidí sebe jako mámu?

1. květen 2022 24:30

Zrcadlo Adély Elbel: Fascinuje mě lidstvo. Naše jinakost i zrůdnost

Vystudovaná překladatelka, vtipná stand-up komička. Kdysi dávno jedna z dvojice Čoko-voko, nyní i spisovatelka a moderátorka. Proč napsala knížku a pro koho měla sloužit jako terapie? Proč je důležité vyjadřovat se k věcem veřejným? A co pochopila na cestě do Santiaga?

24. duben 2022 25:45

Dopředu mě žene vztek. Zrcadlo obhájkyně zneužívaných žen a dětí Lucie Hrdé

Původně chtěla být archeoložkou. Poté, co ji přijali na práva, se ale rozhodla pro cestu justice. Dnes je známou obhájkyní obětí sexuálních a násilných trestných činů. Proč je pro ni práce vášní? Kde bere sílu pokračovat, když už mnohokrát narazila do zdi systému? Jak těžké jsou pro ni zážitky zneužívaných žen a dětí? A co by přála těm svým?

17. duben 2022 24:22

O traumatech je třeba mluvit. Vyrovnat se s holokaustem ale nejde. Zrcadlo Věry Roubalové Kostlánové

Narodila se do židovské rodiny krutě poznamenané válkou. Její táta byl v komunistickém lágru. Ona nemohla studovat podle svých představ. Podepsání Charty 77 tak pro ni byla samozřejmost. Proč se Věra Roubalová Kostlánová stala psychoterapeutkou? Jak těžké je pro ni pracovat s rodinami, které zažily holokaust? A proč se věnuje práci s uprchlíky?

10. duben 2022 12:34

Pracovala s Vogue i Jamiem Oliverem. Kvůli rakovině zná i dno. Zrcadlo výtvarnice Elišky Podzimkové

Jako malá prodělala rakovinu mízních uzlin. Dnes pomáhá dětem sebrat odvahu a porvat se se zákeřnou nemocí. Právě malým onkologickým pacientům je určen její osobitý audiovizuální projekt Plešouni. Za jakých okolností začala Eliška Podzimková kreslit a malovat? Jak těžký pro ni byl boj s rakovinou? Proč miluje New York? A proč ho opustila?

3. duben 2022 24:52

Nechci dělat díry do světa. Mám ráda klid, bezpečí a jistotu. Zrcadlo novinářky Apoleny Rychlíkové

Multitalentovaná a emancipovaná novinářka a dokumentaristka. Držitelka novinářských i filmařských cen. Ale také dvojnásobná máma. Co ji ovlivnilo v dětství? Proč chodí na terapie? Proč se neviděla jako máma a jak moc ji mateřství změnilo? Co ji pálí, co jí dělá obyčejnou radost a co by si přála pro sebe, pro svět i pro své děti?