15. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Neurochirurg Vladimír Beneš: Lidský věk se už dále prodlužovat nebude. Starat bychom se měli především o kvalitu života

„Lidský mozek je vůbec tím nejsložitějším zařízením na světě. 100 miliard neuronů – to je to, co člověka dělá člověkem,“ říká přední český neurochirurg z Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vladimír Beneš. V Interview Martina Kováře ale dále zmínil, že neurochirurgové mozek opravit neumí. Umí pouze předcházet tomu, aby se poškodil. Většina operací je preventivních. Podle Beneše zatím není ani zdaleka jasné, co všechno lidský mozek umí a čeho je schopen. Těžko lze proto říct, k jak velkému poznání dosud vědci a lékaři dospěli. Řekl také, že zásadní změnu v neurochirurgii přinesla počítačová tomografie a magnetická rezonance. Úsilím tohoto oboru je podle Beneše především to, aby operace představovaly co nejmenší riziko. „Trvale de facto precizujeme to, co děláme. Na to máme všemožná udělátka a navigační systémy,“ vysvětluje Beneš. Budoucnost tohoto oboru je podle Benešových slov více o etice než o samotné medicíně. „Objevují se neuroprotézy. Pořád je tam ta možnost nějakého interface mezi mozkem a zevním zařízením, to už je do určité míry výroba nadlidí,“ říká neurochirurg. Lidský věk se podle něj už dále prodlužovat nebude. „Buňky mají naprogramovanou svou smrt a to zatím nikdo obejít nedokáže. Limit okolo 90 až 95 let je vcelku reálný a rozumný,“ říká Beneš. Důležitější otázkou je kvalita života, myslí si neurochirurg. Měli bychom se proto spíše starat o to, aby během stáří lidé prodělali méně nemocí. Tématem rozhovoru bylo také srovnání českého zdravotnictví se světem. Podle Beneše je české zdravotnictví velmi kvalitní a během pandemie se to prokázalo. „Nemáme se za co stydět. Pokud bych onemocněl, tak bych rád nebyl zrovna na cestách, ale byl tady,“ dodává Beneš.

20:38

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před třemi dny 20:14

Naše snaha je snížit rizika operování, říká neurochirurg Vladimír Beneš

,,Zlom v neurochirurgii můžeme vidět už v devadesátých letech, kdy jsme zavedli endovaskulární léčbu a kdy jsme zavedli radiochirurgii. To byl největší skok po 20 letech stereotypu ve zdravotnictví od zavedení CT a magnetické rezonance,” říká neurochirurg Vladimír Beneš starší, který byl hostem Interview Martina Kováře.  

Před čtyřmi dny 20:25

Jsme nespokojeni s tím, jak se vyjednává o platech, říká Dobšík

,,Stávková pohotovost byla vůči vládě signálem, že jsme nespokojeni s tím, jak se vyjednává o platech vzhledem k inflaci. Určité posuny nastávají, ale potřebujeme udržet trend, že mladí nastupují do školství a chtějí v něm zůstat,” říká host Martina Kováře, předseda Odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. 

Před pěti dny 20:42

Český turista je konzervativní turista, říká Jan Herget

Web kudyznudy.cz je naším hlavním nástrojem. Dovolené v Čechách budou letos častější než zahraniční. Stále táhnou Jižní Čechy a Morava. Pokud se vrátí Covid, musí Evropa více komunikovat,” říká ředitel Czechtourism Jan Herget, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před šesti dny 20:25

Lubomír Metnar: Hnutí ANO od počátku podporovalo pomoc Ukrajině, dodnes ale nejsme informováni, jaké zbraně tam šly

„Já i hnutí ANO od počátku podporovalo humanitární pomoc Ukrajině, ale i dodávky zbraní. Jako členové Výboru pro obranu a bezpečnost jsme chtěli být informováni, jaké zbraně tam šly. Ty informace nemáme dodnes,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, bývalý ministr obrany, nyní poslanec za hnutí ANO Lubomír Metnar. 

Před týdnem 20:17

Za to, že jsem spisovatelka, můžou mí latinskoameričtí přátelé, říká Markéta Pilátová

„Já jsem rozhodně na pískovišti nesnila o tom, že napíšu nějaký román. Určitě jsem si to nikdy ani nepředstavovala a dodnes mě trochu děsí, že o sobě říkám, že jsem spisovatelka,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Markéta Pilátová. 

Před týdnem 20:28

Martin Baxa: Nechci zabít živou kulturu

,,Když jsem byl opoziční poslanec, Babiš vždy při jakékoli kauze akorát řekl, že neodstoupí. Teď rezignoval ministr školství Petr Gazdík na základě zmínek lokální, pražské kauzy. Pojmenovaly se problémy, které sužovalo hnutí STAN. Vít Rakušan se k tomu postavil otevřeně, jednoznačně, jasně, takový přístup je zodpovědný,” popisuje situaci ministr kultury Martin Baxa, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před týdnem 20:24

Sport na MŠMT byl jeden velký bordel, říká předseda NSA Neusser

,,Chceme motivovat děti a studenty, aby mohli sportovat. MŠMT k tomu nemá takový vztah, i když paradoxně pod sebou v minulosti sport měl. Sport a tělovýchova jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají prupovídky, že to dříve fungovalo lépe. Jsou to lži, já vím, v jakém bordelu sport na MŠMT byl,” popisuje Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:41

Martin Pýcha: Ceny masa ještě dále porostou

„Ceny rostlinných komodit se zvýšily v podstatě o pětapadesát procent, živočišných zatím jen o dvaadvacet procent. Lze předpokládat, že ceny masa ještě dále porostou, pokud nám do toho nevstoupí nějaký jiný aspekt,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET viceprezident Agrární komory Martin Pýcha. Jinými aspekty myslí např. extrémní zlevnění obilovin na komoditních burzách či snížení cen elektřiny a plynu. 

Před 2 týdny 19:56

Aleš Kuda: Češi a alkohol je oblíbená kombinace

,,Během pandemie vzrostly úzkosti a deprese. Tyto stavy předchází tomu, než sáhneme po alkoholu. Během covidu závislosti nijak extrémně nenarostly. Češi se rozrostli na dva tábory. Jedni pijí méně, jiní naopak více,” analyzuje situaci adiktolog a psycholog Aleš Kuda, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 2 týdny 21:50

Karel Havlíček: Fialova vláda situaci nezvládá a vymlouvá se na minulost

,,Z opozice se mi bojuje těžko. Fialova vláda situaci nezvládá. Poznal jsem spoustu podnikatelů, kteří přiznali, že nás nevolili, ale bylo jim za nás líp. I když se to někomu nelíbí, za mě je Andrej Babiš vhodný kandidát na prezidenta,” říká Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO.