Epizoda 1309. květen 2022

Poslechněte si podcast: Nesmí kazit hrdinský příběh. Jak Rusko zastírá dohodu s Hitlerem

Článek Tomáše Perglera: Rusko neoslavuje konec druhé světové války, ale vlastní „vlastenecké“ války, která začala až napadením Sovětského svazu. Jinak by si muselo připomínat také spolupráci s Německem na rozdělení Polska nebo okupaci Pobaltí.

07:25

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 296Dnes 09:00

Válka o Tchaj-wan zasáhne Evropu. Nejen ekonomicky

Článek Terezy Ulrychové. Kdyby napjaté čínsko-americké vztahy dále eskalovaly, mohly by ovlivnit celou Evropu. Obavy panují hlavně o ekonomiku, důležitou roli ovšem hrají i strategické cesty či symbolický význam, který Tchaj-wan má.

Epizoda 291Dnes 06:19

Kauza Dozimetr: Policie se ve spisu zajímá i o Pražské služby

Článek Ondřeje Koutníka. Policie v případu kolem pražského dopravního podniku hledala při raziích u podezřelých lidí důkazy související s řadou dalších osob a firem. Mezi nimi figurují i dva nejvýše postavení manažeři Pražských služeb.

Epizoda 296Dnes 14:39

Češi se kvůli zdražování chovají jako špačci. Ničí si zdraví a krátí život

Analýza Daniely Přádové. V Česku se odhaluje problém, který ovlivňuje zdraví i kvalitu života většiny lidí. A má potenciál zruinovat zdravotnické rozpočty mnohem víc než covid. Přesto před ním zavíráme oči.

Epizoda 296Dnes 10:50

Nejen auto pro manžela. Dostálová tlačila zakázky na turistiku, řekla policie

Článek Vojtěcha Blažka. Policisté podle zjištění Seznam Zpráv rozplétali šest konkrétních zakázek státní agentury CzechTourism. Zasahovala do nich ministryně Klára Dostálová (ANO). Ačkoli podle detektivů na to neměla právo.

Epizoda 293Včera 13:23

Paneláky a bytovky čeká energetická revoluce. Inspirace přišla z Německa

Článek Zuzany Kubátové a Sofie Krýžové: Jednou z cest, jak se dostat k levnějším energiím, je komunitní energetika. Nová legislativa a dotační balík jí dají silný impuls. Má to však háčky.

Epizoda 295Včera 10:24

Třicet exekucí? Tady nic neobvyklého

Článek Jana Nováka: Reportáž z města, kde žije nejvíc lidí s exekucí na počet obyvatel. „Nepracují, neumějí šetřit, jsou nezodpovědní,“ tvrdí starostka Trmic u Ústí nad Labem. „Úřady řeší papíry, ne lidi,“ zmiňuje sociální pracovník.

Epizoda 294Včera 10:36

Má na dosah nekonečný zdroj energie z hlubin Země. Vrtat jde všude, říká

Článek Lukáše Marka: „Geotermální systémy můžou vyhřívat budovy nebo vyrábět elektřinu po celém světě. Vrtat se dá všude,“ říká americký geolog Joseph Moore, který vede projekt s cílem dosáhnout na teplo ze zemského jádra.

Epizoda 292Včera 08:29

Česko patří v Evropě ke špičce ve zdražování. Cena másla stoupla o 60 procent

Analýza Petra Holuba: Česko patří mezi země Evropy, kde se zdražuje vůbec nejvíc. Například mouka meziročně podražila o sedmdesát procent.

Epizoda 291Před dvěma dny 09:54

Komentář: Co dělat s Orbánem? Trojského koně Kremlu si nemůžeme dovolit

Komentář sociologa Ivana Gabala a právničky Evy Kružíkové. Česko svým razantním posílením spolupráce s Polskem a Slovenskem v obranných agendách a v podpoře Ukrajiny vytváří geopolitický tlak, kterému je třeba Maďarsko vystavit.

Epizoda 291Před dvěma dny 06:12

Komentář: Česko je prý vrakoviště Evropy. Není to pravda a je to jedno

Komentář Jana Lipolda. Není potřeba se o něco snažit pod tlakem. Koupit si nové auto, pokud na to máte, je stejně dobrá volba jako nekoupit. Nebo nemít.