• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
Dobré odpoledne z Českých Budějovic
4. červen 2021

Poslechněte si podcast: Nepozornost, spěch a riskování. To jsou hlavní příčiny nehod na železničních přejezdech

Nejčastějšími účastníky a viníky dopravních nehod na silnicích jsou podle statistik mladí řidiči a senioři. Na železničních přejezdech ovšem platí něco jiného.

04:20

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před dvěma dny 01:58

Jihočeskou krajinu zachycuje malíř Josef Zikmund. Jeho díla jsou k vidění v budějovickém rozhlase

Tvorbu malíře a krajináře Josefa Zikmunda znají nejen ctitelé výtvarného umění, ale všichni, kdo svého času navštívili nějaké představení Jihočeského divadla. Josef Zikmund tam totiž dlouhá léta maloval kulisy. Letos je tomuto rodákovi ze severních Čech, kterému ale učarovaly Čechy jižní tak, že se přestěhoval, 95 let.

Před 3 týdny 03:21

Snížení teploty o tři stupně = o 15 procent levnější účet. Tipy pro domácnosti v energetické krizi

Ministři průmyslu a obchodu států Evropské unie se dohodli na nutnosti zastropování cen energií. Česká republika také přispěje lidem na úsporný tarif a odpustí jim poplatek za obnovitelné zdroje. Očekává se, že každá domácnost by mohla z tohoto vládního balíčku letos inkasovat kolem čtyř tisíc korun. I tak nás ale čeká „tuhá zima“. Jaká opatření bychom měli všichni doma zavést?

31. srpen 2022 01:30

Měl neobyčejné charisma, vzpomíná na Gorbačova Jana Klusáková, která tlumočila jeho setkání s Havlem

Po těžké nemoci zemřel 30. srpna 2022 první prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let. Svými reformami se v druhé polovině 80. let minulého století zasloužil o pád železné opony a rozpad východního bloku.

31. srpen 2022 04:11

Robot, který dokáže sám vysévat plodiny, hnojit i plít, se předvedl v akci na výstavě Země živitelka

Stroj zvláštního tvaru, který má po stranách úzké gumové pásy a vepředu lištu s pohyblivou mechanickou rukou. Úplně nahoře se tyčí otáčivý solární panel. To je Roboton, zemědělský robot.

19. srpen 2022 06:48

Při přistávání sovětských letadel na budějovickém letišti došlo 21. srpna 1968 k těžké havárii

„Ke vstupu do rozhlasu dali zaměstnanci ceduli Mateřská škola a do Dukelské ulice, kde skutečně mateřská škola byla, dali Československý rozhlas. Než to Sověti zjistili, stál ozbrojený vůz, který měl rozhlas hlídat, na jiném místě,“ popisuje historik Jiří Dvořák malou lest obyvatelů Českých Budějovic při okupaci 21. sprna 1968.

12. srpen 2022 06:59

Voda začala klesat a odhalily se škody, závěrečný účet stoupal do závratných výšin

Voda se z jihu přelila do středních Čech, stav nouze začal platit v Ústeckém kraji, ale evakuace se lidé dočkali už i na Znojemsku. Po katastrofálním 13. srpnu 2002 se v jižních Čechách zdálo, že se přece jen začíná blýskat na lepší časy. Největším problémem ale stále byly přeplněné nebo i prasklé rybníky a poničené mosty.

11. srpen 2022 06:04

Nešťastná třináctka přinesla zoufalství, zaplavené Blatensko a zničené Metly

13. srpen roku 2002 dostál ve své negativní pověsti nešťastné třináctky naplno. V jižních Čechách určitě. Synonymem neštěstí se od tohoto dne staly Metly, malá obec nedaleko Blatné. V okolí Blatné ale nebyl metelský rybník jediným, který nevydržel nápor vody.

10. srpen 2022 07:30

Po první povodňové vlně začalo znovu pršet a přišla druhá, daleko horší a větší

Ve dnech 10. a 11. srpna začala voda opadat a všichni doufali, že to nejhorší je za námi. Začal velký úklid a sčítání škod. Jenomže meteorologové přišli s varováním před dalšími srážkami. Odpoledne 11. srpna začalo na jihu Čech znovu silně pršet.

9. srpen 2022 06:59

9. srpna 2002 deště na jihu Čech ustaly, ale vody neubylo

Devátého srpna roku 2002 deště na jihu Čech ustaly. Podle toho, jak se voda rozlévala, stala se hlavním motivem evakuace. Povodňová vlna postupovala dál od nejvyšších a nejjižnějších částí Jihočeského kraje do vnitrozemí.

9. srpen 2022 06:25

8. srpna 2002 se vzedmula první povodňová vlna

Je tomu na den přesně dvacet let, co déšť rozvodnil hladiny jihočeských řek, kdy začínaly přetékat hráze rybníků a vodohospodáři museli začít vypouštět naplněné přehrady Lipno, Římov a Husinec. Připravili jsme pro vás seriálovou mozaiku sestavenou z archivních rozhlasových záznamů pořízených ve dnech od 8. do 13. srpna 2002.