On Air
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Neočekáváme pohádkový zisk, z našich platů se ale nedá vyžít, říkají zástupci protestů Hodina pravdy

„Kantoři z Filozofické fakulty nešli pracovat kvůli vidině pohádkového zisku. Je to kvůli rozvíjení oborů, kterým se věnujeme s vášní. Máme privilegium, že naše práce je zároveň seberealizací. U zpětné vazby od studentů okamžitě víme, jestli jsme myšlenku správně zformulovali a padla na úrodnou půdu. I kritická zpětná vazba nás posune dál. Je to jedno z nejkrásnějších zaměstnání. Bohužel už se v tuto chvíli za plat, který dostáváme, nedá v Praze vyžít,“ říká Ondřej Švec.

23:41

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Dnes 20:47

První je třeba znát své potřeby, pak nebudete nakupovat zbytečné věci, říkají mladí tvůrci oblečení

„Udržitelnost je dneska buzzword, které je velmi často používané velkými řetězci. Stalo se z něj něco, co teď jako konzumenti rádi slyšíme. Je potřeba se ale dívat na fakta a hledat skutečnější slova než udržitelnost. Je to široký pojem a vlastně nikdo moc neví, co si pod ním představit. Osobně si myslím, že je to etický a zodpovědnější přístup k výrobě,” popisuje význam často skloňované udržitelnosti designér oblečení Daniel Weber.

Před šesti dny 10:13

Nokturnální rap a ozvuky PC Music. Vyvolávám v lidech fanatismus, říká britský rapper Denzel Himself

Ve čtvrtek 14. září proběhl v pražských klubech Fuchs2 a Bike Jesus Czeching Showcase společně s oslavou 17. narozenin Radia Wave. Vítězem letošního ročníku exportního projektu Czeching se stala kapela Island Mint, která v naší spolupráci nahraje singl, videoklip a v lednu poputuje na prestižní showcasový festival Eurosonic do Holandska. Krom čtyř letošních nominovaných jsme si k narozeninám nadělili bohatý lineup, kterému kraloval britský rapper a producent Denzel Himself.

Před týdnem 17:08

AI bude již brzy běžná součást našeho života, říká Lukáš Benzl z České asociace umělé inteligence

„Pokud jde o technologie, tak je velmi složité předvídat budoucnost. Nicméně ta změna bude velmi rychlá. My, jako společnost, máme problém adaptovat se rychlým změnám. Jsme dobří v adaptaci těch pomalých. Myslím si, že v řádu měsíců či let už bude umělá inteligence součástí života každého z nás. Ona ostatně už teď je. Pokud používáte sociální sítě či chytrý telefon, tak jste s ní v kontaktu,” říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.

22. srpen 2023 17:33

Socialismus s lidskou tváří? Nerůst nebo ekologie nebyly podle historičky tématem ani v obrodné fázi

V pondělí 21. srpna jsme si připomněli 55. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, která utnula probíhající pozitivní společenské změny v Československu. „Po neúspěšném politickém puči se už v září začala zavádět opatření znamenající zásah do postupného liberalizačního procesu,“ zdůrazňuje historička Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. O Pražském jaru, jeho mezinárodních aspektech i o tom, jestli nás může inspirovat dnes, jsme mluvili v den výročí okupace.

11. srpen 2023 13:46

Vydejte se po stopách architektury Karla Pragera. Zažijte první architektonický závod Archirun

Karel Prager patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury. Architektonický závod ARCHIRUN 2023 připomíná sto let od jeho narození. „On to je a zároveň není závod. Nejde o to být první v cíli. Proběhnete se po městě a podíváte se na zajímavá místa. Budovy chceme ukázat tak, jako je běžný chodec nemá šanci vidět. Závodníky vpustíme dovnitř a nabídneme i krátkou komentovanou prohlídku,” říká Ondřej Boháč z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

7. srpen 2023 16:10

Renesanční student gymnázia Jan Bauer staví rakety, programuje weby a je úspěšným kuchařem

Student českobudějovického gymnázia Jan Bauer zvládá navíc studovat také kuchařský obor, k tomu se věnuje programování nebo výrobě raket. V letošním roce se umístil druhý v soutěži pro mladé kuchaře KU Young Chef a zúčastnil se i soutěže ve stavbě rakety. „Gastronomii se nejspíš profesionálně věnovat nebudu, chtěl bych studovat na inženýra,“ přemýšlí o své budoucnosti dva roky před maturitou.

17. červenec 2023 20:42

Průměrná délka směny je 26 hodin. Spolek Mladí lékaři nabízí dotazníkové šetření z českých nemocnic

Z dotazníkového šetření spolku Mladí lékaři, do kterého se zapojilo okolo 600 českých lékařů a lékařek, vyplynulo, že průměrná doba jejich pracovní směny je 26 hodin. „V Česku existuje obrovská poptávka po zdravotních službách. Máme určitý počet nemocnic. Pokud chceme zajistit 24 hodin trvající provoz při tomto počtu lékařů a zdravotníků, tak lidé prostě pracují významně déle,“ říká radiolog a předseda Mladých lékařů Martin Kočí.

14. červenec 2023 21:56

Jsou Kunderovy romány intelektuální kýč? O díle a zesnulém autorovi s literární kritičkou Činátlovou

V úterý 11. července zemřel ve věku 94 let spisovatel Milan Kundera, který patřil mezi nejvýznamnější evropské prozaiky druhé poloviny 20. století. „Je to fenomén středoevropské literatury, představa spisovatele jako dokonalého profesionála, který si konstruuje a hlídá svůj mediální obraz,“ říká o Kunderovi bohemistka a literární kritička Blanka Činátlová. V rozhovoru jsme mluvili nejen o jeho díle, které bylo přeloženo do více jak 40 jazyků, ale také o autorovi samotném.

11. červenec 2023 19:01

Před turnajem trénuju až osm hodin denně, prozrazuje pětinásobný mistr České republiky v yoyování

Které země jsou aktuálně yoyerskými velmocemi? Jaké triky jsou nejtěžší a v čem se liší yoya pro začátečníky od těch ryze profesionálních? Necelý měsíc před mistrovstvím světa v Japonsku jsme se o yoyování bavili s Tomášem Bubákem z České Yoyo Asociace a také pětinásobným mistrem ČR v yoyování Michaelem Malíkem. „Aktuální mistr světa je z USA, které jsou společně právě s Japonskem yoyerskými velmocemi. Velkým favoritem je ale letos Korejec Mir Kim,“ přibližuje Tomáš Bubák.

19. červen 2023 14:17

Publikum jde vychovat. Charles Games sklízí úspěch s Beecarbonize a pokračují s hrami s přesahem

Nominace v cenách Apple Design Awards v kategorii Social Impact po boku aplikací Duolingo nebo Headspace a více než padesát tisíc stažení. Digitální karetní hra Beecarbonize, strategická simulace klimatické změny založená na skutečném výzkumu a vědeckých vizích, vznikla spoluprací organizace Člověk v tísni se studiem Charles Games, které už má na kontě hry Attentat 1942 nebo Svoboda 1945: Liberation. „Rádi vytváříme hry s přesahem,“ říká spolutvůrce Beecarbonize Ondřej Paška.