Seriál týdne pod Ještědem
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Není škola jako škola: Montessori třídy při ZŠ 5. května

„Chyba je přítel, je to něco, co nám pomáhá růst,“ je jedním z mnoha principů výuky podle italské lékařky Marie Montessori, autorky tzv. Metody Montessori, podle které se učí děti v montessori třídách při Základní škole 5. května v Liberci. Na začátku školního roku do jedné z nich nahlédla redaktorka Iveta Kalátová v prvním díle Seriálu týdne. Doprovázela ji ředitelka Marie Holá.

03:30

Seriál týdne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každý týden pro vás chystáme seriál na zajímavé téma, které se váže k ročnímu období, významnému výročí, aktuální situaci, tradicím a svátkům a také místům v Libereckém kraji. Poslouchejte každý všední den po 10. hodině v Dopoledni pod Ještědem.

Web

Před 2 týdny 03:20

Není škola jako škola: Waldorfské třídy při ZŠ Kaplického

„Rodič a učitel je můj nejdůležitější partner - chci zažít, že i dospělí se ještě dokážou učit a vyvíjet.“ To je jeden z principů waldorfské pedagogiky, podle které se učí i děti ve waldorfských třídách při Základní škole Kaplického v Liberci. Do tříd jsme nahlédli v doprovodu učitelek Daniely Fialové a Terezy Hrůzové, jak vypadá samotné vyučování, vysvětlila zástupkyně ředitele Šárka Langová.

Před 3 týdny 02:42

Není škola jako škola: Křesťanská základní škola

Křesťanskou základní školu J. A. Komenského v Liberci navštěvují jak děti křesťanů, tak děti z rodin, které se nehlásí k žádné církvi. Jak popsal ředitel školy Jakub Pabián, děti mají klasickou výuku, která se příliš neliší od rozvrhu ostatních veřejných škol. Výjimku tvoří křesťanská výchova a etika.

Před 3 týdny 03:17

Není škola jako škola: Základní škola logopedická

Na vzdělávání sluchově postižených žáků se Základní škola logopedická v Liberci specializuje už 65 let. Jak připomněl ředitel školy Jakub Karásek, do lavic usedají i žáci s logopedickým postižením a český znakový jazyk se tam učí i ukrajinské děti.

Před 3 týdny 03:13

Není škola jako škola: Sportovní třídy při ZŠ Dobiášova

ZŠ Dobiášova v Liberci je sportovními třídami zaměřená na lehkou atletiku. Nakolik jsou tamní žáci sportovně zdatní, a jak jde zvýšený počet hodin tělocviku dohromady s učením, prozradila tamní učitelka tělocviku Zorka Honzlová.

26. srpen 2022 02:57

Skláři z Křišťálového údolí: Vladimir Klein

Ještě jednou se vrátíme do Nového Boru. Tam teď žije a vytváří své unikátní plastiky z optického skla výtvarník Vladimir Klein. Znají ho milovníci originálních skleněných plastik po celém světě, hlavně v USA, Německu a Japonsku.

26. srpen 2022 02:47

Skláři z Křišťálového údolí: Halamovi

Mezi nejproslulejší skláře patří ti z rodiny Františka Halamy ze Železného Brodu. Zaměřují se na reliéfní sklo vyráběné pomocí unikátních kovových forem z 30. let 20. století.

26. srpen 2022 02:52

Skláři z Křišťálového údolí: František Novosad

Vezmeme vás i do harrachovské sklárny. Tu už skoro 30 let provozuje František Novosad, sklář a právník v jedné osobě. A není to jen sklárna, ale také minipivovar, muzeum skla a pivní lázně.

26. srpen 2022 02:37

Skláři z Křišťálového údolí: Karel Sobotka

Skleněné plameňáky, mořské panny, divukrásné stromy a květiny a mnoho dalších výrobků foukaných ze skla vytváří už více než 40 let Karel Sobotka z Těpeř na Jablonecku.

26. srpen 2022 02:55

Skláři z Křišťálového údolí: Petr Novotný

V Novém Boru má sklárnu a muzeum uměleckého skla Petr Novotný a jeho synové, kteří zaměstnávají řadu šikovných sklářských mistrů.