7. červen 2022

Poslechněte si podcast: Není nic horšího, než když dítě onemocní a všichni se bojí té rodině zavolat, říká onkoložka

Fakultní nemocnice Motol bude mít dům pro rodiny s dlouhodobě nemocnými dětmi. „Chceme, aby rodiny mohly být spolu, po celou dobu léčby. Ať už jsou to týdny či měsíce,“ vysvětluje funkci domu Ivana Pešatová, ředitelka Nadačního fondu Ronalda McDonalda, který dům staví. „Někdy jsou to měsíce, výjimečně i roky. Takže to, že tam přijede zbytek rodiny, mi připadá jako skvělá myšlenka,“ komentuje primářka dětské onkologie v Motole Petra Keslová.

26:54

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 25:39

Zmije není smrtelně jedovatá, nejradši je zalezlá a nechce uštknout, upozorňuje kurátor chovu plazů

Jak vypadá otisk zubů anakondy, když člověka kousne? Petr Velenský působí v pražské zoo už 40 let, 20 let jako kurátor chovu plazů, obojživelníků a ryb. Říká, že kurátora a veterináře zvířata narozdíl od chovatelů nemají rádi, protože jsou u všeho špatného, co zvíře zažije. Snědl by někdy hada? A proč je dobré vybavit gaviály v přírodě vysílačkami? Poslechněte si speciální rozhovor Lucie Výborné přímo ze Zoo Praha.

Před dvěma dny 25:30

Ke každému zvířeti přistupuji stejně, ale žirafa je top, vysvětluje veterinář pražské zoo Vodička

Vrchní veterinář pražské zoo Roman Vodička má na starosti více než pět tisíc jedinců. „Máme ordinaci, ale hodně pacientů řešíme venku,“ popisuje s tím, že některá zvířata se snaží před veterináři držet distanc. Tak například gorily veterináře poznají. Jaké to je, když přijde do zoologické zahrady nové zvíře? A kdo je nejlepší pacient v pražské zoo?

Před třemi dny 24:44

S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligenci šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Před šesti dny 22:40

Zlatý kajakář Vít Přindiš: Diváci na mistrovství fandili všem! Pro mě nejsilnější zážitek závodů

Vít Přindiš je kajakář, český reprezentant ve vodním slalomu. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbro z mistrovství světa v roce 2017 a mistrovství Evropy 2018 a zlato z mistrovství Evropy v letech 2019 a 2021. Letos se v německém Augsburgu stal mistrem světa. „Jízdu jsem si užíval, jelo se mi strašně fajn. Dojel jsem do cíle, svítila tam jednička a byl jsem naprosto nadšený,“ popisuje radostně Vít Přindiš.

Před týdnem 24:13

Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“

Před týdnem 23:23

Tasemnice už není žádné zlo, paraziti jsou součástí našich životů, objasňuje parazitolog Lukeš

Hnutí Brontosaurus otevírá vědeckou laboratoř v malé severoindické vesnici Mulbekhu. U otevření školní laboratoře byla i Lucie Výborná s Juliem Lukešem z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. „Když se otevírají podobné laboratoře za české peníze v zahraničí, tak se člověk ptá, jak dlouho to vydrží. V Africe je můj pocit negativní, zkolabuje to. Zatímco tady je celkový pocit, že se to udrží. A to mě naplňuje pocitem, že to za to stojí,“ věří Lukeš.

Před týdnem 03:41

Do školy v indickém Mulbekhu by chtěl chodit každý. A teď tam mají díky Čechům i novou laboratoř

Účastníci himálajské výzvy a podporovatelé Brontosaurů v Himálajích vybrali letos na vzdělávání v Malém Tibetu přes 600 tisíc korun. Nejen díky tomu mohla být v pondělí ve škole v Mulbekhu otevřena nová vědecká laboratoř. Byli u toho i Lucie Výborná a Tomáš Černý.

Před týdnem 24:53

Co se týče mimořádných událostí, Češi patří mezi nejštědřejší v Evropě, říká Josef Koláček z ADRA

Josef Koláček z humanitární organizace ADRA je koordinátorem pomoci při mimořádných událostech v ČR. „Kromě velkých událostí, jako jsou povodně, tornádo a podobně, se věnuji projektu psychosociální pomoci. V každém kraji máme skupinu, tým vyškolených dobrovolníků pro poskytování psychické podpory lidem po tragické události,“ vysvětluje Josef Koláček. „Snažíme se propojovat lidi, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří tu pomoc nabízejí, “ shrnuje hlavní filozofii organizace.

Před týdnem 03:08

Mix tradice a modernosti. Kroje už nefrčí ani na severu Indie

V Malém Tibetu na severu Indie se schyluje ke slavnostnímu otevření vědecké laboratoře školy v Mulbekhu. Finance na její provoz zajistila letošní Benefiční himálajská výzva organizovaná neziskovou Brontosauři v Himálajích. Po adrenalinových sportovních výkonech nastává také okamžik společenské přípravy na oficiální oslavu, například volba šatů. A v tomto případě bude Lucie Výborná nejenom reportérkou, ale taky trochu figurantkou.

Před týdnem 03:40

„Co bylo nejhorší? Když jsem nevěděl, kde je brácha a jestli dojde.“ Účastníci výzvy si sáhli na dno

Skončila benefiční výzva 2022, během které nezisková organizace Brontosauři v Himálajích nasbírala i díky vašim příspěvkům peníze na pondělní zahájení provozu školní vědecké laboratoře v indickém Mulbekhu. Dvacítka účastníků zdolala nástrahy tří extrémních výzev a přispěla tím k zajištění financí na provoz a učitele ve škole.