- Podcasty
- Osobnost Plus
Poslechněte si podcast: Nemyslím, že Putin blafuje. Od roku 2014 spíš permanentně lže, míní politický geograf Jelen
Jak se pozná, jestli ruský prezident Vladimir Putin blafuje? „Nemyslím, že jde jen o blafování – on prostě permanentně lže,“ odpovídá politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Vodítko k tomu odhadnout jeho následující kroky je, že řekne něco v tom smyslu, že nebude útočit na Ukrajinu. V ten moment ve mně začne blikat žárovka,“ dodává v pořadu Osobnost Plus.
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.
Ježek: Neumím si představit, že by do poloviny příštího roku nedošlo k navýšení televizních poplatků
Do Rady České televize nastupuje v době, která je napjatá nejen všeobecně, ale i pro Českou televizi. Tamní odbory kvůli nesouhlasu s návrhem úsporných opatření vyhlásily stávkovou pohotovost. „Chápu je, protože propouštění je vždycky věc nepříjemná. Na druhé straně politický tlak, který spočívá v nezvyšování poplatků, což je přes 95 % příjmu, vede k jedinému. A to, že někde se šetřit musí. Otázka je kde,“ říká bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek.
Čínský režim chytře a zákeřně vymývá lidem mozek „mírným blahobytem“, říká sinolog Reismüller
Chápat Čínu znamená pochopit leninský až stalinský systém, který v Číně je, tvrdí František Reismüller, sinolog, podle kterého se dnes běžný Číňan má lépe než běžný Čech před rokem 1989.
Vymlouvat se srovnáváním s jinými je nebezpečné. Relativizuji tím své skutky, říká psycholog Špok
Po desetiminutovém průzkumu vidím, že se vox populi na Twitteru jasně shoduje na tom, že skandály STAN jsou ničím v porovnání s historickými skandály mnohem horšího ANO. Toto cesta k lepší politice asi nebude, konstatuje psycholog a publicista Dalibor Špok. „Srovnávání je v pořádku. Nesmí se ale stát hlavním způsobem, jak čerpáme identitu nebo o co se opíráme v odůvodnění našich skutků,“ vysvětluje.
Opravit dědičnou nemoc u člověka umíme, rizika ale stále převažují, vysvětluje biolog Petr
Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus je biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr, podle kterého už v té době pomalu jsme. „Zažíváme revoluční čas, i když si to laická veřejnost asi neuvědomuje.“
Kartous: Pokud Gazdíka nahradí člověk, který nebude tak průbojný, může se reforma školství zabrzdit
Stále vychováváme pasivní lidi, kteří se bojí riskovat, říká muž, který by z ministerstva školství udělal ministerstvo vzdělávání a změnil ho na ministerstvo silové. Post ministra školství po odcházejícím Petru Gazdíkovi (STAN) mu ale nabídnut nebyl. „Za jistých okolností bych to dělal. Ale není zájem politické reprezentace. Jsem pro mnoho lidí pravděpodobně příliš velké riziko,“ míní ředitel Pražského inovačního institutu a odborník v oblasti vzdělávání Bohumil Kartous.
Ukrajinci by teď asi nejraději místo jednoho Scholze viděli stovku Leopardů, uvažuje historik Adamec
Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek dorazili do Kyjeva. Ukrajině mají předat poselství o jednotě a plné soudržnosti zemí Evropské unie. „Je otázka, co tam tito ,tři králové‘ v takto silné sestavě přinášejí. Jedna věc jsou veřejné deklarace, ale podle mne to bude něco silnějšího než jen obecné deklarace o evropské solidaritě,“ uvažuje historik a politolog Jan Adamec.
Jako by dnes platilo: Kdo nezdražuje, okrádá rodinu, hodnotí českou inflaci komentátor Pečinka
Současná vláda se potýká s problémy, které nezažila žádná z předchozích porevolučních vlád. Jak by měla řešit souběh několika krizí a rozvrat státních financí? „Programové prohlášení, se kterým předstoupila vláda 17. ledna před sněmovnu a dostala důvěru, tak dnes už v podstatě neplatí,“ uvádí politický komentátor Bohumil Pečinka.
Kdyby vir HIV přišel jen o 20 let dřív, mohl vyhubit celé lidstvo, uvažuje evoluční biolog Flegr
„Super viry, které by lidstvo ještě před 20 lety mohly vyhubit – a před 40 lety určitě vyhubit, nás dnes už nevyhubí. Věda poskočila hodně dopředu, a to, že dokážeme v řádu několika dnů vyvinout detekční soupravy, které umožňují zjistit, kdo je nakažený a kdo ne, že dokážeme v řádu měsíců udělat vakcíny, které opravdu ochrání – když už ne proti nákaze, tak proti vážnému průběhu –, tak to je obrovský pokrok,“ říká evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Na radikální reformy zdravotnictví není doba, ale po vládě je chtějme, radí bývalý ministr Heger
Jak hodnotí současný stav rezortu zdravotnictví muž, který mu kdysi šéfoval? „Vždy se dá dělat něco líp a vždycky se dá kritizovat něco, co dělali ti před vámi. Ale to není moc k ničemu. Vláda se prostě musí snažit – ale dělat reformy v době, kdy je příšerná krize a inflace, nelze,“ uvádí vysokoškolský pedagog a bývalý ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger.
Putin vytvořil silný národ. Ukrajinci jsou stále semknutější, říká fotografka Zímová
Jaké to je dokumentovat válku na Ukrajině a stát s foťákem přímo v první linii, která je prý téměř všude? Jak změnila válka Ukrajince? Hostem Osobnosti Plus je fotografka Iva Zímová, která s fotoaparátem objela nejen Kosovo a Čečnu a Ukrajinu zná velmi dobře. „Dost se změnilo už v roce 2014 po Majdanu. Ale překvapilo mě, jak jsou Ukrajinci organizovaní a třeba jejich starostové zůstali na svých místech,“ chválí situaci.