Host Dne na Moravě
17. leden 2023

Poslechněte si podcast: Nemocnost na jihu Moravy je nejhorší za posledních pět let. Epidemioložka Ciupek zná důvod

Pro laiky nečekanou silou udeřila letošní epidemie chřipky a dalších respiračních onemocnění. Zatímco jsme doufali, že si po dvou covidových letech od nemocí oddechneme, nemocných je nyní ještě víc lidí než třeba před rokem. Co je toho příčinou, které viry a bakterie v populaci aktuálně cirkulují a jak se situace pravděpodobně bude vyvíjet dál? Na to odpovídá Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

16:23

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před pěti dny 15:22

Odbourat efekt hranic trvalo roky, říká valtický kastelán Richard Svoboda

Zámek ve Valticích láme rekordy v počtu návštěvníků. Lidé se vracejí a objevují, co jim dříve zůstalo skryto, tvrdí jeho kastelán.

Před šesti dny 17:42

Nemůžeme říct, že co stoupenec AllatRy, to proruský aktivista, tvrdí religionista o novém hnutí

Nové náboženské hnutí AllatRa vzniklo na Ukrajině, přes Slovensko a Moravu se dostalo i do Čech. Je označováno jako proruské. V české společnosti se představuje prostřednictvím jednoho ze svých projektů nazvaného Tvořivá společnost.

Před týdnem 17:16

Letošní zima byla šestá nejteplejší za 250 let. Do budoucna nebude lépe, předpovídá klimatolog

„Musíme si zvykat, že zimy budou kratší a teplejší a v létě nás budou trápit vlny veder,“ tvrdí to klimatolog a koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Ta letošní podle měření, která se dělají už 250 let, byla za tu dobu šestá nejteplejší.

Před týdnem 15:14

Mírné a suché zimy posledních let svědčí hrabošům. Zemědělci dostanou příspěvek na jejich likvidaci

Mírná a suchá zima podpořila přemnožení hrabošů polních. Zemědělci se bojí velkých škod, dostali proto možnost čerpat příspěvek na likvidaci škůdce. Hostem je Miroslav Florián, zástupce ředitele Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Před týdnem 16:32

Boj za rovnoprávnost a sociální spravedlnost nikdy nekončí, říká publicistka o významu MDŽ

Mezinárodní den žen, který připadá na 8. březen a v českém kalendáři je od roku 2004 významným dnem, byl už v době první republiky spojený s levicovou politikou a také s feministickým hnutím.

Před 2 týdny 16:26

Soudkyně Bejčková: Stačí málo a právní i úřední texty mohou být srozumitelnější

Zbytečně šroubovaný jazyk, používání cizích výrazů a pasivních tvarů. Soudkyně Nejvyššího správního soudu Michaela Bejčková upozorňuje na nešvary, které používají mnozí právníci a úředníci. A snaží se ukázat, jak je – často velmi jednoduše – napravit.

Před 2 týdny 18:03

Ministr Bek: Po angličtině posílí i němčina a francouzština, ale o češtinu se nebojme

„V Evropské unii jsou vlastně víc než dvě desítky angličtin,“ říká ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který je současně senátorem zvoleným v Brně za hnutí STAN.

Před 2 týdny 16:32

Umírání a smrt dětí před nebo po narození je ve společnosti stále tabu, říká dětský lékař Jan Hálek

Blížící se narození miminka je spojeno s radostí a nadějí. Lidé očekávají, že pak bude následovat dlouhý život. Mnohdy ale v těchto chvílích přichází naopak smrt. I proto jde podle lékaře Jana Hálka o dramatické a emočně velmi těžké situace.

Před 2 týdny 15:15

Petr Baxant z VUT: Světelné znečištění znemožňuje lidem regeneraci a hvězdářům kazí práci

V Česku začala 1. března platit nová technická norma, která má zamezit šíření světelného znečištění. To má vliv na vývoj rostlin nebo živočichů. Regulace stanovuje maximální limity pro noční osvětlení ulic, památek, reklam nebo parkovišť. Další podrobnosti vysvětlí Petr Baxant z Vysokého učení technického v Brně v rozhovoru s redaktorem Tomášem Kremrem.

Před 3 týdny 17:13

„Málokdo očekával takový turistický efekt.“ Baťův kanál do roku 2027 propojí Kroměříž s Hodonínem

Ředitelství vodních cest plánuje prodloužení splavnosti Baťova kanálu o dva nové úseky, a to na jeho severním i jižním konci. Dvoumiliardová investice tak do roku 2027 propojí touto vodní cestou Kroměříž s Hodonínem. Co vše budou práce zahrnovat a jaký přínos budou mít pro region? Na to se Zdeněk Truhlář ptá ředitele podniku Lubomíra Fojtů.