8. únor 2022

Poslechněte si podcast: Nemocnice začaly využívat institut pracovní karantény, ale jen u rizikových kontaktů

Pracovní karanténa se týká lidí ve zdravotnictví či v sociální péči. Vláda tak reagovala na vysoké počty nově nakažených v souvislosti se šířením varianty omikron. Pravidlo pracovních karantén má přísná kritéria a použít jde jen v případě, kdy zaměstnavatel není schopen dál zajišťovat péči o pacienty nebo klienty.

04:28

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

15. březen 2022 05:54

Rusko jsme viděli jako vojensky silný stát. Ale ten medvěd byl jen papírový, míní analytik Dyčka

Slovensko očekává brzký ruský útok na ukrajinské letiště v Užhorodu, které leží v těsné blízkosti slovenských hranic. V pondělí večer to řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. „Z vojenského hlediska by to smysl dávalo, protože Ukrajinci – podle informací, které máme – už v podstatě nedisponují funkčními vzletovými a přistávacími drahami,“ říká vojenský analytik Lukáš Dyčka z Baltic Defence College. Dodává, že Ukrajinci musejí využívat záložní plochy jako dálnice.

14. březen 2022 06:59

Romancov: Až Rusko udělá první ústupek, bude zřejmé, že jednání o míru spějí ke konci

„O víkendu se objevily první informace, podle kterých mají obě strany i na nadále důvody pro to, aby jednání pokračovala a hlásí i mírný pokrok. Takže uvidíme, co se bude dít dál,“ popisuje Michal Romancov, politický geograf z Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy a také Metropolitní univerzity Praha očekávání kolem nových vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem.

4. březen 2022 05:39

Slezák: Ostřelování elektrárny v Záporoží signalizuje, že Rusové jsou ochotní jít až na hranu

„Rád bych věřil, že ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží byl omyl, ale to, co se děje v posledních hodinách a dnech na Ukrajině mě utvrzuje v myšlence, že je to spíš součást většího plánu,“ konstatuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Rusové se snaží srazit Ukrajinu na kolena, donutit ji k bezpodmínečné kapitulaci a zmocnit se celého území,“ dodává.

2. březen 2022 06:06

Romancov: Putin se izoloval. Nekomunikuje s oligarchy ani se svou Radou. To nevěští nic dobrého

Vladimir Putin byl v důsledku pandemie dlouhou dobu izolován, míní politický geograf Michael Romancov: „Zdá se, že vůbec nejděsivějším dopadem pandemie je právě to, že se ruský prezident odstřihl nejen od kontaktu se světovými protějšky, ale pravděpodobně i od lidí, se kterými v Rusku komunikoval z hlediska správy země. Už delší dobu se zdálo, že Vladimir Putin nekomunikuje s těmi, kterým říkáme ruští oligarchové.“

28. únor 2022 03:23

Hodnota rublu padá. Už dva oligarchové blízcí Putinovi zkritizovali invazi na Ukrajinu, říká bankéř

Ruský rubl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku klesl téměř o 30 procent a je na novém historickém minimu vůči USD. „To nebezpečí, které Putin představuje pro vlastní normální ruské občany – a pochopitelně i nejakutněji proti Ukrajině a proti nám všem – jen stoupá. A musím se přiznat, že z toho mám velké obavy,“ říká investiční bankéř Ondřej Jonáš.

27. únor 2022 07:23

Rusové cítí hněv a frustraci. Válka není tak rychlá, jak čekali, soudí Milan Slezák

Ruský prezident Putin v neděli nařídil uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Odůvodnil to údajně agresivními prohlášeními vedoucích představitelů zemí NATO na adresu Ruska. „Je velmi zajímavé, že na ústní projevy jedné strany reaguje druhá strana tím, že uvede jaderné zbraně do vysokého stupně bojové pohotovosti,“ komentuje zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák. Proč s touto kartou přišel ruský prezident už teď, po čtyřech dnech bojů?

23. únor 2022 08:58

Česko by zvládlo i desítky tisíc uprchlíků z Ukrajiny, říká šéf organizace pro uprchlíky Rozumek

„Okamžitě a bez problémů můžeme přijmout jednotky tisíc ukrajinských uprchlíků, protože azylová zařízení nejsou plná. Pokud by se alokovala určitá suma na pronájem objektu, tak to mohou být poměrně rychle desítky tisíc osob. V případě Bosňáků jsme přijali rychle 5,5 tisíce uprchlíků, v případě lidí z Kosova tisícovku. Myslím si, že bychom zvládli desítky tisíc osob bez problému, možná i větší počty,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

22. únor 2022 07:51

Uznání Luhanska a Doněcka může být jen další zamrzlý konflikt bez nějaké války, doufá právník Šturma

„Je to určitě jednání, které není v souladu s mezinárodním právem. Vzhledem k tomu, že ho lze považovat za zasahování do vnitřních záležitostí jiného státu a narušování svrchovanosti a územní celistvosti jiného státu, respektive Ukrajiny,“ říká na Plusu vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Šturma.

16. únor 2022 03:21

Po aplikaci vakcíny může dojít k výkyvu menstruace, potvrzuje vakcinolog Chlíbek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který sbírá data o nežádoucích účincích vakcín a léků, eviduje víc než 550 žen, kterým se po očkování změnil menstruační cyklus. U všech evidovaných šlo ale o pouhé podezření na souvislost s vakcinací. Nicméně SÚKL tvrdí, že některé ženy hlásily krvácení mimo menstruaci, případně byla opožděná, silnější, bolestivější než jindy, anebo se naopak vůbec nedostavila. Objevily se i bolesti při ovulaci.

14. únor 2022 05:07

Červený očkovací certifikát v aplikaci Tečka? I tak jej využijete hned ve třech případech

Pokud od základního očkování proti covidu-19 uplynulo devět měsíců, je certifikát neplatný. Původně se tak mělo stát až v úterý 15. února, vláda ale omezení platnosti testu zavedla už o pět dní dřív. To proto, aby se sladilo evropské i české právo. Na základě doporučení odborníků zkrátila Evropská unie od 1. února platnost certifikátů po základním očkování na devět měsíců.