Zprávy z Vysočiny
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Nemocnice v Havlíčkově Brodě zkrátí čekání na výměnu kyčelního i kolenního kloubu

Havlíčkobrodská nemocnice otevřela novou část ortopedického oddělení, které je určené pro pacienty po výměně kyčelního nebo kolenního kloubu, případně ramene.

02:06

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:00

Žďár nad Sázavou má první školní ulici, před začátkem vyučování do ní nesmějí vjíždět auta

Osmdesát aut denně přijíždělo před vyučováním před základní školu Švermova ve Žďáře nad Sázavou. Podle vedení města i školy to bylo hodně. Teď tam ve vymezený čas nemůže vjet nikdo.

Včera 02:20

Bobři se vracejí na Vysočinu, v Jaroměřicích nad Rokytnou svými hrázemi vyplavují zahrady i pole

Jaroměřice nad Rokytnou chtějí chránit zahrádkáře před aktivitou bobrů. Popadaným stromům a zaplaveným zahrádkám předchází snižováním hrází i pletivem na stromech.

Před dvěma dny 02:28

Srnčata ve vysoké trávě hledají myslivci pomocí dronů, zachraňují je před sečí

Zemědělci na Vysočině začali sekat traviny a jeteloviny. Na louky a pole proto míří i myslivci a dobrovolníci, aby z vysoké trávy a jetele vynesli malá mláďata.

Před třemi dny 01:35

První obce na Vysočině omezují napouštění bazénů vodou z kohoutku

Ve Sněžném na Žďársku si bazény z kohoutku nikdo nenapustí. Obec vydala už teď zákaz. Odběr z vodovodu do zahradních bazénů ale regulují i další obce na Vysočině.

Před čtyřmi dny 02:08

V Třebíči se tvoří dlouhé kolony, s komplikacemi musejí řidiči počítat po téměř celý červen

Průjezd Třebíčí je teď komplikovanější. Kvůli uzavírce Račerovické ulice a zejména kvůli zúžení do jednoho pruhu na hlavním tahu u autobusového nádraží se ve městě tvoří dlouhé kolony.

Před čtyřmi dny 02:13

Cestu z Prahy do Brna zkrátí vysokorychlostní trať na necelou hodinu, geodeti vyměřují její trasu

Geodeti na Vysočině vyměřují území pro připravovanou stavbu vysokorychlostní železnice. Během letošního roku musí získat data na zhruba osmdesátikilometrovém úseku mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší.

Před pěti dny 02:22

Bylinky, jahody i keře vysadily na zahradu své mateřské školy děti v Třebíči

Děti z Mateřské školy Duha v Třebíči vyrazily na svou školní zahradu. Tentokrát ale nechaly uklizené plastové kyblíky a lopatičky a vyměnily je za opravdové nářadí. Čekaly na ně stovky sazenic, které mají z jejich hřiště udělat hmyzí ráj.

Před pěti dny 02:10

Roste obliba obědů v krabičkách z domova. Lidé si je nosí, aby ušetřili čas i peníze

Zaměstnanců, kteří si do práce nosí své vlastní jídlo z domova, přibývá. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro stravenkovou společnost vzrostl počet strávníků domácího jídla meziročně ze 45% na 49%. Do práce si nosí jídlo v krabičkách i lidé na Vysočině.

Před šesti dny 02:16

Kralice nad Oslavou se bojí vracení stavebních pozemků, přišly by tak o dotace na jejich zasíťování

Na levné pozemky a klidnou lokalitu nalákaly Kralice nad Oslavou i lidi z okolních měst. Teď se bojí, že kvůli vysokým úrokům hypoték někteří nepostaví.

Před týdnem 02:30

Některá města na Vysočině kvůli inflaci a dražším stavebním pracím zvyšují nájemné

Řada měst na Vysočině zvyšuje nájemné ve svých bytech. K využití inflační doložky v nájemních smlouvách už přistoupili radní například v Jihlavě, Pelhřimově, Žďáře nad Sázavou nebo Havlíčkově Brodě. Tam se navýšení týká zhruba 600 bytů.