- Podcasty
- Zrcadlo

Poslechněte si podcast: Nemoc ovládala její tělo i mysl. Teď s poruchou příjmu potravy pomáhá druhým. Zrcadlo Lady Brůnové
Svoje dětství spojuje s nadváhou a osamělostí. Snaha zalíbit se ji ale přivedla až k anorexii. Teď se v rámci své neziskové organizace 3pe snaží pomáhat těm, kteří se potýkají se stejným problémem. Jaký byl boj s nemocí, která ovládá tělo i mysl? Jak se z poruchy příjmu potravy dostala? A jak vnímá svoje studia a svůj studijní pobyt v zahraničí?
Zrcadlo
Dokumentární série o inspirativních ženách a mužích dnešního Česka.
Obdivuji každou ženu, která ohlásí znásilnění. Já jsem to nedokázala. Zrcadlo Marie Konvalinkové
Dlouhodobě se věnuje lidem se závislostmi a traumatem. Vykonávala duchovní službu obviněných a odsouzených lidí v několika věznicích. Je nemocniční kaplankou v pražském Ikemu a ve své soukromé praxi pomáhá obětem sexuálního násilí. Sama přitom byla znásilněna několikrát. Jak se jí podařilo životní trauma překonat? Jak dlouhá byla cesta od vlastní oběti k pomoci ostatním?
Toxikomanie je zoufalý výkřik po životě a zároveň pomalá sebevražda. Zrcadlo psychologa Ivana Doudy
Profesní život zasvětil pomoci závislým na drogách. V 90. letech spoluzaložil neziskovou organizaci Drop In a patřil mezi průkopníky substituční léčby u nás. Z problematického užívání drog dostal tisíce toxikomanů. Činorodý je ale i ve svých téměř 80 letech. Dodnes poskytuje terapie a objíždí Česko s preventivními besedami. Proč se rozhodl pomáhat závislým lidem? A jak nese, když se někteří k užívání drog vrátí?
Maroko byl pro mě kulturní šok. Jinakost mi daly pocítit i místní učitelky. Zrcadlo Terezy Huclové
Projela kus světa a mluví mimo jiné arabsky a berbersky. Jistotu v německém korporátu vyměnila za marockou nejistotu na volné noze. Dnes se však díky jejímu působení mají dobře minimálně dvě horské marocké vesnice, kde klidně žije i čtvrt roku sama. Jak se ze stydlivého dítěte stala holka do světa? A není pro ni cestování i dobrovolnou cestou za komfortní zónu?
Když nejde o život, není to nesnáze. Zrcadlo dobrodruha a milovníka železnice Alberta Fikáčka
Pomáhá opravovat jindřichohradeckou úzkokolejku a spojuje po železnici Česko se zeměmi na východě Evropy i v Asii. Zakladatel expedičního klubu, organizátor kulturních a cestovatelských akcí na železnici a taky dobrodinec. Jak se Albertovi Fikáčkovi podařilo zorganizovat rychlou pomoc obětem tornáda? Co všechno musel zařídit, aby vyslal vlak pro ženy a děti na Ukrajinu? A proč chtěl přeplout Středozemní moře na lodi z PET lahví?
Mým posláním je přivádět lidi k jejich nitru – ve světě, který je nahlas. Zrcadlo Karolíny Presové
Založila neziskovou organizaci Replug Me, která se věnuje vlivu technologií na náš každodenní život. V neziskových workshopech učí, jak k nim mít udržitelný vztah. Proč z dobře rozjetého projektu odešla? Jak prožívala ve svém mladém věku úspěch? A stydí se ještě za to, že je holka z vinohradu?
Mateřství nedramatizuji. Bez pomoci bych ale vědu a péči o dítě nezvládla. Zrcadlo Julie Dobrovolné
Špičková vědkyně, inovátorka a předsedkyně pracovní skupiny rektora Masarykovy univerzity pro výzkum vesmíru a astronautiku. Ve firmě Entrant provázané s univerzitou vyvíjí přístroj na měření stresu pro astronauty, záchranáře a jiná riziková povolání. Jak se Julii Dobrovolné podařilo skloubit výchovu dětí včetně autistické dcery s vědou? Proč mluví nerada o svých dobročinných aktivitách? Jakým způsobem podporuje ženy ve vědě? A co ji naučil tanec?
Denně jsem v kontaktu s někým, kdo někoho ztratil. Vyvažuji to hudbou. Zrcadlo Petry Glosr Cvrkalové
Život se jí před lety ve vteřině otočil. Když jí bylo 31 let, ovdověla a zůstala na výchovu dvou malých dětí sama. Když přemýšlela, jak se znovu zvednout, napadlo ji založit u nás i v Evropě ojedinělý nadační fond Vrba, který pomáhá ovdovělým rodinám. Co pro textařku a skladatelku Petru Glosr Cvrkalovou znamená hudba?
Povinností zasloužilého novináře je předat zkušenost nastupující generaci. Zrcadlo Jany Ustohalové
Zabývá se brněnskou politikou, školstvím, zdravotnictvím a sociálními tématy. Opakovaně se vydává na místa, která stojí mimo pozornost většinových médií. Skrze své reportáže dává hlas samoživitelkám i seniorům a upozorňuje na chyby systému. Za svou práci získala dvakrát Novinářskou cenu. Své zkušenosti předává budoucím novinářům hned v několika projektech. Proč má podle Jany Ustohalové smysl věnovat se mladé generaci? A co pro ni znamená regionální zpravodajství?
Nikdy nebudu litovat, že jsme si dítě s ichtyózou vzali. Bylo to znamení. Zrcadlo Hany Kadlecové
Byla to mladá žena s velkými plány do budoucna. Ty ale musela od základů změnit, když do jejího života vstoupil Martínek – chlapec, kterého s mužem adoptovali a který má kožní onemocnění ichtyózu. Hana Kadlecová se dnes naplno věnuje rodině i spolku Ichtyóza, který lidem s podobným osudem pomáhá. Proč bylo jejím osudovým slovem auto a co jí dělá vrásky na čele?
S čím za mnou děti přicházejí, je někdy velká síla. Cítím i bezmoc. Zrcadlo kaplanky Marty Židkové
Školní kaplanka, farářka, manželka, matka. Žena spíše v mužské roli. Na evangelických školách pracuje s mladými lidmi, kteří se připravují na pomáhající profese v sociálních službách a ve zdravotnictví. Co Martu Židkovou motivuje zapojit se do paliativní péče? A jak na ni reagují mužští kolegové?