MUDr.ování
Epizoda 292. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Nemlaskejte na partnera, všechno jen zhoršujete. Proč chrápáním trpí více muži a co bývá spouštěčem

I velmi mírná osoba v sobě může objevit sklony k agresi. Stačí vzít polštář, přiložit na obličej chrápajícího partnera či partnerky, lehce přitlačit a konečně se dostaví ticho. Tohle se ale naštěstí děje jen v představách. Jinak by Evropa měla o třetinu obyvatel méně. Právě tolik lidí na starém kontinentu podle údajů Světové zdravotnické organizace chrápe.

26:45

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 85Před šesti dny 31:19

I těžké sny bývají léčivé! Snáře neberte moc vážně, mohou sloužit spíš jako inspirace, říká psycholog

Ať už si libujete ve snářích, anebo v psychoanalýze, jedno je jisté. Za své sny nemůžete, byť v nich konáte skutky, na které byste při vědomí sotva byli pyšní. Je to prostě jenom důkaz známé pravdy, že se v nás sváří různé, často i protichůdné osobnosti. S kým jsme si povídali Mgr. Jan Kulhánek vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracoval jako vedoucí psycholog a psychoterapeut v Denním psychoterapeutickém sanatoriu Ondřejov. Dlouhodobě spolupracoval S Klubem duševního zdraví pro dospívající a dospělé psychiatrické pacienty při VFN Praha. V současné době se věnuje privátní praxi. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 84Před týdnem 36:04

Úzkostí u dětí přibývá. Vinu hledejme v karanténě i u rodičů

Úzkosti patří mezi nejčastější psychické problémy, které trápí mladé a dospívající. Ve velké míře to umocnil covid a s ním spojené restriktivní opatření, ale vliv na jejich rozvoj mohou mít i rodiče. Marie Funke je vedoucí terapeutka psychologické a psychiatrické kliniky Adicare. Vystudovala psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, filosofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a psychologii a sociální práci na Katholische Universität Eichstätt. Má za sebou několik výcviků kognitivně behaviorální terapie a je členkou České společnosti KBT. Věnuje se diagnostice závislostní a afektivních poruch, terapii poruch příjmu potravy a behaviorální terapii poruch příjmu potravy. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 83Před 2 týdny 26:15

Proč je dobré přenechat nošení nákupů mužům? S odborníkem o močové inkontinenci u žen

Větu „Já se snad smíchy počůrám“ někdy v životě vysloví snad každá žena. Od mužů ji ale moc neuslyšíte. Ne, že by se nesmáli. Ale anatomie jejich močového ústrojí stresovou inkontinenci, kterou může smích způsobit, téměř vylučuje.  S kým jsme se povídali? MUDr. Jan Kestřánek pracuje v Oblastní nemocnici Trutnov jako primář gynekologicko-porodnického oddělení. Působí též na Porodnické a gynekologické klinice Lékařské fakulty v Hradci Králové. Jeho specializací je urogynekologie. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 82Před 3 týdny 27:06

Ovlivňují nás instinkty i dnes? Rozhodně! Třeba při výběru oblečení či zkoumání vesmíru, říká odborník

Slouží k obživě, chrání nás před nebezpečím, pomáhají nám poznávat okolí. O čem je řeč? O instinktech, které máme vrozené. Potřebujeme je ale ještě v dnešní době, když si spoustu věcí dokážeme rozhodovat racionálně? Tomáš Féllinger je psychoterapeut, který má svoji praxi a spolupracuje s Hedepy, což je on-line terapie a můžete si zde vybrat z mnoha terapeutů toho, který vám sedne nejvíc. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 811. listopad 2023 33:49

Zmrzlina v zimě: Může vést k nachlazení, anebo je to jen mýtus? Odborník radí, komu může škodit

S příchodem podzimu většinou televizní obrazovky zaplaví reklamy plné kýchajících lidí v tramvaji a na zastávkách hromadné dopravy, kterak od nich jejich spolucestující odstupují. Proč zrovna podzim? Viry mají v tomto období zelenou, kterou jim ale tak trochu paradoxně dáváme my. MUDr. Radek Klubal je specialista na alergologii, imunologii, dermatologii (včetně dětské), infekční lékařství, preventivní medicínu a venerologii. Po ukončení studií působil nejprve v Česku a posléze i v Rakousku a USA. V roce 2008 založil Medicínské centrum Praha. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 8025. říjen 2023 33:10

S „pytlíčkovou“ dietou často shodíte jen vodu a svaly, říká lékařka, která pomáhá lidem hubnout

O fungování těla a procesech, které vedou ke shazování kilogramů, toho víme hodně. K dispozici máme vhodné potraviny, doplňky i pomůcky usnadňující hubnutí. Tak proč jsme stále obéznější – a jak z toho ven? „Já tyhle diety upřímně nenávidím, protože ne vždycky zhubnete tuk, často je to jen voda a svalová hmota,“ říká lékařka Václava Kunová v nové epizodě podcastu MUDr.ování. Dále se dozvíte, jak se zbavit chuti na sladké, co vám pomůže efektivně zhubnout a co to znamená, když lékařka na klientech vidí takzvanou únavu z diety. Celkový návod na hubnutí si můžete vyslechnout v podcastu MUDr.ování [https://www.prozeny.cz/sekce/zdravi-mudr-ovani-261]. MUDr. Václava Kunová vystudovala medicínu na 1. LF UK a paralelně se vzdělávala ve Společnosti pro výživu. Jako dietoložka se zúčastnila evropské výživové studie Diogenes, která zkoumala vliv výživy a genetiky na redukci váhy a následné udržení váhových úbytků. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 7918. říjen 2023 25:22

Po čtyřicítce bolí klouby každého. A kdo říká, že ne, tak je vážně nemocný

Možná to taky znáte. Dřepnete si na bobek, abyste si pohráli s dětmi nebo zametli střepy z rozbité skleničky, a pak se jen těžko zvedáte. V kolenu to lehce zavrže, nebo dokonce lupne… Aha, už je to tady, řeknete si. Ale není na revma ještě brzy? Není. Revma není nemoc stáří. Revma totiž není vůbec nemoc. To, čemu se laicky říká revma, není konkrétní diagnóza. Ale spíš odkaz směřující k zánětlivému revmatickému onemocnění, které je spjato nejen s bolestí, ale i otokem. „Pojem revma nebo revmatismus vytvořil řecký lékař Galén. Vychází z řeckého pojmu pro proudění, otok, natékání,“ vysvětluje v nové epizodě podcastu MUDr.ování původ široce používaného výrazu profesor Petr Němec z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. A aby to bylo ještě trochu víc zamotané, revmatoidní artritida není nemoc postihující pouze pohybový aparát. „Uhnízdit“ se vám může v očích stejně jako na plicích či v krvi. Mohou klouby nastydnout? Teploty klesají, brzy začne chlad zalézat pod kabáty i sukně… Je tohle období, kdy začnou lidem víc vrzat klouby? Respektive může zima způsobit nějaké kloubní onemocnění, jak nás strašily naše babičky? „Stát se to může, ale abych pravdu řekl, nikdy nebyla prokázána kauzální souvislost mezi působením chladu a rozvojem rizika nemocí. Záleží na celkovém stavu člověka. Pro někoho, kdo se otužuje, to dokonce může být blahodárné. Ale lidem, kteří nejsou na chlad zvyklí, může přinést zvýšené riziko nachlazení [https://www.prozeny.cz/tag/nachlazeni-40555] a infekce, což ve svém důsledku může vést k rozvoji kloubní infekce, respektive potížím s klouby,“ vysvětluje profesor Petr Němec souvislost počasí a stavu pohybového aparátu. Jinak ale podle odborníka nějaké to drobné lupnutí v koleni nic neznamená. Která kloubní výživa je ta správná? Nejčastější otázky, které padají na téma kloubů, jsou ty na podpůrnou výživu. Doplňky stravy bohužel nejsou spásné, a to dokonce ani jako prevence proti osteoartróze [https://www.prozeny.cz/clanek/artroza-co-delat-abyste-neskoncili-s-nehybnym-kloubem-64627], nemoci, která by se dala laicky popsat jako opotřebení kloubů věkem. „Musím vás zklamat. Západní medicína je založená na důkazech. K tomu, aby byl nějaký medicínský postup vhodný k použití, musí být patřičný medicínský důkaz. Pro účinnost preparátů na kloubní zdraví moc přesvědčivých dat nemáme,“ vysvětluje Petr Němec. V podcastu MUDr.ování [https://www.prozeny.cz/sekce/zdravi-mudr-ovani-261] také prozradil, kolik želatinových medvídků by člověk musel sníst, aby se to pozitivně projevilo na jeho kloubech. Dále se dozvíte, jaký režim je vhodný pro zdraví kloubů, kde se skrývá naděje pro nemocné s revmatoidní artritidou [https://www.prozeny.cz/clanek/bolave-klouby-revma-trapi-hlavne-zeny-bez-ohledu-na-vek-65046] a proč některé lidi klouby nebolí a pravděpodobně nikdy bolet nebudou. S kým jsme si povídali Profesor MUDr. Petr Němec, Ph.D., je vedoucí lékař Revmatologické ambulance Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Kromě vědecké činnosti se věnuje pedagogické a publikační praxi. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 7811. říjen 2023 26:51

Největší mýty o umělých sladidlech: Mluví se o rakovině, změnách mikrobiomu i vlivu na hubnutí

Na začátku léta mediální prostor zaplavily titulky hlásající, že umělé sladidlo aspartam je rakovinotvorné. Dříve se zase mluvilo o tom, že umělá sladidla mohou způsobovat mozkovou mrtvici či infarkt. Takže jsou light nápoje nebezpečné? Co spojuje aloe vera, radiofrekvenční záření z mobilních telefonů a umělé sladidlo aspartam [https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-je-sladidlo-aspartam-rakovinotvorne-asi-stejne-jako-aloe-vera-nebo-nakladana-zelenina-89760]? Všechny jsou podle Světové zdravotnické organizace zařazeny ve skupině B2, což jsou věci, které mohou způsobovat rakovinu. „To ale neznamená nic jiného, než že Světová zdravotnická organizace bude dlouhodobě zkoumat, jak to s těmi účinky je. To ale není důvod, abychom se začali sladidlům bezpodmínečně vyhýbat,“ uvádí na pravou míru profesor Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie pražského IKEMu v podcastu MUDr.ování: Dávky aspartamu, které do sebe člověk při běžném stravování dostává, rizikové nejsou. Závadná by byla dávka 40 mg na kilogram hmotnosti. Když to připodobníme, museli byste denně vypít zhruba 30 až 40 plechovek colového nápoje slazeného touto látkou. „Dříve bychom ale dostali spíše arytmii z kofeinu,“ říká s nadsázkou profesor Haluzík. Co jste opravdu jedli? Další studie [https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003950], která probíhala ve Francii mezi léty 2009 a 2021 a byla prováděna na sto tisících lidí, ukázala, že umělá sladidla mohou vést k riziku mozkové mrtvice [https://www.prozeny.cz/clanek/mrtvice-mate-tyto-4-priznaky-okamzite-volejte-zachranku-49831] a infarktu. Jenže i v tomto případě je třeba zasadit informace do kontextu. Během studie si totiž lidé sami zapisovali, co snědli, tudíž výsledky mohou být maličko zkreslené. Zároveň je asi třeba vzít v potaz i fakt, že pokud celý život žijete nezdravě, nesportujete a jídelníček se skládá převážně z nezdravých tuků a jednoduchých cukrů, zaděláte si na kardiovaskulární onemocnění [https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-mudr-ovani-vysoky-krevni-tlak-ovlivnuje-cely-organismus-a-ma-vliv-na-demenci-riziko-je-o-60-vyssi-90544] mnohem dříve a přechod na light verze nápojů vás nespasí. „Neříkám, že tyto studie nemají význam, ale je třeba přistupovat k nim s rezervou, protože věcí, které mohou výsledky ovlivnit, je více. Ale samozřejmě pokud by takových výzkumů přibývalo, je třeba se nad tím zamyslet,“ upozorňuje Martin Haluzík. Na druhou stranu umělá sladila ve vyšším množství mohou být příčinou změn střevního mikrobiomu (o kterém si v podcastu povídala Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-mudr-ovani-co-vse-ovlivnuje-strevni-mikrobiom-stesti-spanek-uzkost-i-pozornost-rika-predni-cesky-odbornik-91401]), které nejsou pro tělo výhodné a mohou vést ke zhoršení metabolických parametrů. Ovšem ani v tomto případě to není tak jednoznačné. Co všechno může ovlivňovat střevní mikrobiom, kde všude najdete skrytá umělá sladila a jak je to s jejich vlivem na hubnutí, si můžete poslechnout v podcastu MUDr.ování [https://www.prozeny.cz/sekce/zdravi-mudr-ovani-261], kde byl hostem profesor Martin Haluzík. S kým jsme si povídali Profesor MUDr. Martin Haluzík, DrSc., patří ke světově známým výzkumníkům a zasloužil se o řadu důležitých objevů v oblasti diabetologie a endokrinologie. Napsal více než 300 odborných publikací, které jsou hojně citovány po celém světě. V současné době je přednostou Centra diabetologie pražského IKEMu a vedoucím Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 774. říjen 2023 28:37

Co vše ovlivňuje střevní mikrobiom? Štěstí, spánek, úzkost i pozornost, říká přední český odborník

Jsou témata, o kterých se nemluví. Ale zajímají každého. Protože každý se vyprazdňuje. Tlusté střevo však není jen poslední štace potravy v těle. V organismu ovlivňuje téměř všechny děje. Dokonce i to, s jakou náladou jste dnes ráno vstali. Představte si obrovskou metropoli – asi jako Šanghaj. Po ulici běhá spousta řemeslníků a také policistů, kteří dohlížejí na pořádek. Každý ví, co má dělat, všechno funguje. Už to vidíte? Gratulujeme. Právě jste nahlédli do fungování střevního mikrobiomu, protože přesně takhle šrumec v lidských útrobách popisuje v podcastu MUDr.ování [https://www.prozeny.cz/sekce/zdravi-mudr-ovani-261] doktor Július Örhalmi, přední český koloproktolog. O tom, že je lidské střevo hustě osídleno rozličnými mikroorganismy včetně plísní a hub, se ví dávno. Ale teprve nejnovější poznatky ukazují, jak důležité v sobě hostíme společenství. „Střevní mikrobiom [https://www.prozeny.cz/clanek/jak-souvisi-dusevni-a-strevni-pohoda-74537] ovlivňuje celého člověka včetně psychiky. Vylučuje totiž serotonin, což je hormon štěstí. Když je ho nedostatek, pacient má spánkové poruchy, poruchy pozornosti, deprese, úzkostné stavy,“ vypočítává v podcastu Július Örhalmi. To už jsou dost pádné důvody pro to, abychom zdraví tlustého střeva věnovali pozornost. Hemoroidy má každý Nejčastější problém, se kterým se lidé obracejí na proktologa, je hemoroidální nemoc. Říká se jí laicky hemoroidy [https://www.prozeny.cz/clanek/hemoroidy-nestydte-se-ma-je-skoro-kazdy-64309], což není přesné, protože ty má každý. „Dokonce i malé dítě. Jde totiž o žilní pletenec u ústí konečníku, jenž má krom jiného utěsňovací funkci,“ vysvětluje doktor Örhalmi. Podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky se s hemoroidální nemocí léčí 800 000 lidí ročně. „Na vině je obezita, sedavý způsob zaměstnání, nedostatek vlákniny a nedostatečný pitný režim. A někdy i stres,“ vypočítává nejčastější příčiny lékař. Pokud pacient přijde včas, ve většině případů je možné problém vyřešit ambulantně. Hemoroidální nemoc se může objevit také u žen po porodu. To je sice velice nepříjemné, ale tlusté střevo se může dostat i do mnohem horších potíží. Když nemůžete vyjít z bytu Při tak namáhavém silovém výkonu, jako je porod, se totiž v oblasti kolem konečníku může pokazit i leccos dalšího. Výsledkem může být zdrcující diagnóza inkontinence stolice [https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-clovek-by-nemel-ztracet-dustojnost-rika-zena-ktera-18-let-trpi-unikem-moci-i-stolice-40435000]. „Pacienti jsou sociálně deprivovaní, protože se téměř nedostanou z domu. Ale každá inkontinence je léčitelná. Pomůže třeba sakrální neuromodulace [https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-caste-moceni-ji-komplikovalo-zivot-pomohla-az-unikatni-lecba-pomoci-elektrod-40373271], kdy se zavede ke křížové kosti elektroda, která dráždí nervové zakončení směřující ke konečníku a zároveň vysílá nervové signály k mozku. Je to jednoduchá a velmi efektivní operace, úspěšnost je kolem devadesáti procent,“ říká lékař. V podcastu MUDr.ování se také dozvíte, proč bychom neměli vysedávat dlouho na toaletě, jaké nemoci mohou střeva postihnut a jak se jich vyvarovat a proč by měly ženy pravidelně posilovat pánevní dno. S kým jsme si povídali? Gastroenterolog a proktolog MUDr. Július Örhalmi je předseda České koloproktologické  společnosti. Koloproktologie je chirurgický obor, který se zabývá výzkumem a léčbou onemocnění tlustého střeva a konečníku. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 7627. září 2023 21:00

Jak předcházet zápachu z úst: Jazyk si češte a na dentální vodu spíš zapomeňte

V ústech máme až 1 000 druhů bakterií, a to jsou pouze ty, o kterých vědci vědí. Ve skutečnosti jich tam může být ještě víc. Ve chvíli, kdy dojde k bakteriální nerovnováze, může se to projevit jako zápach z úst. Co ještě ho způsobuje? Nejčastější příčina, která za zmíněnou bakteriální nerovnováhu může, je nevhodná ústní hygiena [https://www.prozeny.cz/clanek/proc-je-dobre-mit-plnou-pusu-breberek-aneb-jak-nevhodne-cisteni-zubu-muze-skodit-celemu-telu-78639]. Jak se to má dělat správně? Patří sem čištění zubů dvakrát denně, ideálně ráno a večer. A zatímco ranní čištění může být kratší, večer byste mu měli věnovat opravdu dost času. „Večer musí být hygiena se vším všudy. Klidně pět minut a správné použití mezizubních kartáčků. V tu chvíli dochází k přemnožování bakterií v mezizubních prostorech. A večer je to důležité proto, že přes noc dochází i ke snížené produkci slin,“ vysvětluje dentální hygienistka Adéla Šonková. Zápach z úst ale není vždy způsoben pouze špatnou hygienou, na vině je i sucho v dutině ústní, paradentóza [https://www.prozeny.cz/tag/paradentoza-87390] či některé onemocnění spojené s trávicím traktem. Více o tom všem, a také třeba jak si vybrat žvýkačky, si poslechněte v novém dílu podcastu MUDr.ování [https://www.prozeny.cz/sekce/zdravi-mudr-ovani-261], kde byla hostem dentální hygienistka Adéla Šonková: Pozor na pěnu Zatímco zubní ani mezizubní kartáčky byste neměli nikdy vynechávat, ústní voda není vždy vhodná [https://www.prozeny.cz/clanek/co-vsechno-dokaze-ustni-voda-kdy-a-pro-koho-je-vhodna-76439]. Mnohé jsou totiž vyrobeny na bázi alkoholu, což může vést k snížené produkci slin. Pokud ji používat chcete, sáhněte po bylinkové. Tady ale dentální hygienistka varuje, že bylinky mohou z dlouhodobého hlediska zuby obarvit. Týká se to zejména hřebíčku a šalvěje, které se v nich užívají hojně. Alfa a omega čištění je správný pohyb zubního kartáčku, přesto je dobré sledovat také složení zubní pasty [https://www.prozeny.cz/clanek/zubni-pasta-muze-ohrozit-vase-zdravi-jak-ji-spravne-vybrat-67983]. Její účel je spíše deodorační, i tak je však lepší vyhnout se příliš abrazivním pastám: obsahují krystalky, které se ne vždy rozpustí. „Sahám většinou po těch přírodnějších, a když si vybírám pastu, tak s fluoridem a takovou, která nemá pěnidla,“ radí Adéla Šonková. Tato pěnidla totiž mohou některým lidem způsobovat ekzémy kolem úst [https://www.prozeny.cz/clanek/perioralni-dermatitida-nemoc-za-kterou-muze-i-kosmetika-71802]. Pro někoho mohou být ale stejně tak nevhodné fluoridy, proto je třeba vyzkoušet toho více. „Mám i pacienty, kteří si čistí zuby bez pasty. Ona totiž plní funkci zejména deodorantu,“ říká odbornice a dodává, že by lidé neměli zapomínat ani na čištění jazyka, které je specifické. „Nedoporučuji škrabky, použijte kartáček. Nemůžete s ním drhnout sem tam, je to jen jemné hlazení od kořenu jazyka po špičku,“ vysvětluje Adéla Šonková. Tedy pohyb podobný tomu, když si češete vlasy. S kým jsme si povídali Adéla Šonková je dentální hygienistka a pracuje na zubní klinice Dental Office H33. Studium dentální hygieny dokončila v roce 2020 v Praze. Od té doby navštívila nespočet školení týkajících se onemocnění dutiny ústní. V oboru se i nadále vzdělává. Zakládá si na důkladné instruktáži a vysvětlení problémů, které se v dutině ústní vyskytují. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz].