10. březen 2022

Poslechněte si podcast: Neměli s šitím žádné zkušenosti, dnes vedou úspěšnou módní značku

Manželé Petra a Ondřej Šindlerovi původně nabízeli pouze potisk na trička. V roce 2013 však přišli s nápadem vytvářet vlastní modely oblečení. Založili v Chrudimi módní značku Buga, která je dnes úspěšná po celém Česku i na Slovensku.

25:34

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

23. červen 2022 27:17

Nanuky zmrzlinářky Moniky Pavlisové jsou malými uměleckými díly

Nanuk je v podstatě zmrzlina obalená čokoládou, která se prodává na dřívku. Kam se výroba nanuků posunula v průběhu let? Na to jsme se zeptali pardubické zmrzlinářky a nanukářky Moniky Pavlisové.

16. červen 2022 25:24

O morbidních věcech s elegancí a vtipem. Takové jsou písničky Michala Horáka

Michal Horák letos oslavil 24. narozeniny. Tvůrčí osobností byl ale už od mala. Přes dětské básničky se postupně dostal ke skládání hudby a psaní textů. Jeho úspěšnost dokládá například loňská výhra ankety Český slavík v kategorii Objev roku.

9. červen 2022 23:51

Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat

Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři, pořádá vlastní varhanní koncerty v kostelech, hraje v kapele Sto zvířat, ale také korepetuje pěvecké sbory nebo malé zpěváky na základní umělecké škole.

2. červen 2022 29:19

Imunoložka Bílková využívá nanomateriály k včasné diagnostice rakoviny

K jejím současným vědeckým zájmům patří nanotechnologie v biomedicíně. Tým Zuzany Bílkové teď například rozvíjí metodu diagnostiky rakoviny v raném stádiu, z pár kapek krve a do několika minut.

31. květen 2022 25:20

Záchranářem do morku kostí. Dobrovolník od února pendluje sanitkou na Ukrajinu

Záchranář Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR jel za poslední tři měsíce devatenáctkrát na Ukrajinu. Z tamních přeplněných nemocnic přivezl několik desítek pacientů, mnoha z nich zachránil život. Ukrajinské pacienty převzali lékaři z nemocnic v Ostravě, Olomouci, Praze a Pardubicích.

19. květen 2022 24:59

Houby léčí už tisíce let. Na imunitu pomůže hlíva, na okysličení krve reishi

Jiří Václavík svou firmu založil v roce 1981. Tenkrát vyráběl substráty na pěstování žampionů. Později začal pěstovat i další houby, jako je hlíva ústřičná, šitake nebo reishi.

12. květen 2022 26:55

Úspěšná módní firma šije pro malé lidičky. Vybudovala ji matka s dcerou

Helena Hůrková je spolumajitelkou pardubické značky Věcičky pro malé lidičky. Firmu vede se svou maminkou, která si plní svůj životní sen. Navrhuje nápadité oblečení pro děti. Úspěšný projekt je nominován na firmu roku Pardubického kraje.

5. květen 2022 25:44

Staré kontrabasy dostávají v rukou pardubického renovátora nový život

Sám se k tomuto nástroji dostal až po třicítce, když si koupil svojí vlastní basu. Nehrála úplně dobře, ale široko daleko nebyl nikdo, kdo by si s tím poradil. A tak začala nová etapa života Marka Schebesty, která je zasvěcená právě kontrabasům, jejich seřizování a renovacím. Dokonce si jednu basu sám postavil.

21. duben 2022 25:45

Když se otevřou nebesa, dá se natočit něco neskutečného, pochvaluje si režisér Marián Polák

Natočil první celovečerní film o české přírodě, který běžel v kinech. Režisér Marián Polák ale tvrdí, že profese autora přírodopisných dokumentárních filmů je hlavně o stovkách hodin čekání, než se záběr povede.

14. duben 2022 30:11

Hudba otevírá srdce, tvrdí dirigent Tomáš Židek

Hudba byla odmalička kolem něj a součástí jeho života. Tomáš Židek pochází z rodiny hudebníků, skladatelů a pedagogů. A sám pak také navázal na rodovou tradici i zkušenosti starých hudebníků, všeumělů.