15. duben 2022

Poslechněte si podcast: Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!

Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.

12:31

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Dnes 15:13

Okrasné květiny v talíři? Proč ne! Denivka do rizota, monarda k masu, sléz na dort

Bylinkářka Radka Svatošová z Nemošic vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě. Denivka je pro ni zeleninou číslo jedna. Je použitelná celá. Teď jsou v kuchyni aktuální poupata a květy.

Včera 16:19

K červenci pasuje natrpklá chuť, pozdní léto už je na sladko

K červenci patří nahořklá chuť a červená barva v podobě dozrávajícího ovoce. Co to v praxi znamená? Podle Dany Šťastné z jídelny Kruh zdraví Chrudim je dobré v tomto čase zařazovat potraviny, které mohou mít skutečně i mírně nahořklou, trpkou chuť. Například ovčí a kozí sýry, listové saláty, čočku, kukuřici, jáhly nebo zelí.

Před třemi dny 14:20

Acháty, křišťály i granáty se dají najít i bez ničení přírody

Ne každý mineralog je zodpovědný člověk, který chrání přírodu. Kámen do sbírky je pro mnohé natolik lákavý, že honba za ním překračuje rámec slušného chování o ohleduplnosti k přírodě nemluvě. Hledat se dá ale i citlivě.

Před čtyřmi dny 15:13

Za jeho název můžou včely. Medvěd brtník ochutnal med ještě před člověkem

Prapůvodním domovem včel byly duté kmeny stromů, kterým se říkalo brtě. Tam se včely usídlily a založily bezpečné útočiště. Ještě před lidmi si na sladkém medu uschovaném v brtích pochutnávali medvědi. Odtud pochází název medvěd brtník. Lidé samozřejmě brzy přišli na tuto sladkou pochoutku a brtě si začali přivlastňovat a upravovat. Tak vznikly první úly.

Před týdnem 15:15

Rodinný výlet na kolech v pohodě? Chce to vhodné kolo pro dítě, pomůže i teleskopická tyč

Prázdniny spojené s cyklistickými výlety nemusí být jen pro dospělé. I rodiny s dětmi mají různé možnosti, jak si dovolenou na kolách užít. Pro batolata mladí rodiče využívají vozík za kolo. Je to bezpečné? Zeptali jsme se odborníka Miloše Pejchy z Pardubic.

Před týdnem 14:32

Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to

V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Ode dneška máte smůlu, a podobně. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.

Před týdnem 15:49

Oční víčka mohou být těžká i lehká. Jejich operace musí být ušitá každému na míru

Operace očních víček není rutina, která se dělá všem stejně. Každý z nás má jinou strukturu očních víček. Chirurgové je dělí na těžká a lehká.

Před 2 týdny 14:04

Koho zachraňovat a koho ne? U mladých ptáčků napoví peří

Pokud najdete malé ptáče, které už je opeřené, leží třeba pod stromem, nechte ho být, nepotřebuje zachraňovat. Rodiče jsou někde poblíž a o svém potomkovi vědí. Na to upozornila v Radioporadně Romana Vojířová z Pohádkové zahrady, která slouží jako azyl pro opuštěná zvířata v Pardubicích.

Před 2 týdny 14:06

Nenoste sluneční brýle celý den. Přinesou vám mizernou náladu

Sluneční brýle berou někteří lidé jako módní doplněk. Nosí je i v době, kdy slunce nesvítí, jsou jejich součástí. Člověku to ale neprospívá, mozek vnímá jen šero. Může to být příčina špatného spánku a špatné nálady. Proč to tak je, vysvětluje primář Oční kliniky Oftex Vladimír Korda.

Před 2 týdny 14:53

Dva jednoduché kroky, jak předejít řídnutí kostí

Osteoporóza je úbytek kostní hmoty, který můžeme ovlivnit správnou stravou a pohybovou aktivitou. Co se příliš ovlivnit nedá, jsou hormonální změny v organismu ženy. Proto je tichý zabiják kostí, jak se osteoporóze přezdívá, častější u žen po menopauze.