Pro a proti
28. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jednání k NP Křivoklátsko by teď nic nepřinesla, chceme se seznámit s alternativou, říká starosta

Někteří starostové Křivoklátska se po bojkotu schůzky z minulého týdne v pondělí setkali s náměstkem ministra Petrem Hladíkem (KDU-ČSL), aby probrali připomínky obcí k záměru státu vyhlásit národní park. „Jsem na ministerstvu nový a chci nastavit komunikaci. Proto jsem jel na Křivoklátsko,“ vysvětluje Hladík. „Máme zájem komunikovat, termín schůzky byl ale zvolen narychlo a nebyl s námi komunikován,“ reaguje starosta obce Běleč a člen Svazku obcí Křivoklátsko Lukáš Kocman.

23:44

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 25:13

Dnes uzavírá svou návštěvu Tchajwanu předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP09 a spolu s dosud největší delegací se vrací do Česka

Jak tchajwanskou  misi hodnotit? Měli by čeští politici i podnikatelé upevňovat spolupráci s Tchajwanem, protože sdílíme stejné hodnoty i ekonomické zájmy? Nebo návštěvou ostrova Česká republika poškozuje základ čínsko-českých vztahů a  porušuje závazek ctít politiku jedné Číny - jak tvrdí čínská ambasáda v Praze? Diskutovat budou předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS a bývalý ministr zahraničních věcí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Včera 24:22

Podpora stavebního spoření je neefektivní. Velká část navíc nejde na bydlení, říká poslanec Munzar

Vláda zvažuje, že kvůli úsporám zruší státní podporu stavebního spoření. „Stavební spoření vzniklo v době, kdy nebyly takové úspory, nebyl rozvinutý bankovní ani hypoteční trh a poměr státního příspěvku k platům a k cenám nemovitostí byl úplně jiný,“ říká poslanec Vojtěch Munzar (ODS). „Stavební spořitelny jsou etablovaná infrastruktura, která plní společenskou roli,“ nesouhlasí předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický.

Před dvěma dny 24:17

Jahn ze Škody Auto: Požadavky normy Euro 7 jsou nerealistické. Změnu nelze provést tak rychle

Výroba aut se spalovacími motory v roce 2035 neskončí, musí ale jezdit na e-paliva. Ustoupí Brusel kritikům i v případě normy Euro 7, která postupně omezuje některé emise nových aut už od roku 2025? Člen představenstva společnosti Škoda Auto Martin Jahn považuje požadavky normy za nerealistické, zastánce elektromobility Lukáš Hataš vyzdvihuje její motivační potenciál pro automobilový průmysl.

Před pěti dny 23:31

Budoucnost AI může být i taková, že vliv lidí na rozhodování postupně klesne k nule, varuje odborník

Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI umí psát články, poezii i vymýšlet vtipy. Obavy ze schopností této podoby umělé inteligence připouští i šéf společnosti, která chatbota vyvinula, Sam Altman. Převažují rizika, nebo přínosy umělé inteligence? Je třeba AI regulovat?

Před šesti dny 23:54

Rozhodnutí o vzniku ÚSTRu bylo správné, říká Spurný. Realita potvrdila moje obavy, odmítá historik

Ústav pro studium totalitních režimů se zmítá v další krizi. Někteří zaměstnanci si stěžují na cenzurní zákroky a šikanu ze strany ředitele Ladislava Kudrny. Rada ÚSTR se ho ale jednohlasně zastala. „Překvapilo mě jednohlasné rozhodnutí rady," přiznává novinář Jaroslav Spurný z Respektu. „Považuji za problematické, že se opakovaně zvedá zájem médií a vzniknou určité personální třenice a problémy v ÚSTRu,“ říká historik Oldřich Tůma.

Před týdnem 24:01

Historik Stehlík: Zeman byl pod hlavičkou ČSSD Babišem 90. let. O ideály sociální demokracie nešlo

Před pár dny se dopsal politický příběh Miloše Zemana. Jak se bývalý premiér, předseda Poslanecké sněmovny, prezident a předseda ČSSD zapíše do dějin? Historici Jakub Rákosník a Michal Stehlík se shodují, že bude chápán jako hlava státu, která jednala destruktivně jak v oblasti hospodářské, tak politické.

Před týdnem 24:11

Zákon o ochraně whistleblowerů: Důležitá je i ochrana těch anonymních, míní Kopečný z Transparency

Čeští zákonodárci by měli podle ministerstva spravedlnosti do konce roku přijmout zákon o ochraně tzv. whistleblowerů, kvůli kterému čelí Česko žalobě ze strany Evropské komise. Zajistí vládní návrh účinnou ochranu oznamovatelů, když se nevztahuje na anonymní podněty? „Zajistí, ale jen pro velmi omezené množství případů,“ míní ředitel Transparency International Ondřej Kopečný. „Zajistí určitě účinnou ochranu,“ je přesvědčen poslanec Karel Haas (ODS).

Před týdnem 24:27

EP k zateplování domu nenutí. Tlačí ale na státy, aby pomohly dotacemi a poradenstvím, míní expert

Majitelé starších činžovních a rodinných domů by je podle nové směrnice Evropského parlamentu měli do deseti let začít zateplovat a budovy postavené po roce 2028 už mají být zcela bezemisní. Developer Evžen Korec návrh kritizuje, považuje ho za zcela nerealistický, expert na energetické budovy ale vysvětluje, že hlavním cílem je nastartovat ve státech EU systém dotací, výhodných půjček a poradenství.

Před týdnem 24:14

E-paliva smysl nedávají. Jsou drahá a rozhodně ne bezemisní, tvrdí zastánce elektomobility

Česko nepodpoří v Evropské unii zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva. Jsou syntetická paliva jednou z cest k bezemisní dopravě? Podle zastánce elektromobility Jana Staňka žádný spalovací motor nemůže být „zelený“. Petrolejář Ivan Indráček ale upozorňuje, že e-paliva mohou posloužit starým vozů, kterých bude i v roce 2030 v Česku většina.

Před týdnem 22:57

Penzijní reforma: Debata s opozicí je nutná, říká Skopeček. Zatím si to tvoří sami, tvrdí Juchelka

Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu, která snižuje červnovou valorizaci důchodů. Zároveň ale řekl, že má pochybnosti ohledně její ústavnosti a pokud se na Ústavní soud neobrátí hnutí ANO, které to avizovalo, učiní tak prý sám. „Hnutí ANO počítá s tím, že podá ústavní stížnost. Jsme nejsilnější politický subjekt v Česku, takže to zvládneme sami bez kohokoliv jiného,“ říká poslanec Aleš Juchelka (ANO).