• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Některé školy na Trutnovsku musí ustoupit od svých plánů, nepodařilo se jim totiž získat dotace

Nové učebny, bezbariérové toalety, knihovny - to jsou příklady plánů některých škol na Trutnovsku. Mají vypracované projekty, ale chybí jim peníze. Neuspěly totiž v žádosti vypsané ministerstvem školství. Podle námi oslovených ředitelů je současný systém přidělování dotací nespravedlivý. Zástupci více než 140 subjektů z celé republiky proto sepsali stížnost a žádají po ministerstvu vyjádření.

02:25

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:25

Na Broumovsku útočí krkavci na hospodářská zvířata. Snadnou kořistí jsou pro ně především jehňata

Zhruba stohlavé hejno krkavců útočí v Broumovském výběžku na čerstvě narozená jehňata. Mláďata je pro chovatele velmi těžké ochránit, ptákům totiž například na rozdíl od vlků nezabrání v útoku vysoké ploty. Krkavec patří mezi chráněné živočichy a chovatelé je tak nesmí nejen střílet, ale neměli by je ani plašit. Za škody způsobené těmito největšími českými pěvci ale nedostanou žádnou náhradu.

Dnes 02:02

Královéhradecký kraj pomůže včelařům v boji proti nebezpečným nákazám a onemocněním

Včelaři v Královéhradeckém kraji se chystají na další etapu léčby varroázy. První fáze v úlech, kde se tohle infekční onemocnění vyskytlo, už absolvovali na podzim - k další fázi jsou potřeba trochu vyšší denní teploty. V boji proti nebezpečným roztočům a bakteriím včelařům finančně pomůže i Královéhradecký kraj.

Dnes 02:52

Zámek Hrádek u Nechanic si připomíná odkaz rodu Harrachů a chystá na letošní sezónu novinky

Na zámku Hrádek u Nechanic bude 1. dubna, tedy v den zahájení turistické sezóny, v prodeji nová publikace "Harrachové. Vznešenost zavazuje." Během roku se na členy šlechtického rodu zavzpomíná při speciálních prohlídkách nebo jednorázových kulturních akcích.

Včera 02:51

Do Meziměstí přijel speciální kamion. Pojízdná učebna techniky Ministerstva průmyslu a obchodu

Do Královéhradeckého kraje po roce opět přijela pojízdná učebna techniky, tedy speciálně upravené nákladní auto s 3D technologií a virtuální realitou. Postupně zajíždí do vybraných základních škol a jeho hlavním smyslem je popularizovat moderní technologie a motivovat žáky k podání přihlášky na střední školu zaměřenou na technické obory.

Včera 02:14

Hradec Králové chce naplánovat opravu Benešovy třídy znovu od začátku. Součástí bude i nová lávka

Vedení Hradce Králové chce po mnoha letech opustit stávající plány na opravu zchátralé Benešovy třídy na Moravském předměstí. Nahradit by je měl nový projekt. V mnohapatrových panelácích kolem ulice žije asi 10 tisíc lidí. Změna projektu do více etap by podle magistrátu měla rychleji řešit složité majetkové vztahy společných prostranství, což by mělo uspíšit následné opravy.

Včera 01:56

Klášterská Lhota nemá žádný obchod, restauraci, školu ani školku. Lidé si pomáhají mezi sebou

Klášterská Lhota na Trutnovsku přišla o obchod i hospodu. Obyvatelé jsou závislí na dojíždějí do okolních měst, kam si jezdí za nákupy nebo třeba k lékaři. Do vsi dojíždí pojízdná pošta. Je to jediná služba, která tam funguje. Vedení obce lidem - hlavně těm nejstarším - pomáhá. Teď nově plánuje odkoupit větší objekt a vybudovat velký společenský sál a hospodu, aby se lidé opět měli alespoň kde setkávat.

Před dvěma dny 02:26

34 mumií se po letech vrátilo do kostela ve Vamberku. Pro veřejnost se chystají virtuální prohlídky

Třicet čtyři takzvaných vambereckých mumií se po víc než dvaceti letech vrátilo do kostela ve Vamberku. V kryptě kostela se totiž podařilo obnovit vhodné mikroklimatické podmínky a těla tak bylo možné převézt z broumovského kláštera. Soubor mumií tvoří ostatky významných osobností města ze 17. a 18. století, včetně hraběnky belgického původu Magdaleny Grambové, zakladatelky tradice výroby vambereckých krajek.

Před dvěma dny 02:12

Jan Ámos Komenský v Horní Branné aneb Jak souvisí kompostování pomocí žížal s tamními učitelkami

Nadrobno nakrájený bioodpad můžete servírovat žížalám na podestýlku. Pochutnají si na slupkách od zeleniny a ovoce, kávové sedlině, sáčcích od čaje, papírových ubrouscích od svačiny nebo zkompostovaném listí či trávě. A proč vás s takzvaným vermikompostováním seznamujeme právě 28. března, při Mezinárodním dni učitelů?

Před dvěma dny 02:11

Naděje hradeckého sportu, krasobruslařka Tereza Vorlíčková, trénuje na kolečkových bruslích v garáži

Garáž plná automobilů jako tréninkový prostor není určitě běžná záležitost. Pro jedenáctiletou Terezku Vorlíčkovou z Hradce Králové každodenní realita. Nadějná krasobruslařka na kolečkových bruslích získala ocenění Naděje hradeckého sportu na nedávném vyhlašování nejlepších sportovců města za rok 2022.

Před dvěma dny 02:21

Královéhradecký kraj zatím neodmítl plánovanou výstavbu spalovny odpadů u Opatovic

Zastupitelé Královéhradeckého kraje vzali na vědomí záměr vybudovat u opatovické elektrárny spalovnu odpadů. Na rozdíl třeba od města Hradce Králové nebo obcí v blízkosti budoucí spalovny jednoznačné odmítnutí ze strany kraje zatím nepřišlo. To ale automaticky neznamená, že by Královéhradecký kraj se spalovnou souhlasil.