Momenty
8. duben 2022

Poslechněte si podcast: Některé chyby dělám doživotně, jsem mnohomluvný recidivista, přiznává Milan Uhde v podcastu Momenty

Český spisovatel, scenárista a bývalý politik vypráví o tom, proč se z něj nestal básník, i o své zálibě ve škrtání. A čím ho oslovuje příběh Jiráskova Temna?

12:52

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

Před týdnem 11:55

Občas mám pocit, že nestíhám s lidmi na divadle sdílet všechno, co bych chtěla, říká Lída Engelová

Jedna z prvních českých režisérek vzpomíná na mistry konverzačního divadla, přemítá nad tím, proč vlastně divadlo dělá a jakou zkušenost si odvezla z tří hostování v Rusku.

Před týdnem 12:16

Věděl jsem, že musím být originální, jinak je to zbytečné, říká malíř a sklář Vladimír Kopecký

Malíř a sklář přemítá o tom, jak jeho tvorbu ovlivnil vážný úraz hlavy, proč chtěl vždycky dělat ošklivé sklo a že by umění mělo člověka zasáhnout.

Před týdnem 10:22

Na ruský balet nedám dopustit, říká tanečník a choreograf Vlastimil Harapes

Tanečník a choreograf vypráví, že ho bavily nejprve lidové tance. Zamýšlí se nad tím, jaká jsou úskalí mezinárodního baletního souboru a proč má dnes odpor k pohybu.

Před týdnem 11:17

Na smích z obecenstva už někdy čekám, je to krásná odezva, říká herečka a dabérka Libuše Švormová

Herečka a dabérka se zamýšlí nad mladou generací herců, nad tím, co pro ni znamená civilní herectví a popisuje, jak správně ‚placírovat fóry‘.

Před 2 týdny 11:27

Exil, to je jiný pohled na život, říká písničkář Jaroslav Hutka v podcastu Momenty

Písničkář a někdejší disident mluví o svobodě, o překořenění v době, kdy byl v emigraci, i o tom, kde se mu nejlíp tvoří.

Před 2 týdny 01:33

Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života v podcastu Vltavy

Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

3. říjen 2022 12:26

Veřejnoprávní média by neměla soupeřit s komerčními, říká režisér Hynek Bočan

Český filmový a televizní scenárista a režisér mluví o současném českém hraném filmu i o svém přátelství s Jiřím Stránským. Zamýšlí se i nad stavem výuky na FAMU a důležitosti rodiny.

30. září 2022 12:16

Filozof Miroslav Petříček: Sociální sítě jsou obrovská věc, ale zůstal mi zvyk střežit si soukromí

Filozof a pedagog mluví o tom, jak se snaží ze studentů dostat to nejlepší nebo jak velkou hodnotou je přátelství na celý život. A proč říká anexi Krymu Anschluss?

29. září 2022 10:40

Těším se na koncerty, covidu se ale pořád bojím, říká herečka a zpěvačka Věra Nerušilová

Šansoniérka vypráví, jak se jí žije v samotném centru Prahy, proč je paměť zrádná a že pořád ráda zpívá legendární Kočku ze Záběhlic.

27. září 2022 13:06

V kině zůstávám až do posledního titulku, říká mistr zvuku Ivo Špalj

Významný mistr zvuku Ivo Špalj přemýšlí o ocenění za celoživotní dílo, vysvětluje, proč ucho slyší jinak než mikrofon a přemítá nad tím, jak z našeho světa zmizelo ticho.