Neklepat!
Epizoda 2031. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Ketamin není jen droga, ale i naděje pro pacienty

Podle psychiatrů trpí v Česku depresí a úzkostmi až 700 tisíc lidí. Podle dat Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) se počet lidí, kteří kvůli neustupující depresi a opakujícím se úzkostným stavům vyhledali odbornou pomoc, za poslední dva roky ztrojnásobil. Do podcastu Neklepat! přišla paní Kateřina, která se s úzkostně-depresivní poruchou léči více než 10 let. Pomohla jí až ketaminem asistovaná psychoterapie, o které hovoří terapeutka Jana Tylš Adámková z Psychedelické kliniky Psyon.  

30:13

Neklepat!

Vydává: Novinky.cz

Vítejte v ordinaci Novinek.cz, posloucháte podcast Neklepat. Do hlubin českého zdravotnictví vás bude pravidelně brát naše reportérka Kristýna Léblová se svými hosty, kteří jsou těmi nejpovolanějšími odborníky tohoto ostře sledovaného oboru.

Web

Epizoda 29Dnes 29:42

Mnohočetný myelom si lidé pletou s melanomem. Musíme o něm víc mluvit, říká hematolog Pavlíček

Pojem mnohočetný myelom zná pouze pětina Čechů, přitom se jedná o druhou nejčastější krevní nádorovou chorobu. V Česku máme aktuálně zhruba čtyři tisíce pacientů s touto nemocí, ročně jich přibyde asi 450. Nejen o tomto hematoonkologickém onemocnění a jeho léčbě v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří hematolog Petr Pavlíček z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Epizoda 28Před 2 týdny 40:56

S podzimem alergie nekončí. Nezaměňujte potíže s nachlazením

Ani s příchodem podzimu alergikům sezóna nekončí, naopak se počet pacientů s alergiemi zvyšuje. Podzimní alergie mají tu nevýhodu, že připomínají obyčejné nachlazení, tudíž je často léčíme nevhodnými přípravky. Nejen o tom přišel do podcastu Neklepat! pohovořit imunolog, alergolog, zakladatel a vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.

Epizoda 2717. srpen 2023 23:49

I po smrti lze udělat dobrý skutek. Darujte lékařům své tělo

Když nás trápí zdravotní potíže, přejeme si, aby se o nás starali co nejlepší lékaři. Avšak medicínský pokrok by se nemohl uskutečnit bez těl zemřelých dárců. Na nich se totiž studenti medicíny učí, jak lidské tělo vypadá. Těla slouží i pro etablované lékaře, kteří tímto způsobem mohou vyzkoušet nové operační metody. O tom, jak se tyto „výukové materiály“ získávají a co se s nimi všechno děje, přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přednosta Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Kachlík.

Epizoda 263. srpen 2023 31:59

Přibývá pacientů s multirezistentní tuberkulózou. Léčba je náročná, říká pneumoložka Koziar Vašáková

Tuberkulóza je infekční onemocnění, o kterém se u nás příliš nemluví, protože jím trpí málo lidí. Momentálně je v českém registru necelých 400 pacientů. Podle odborníků ale přibylo nemocných, kteří mají takzvanou multirezistentní tuberkulózu, na níž běžné léky nezabírají. O tom, jak se této zákeřné chorobě vyhnout a jak ji léčit, hovoří v podcastu Neklepat! předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

Epizoda 2520. červenec 2023 25:05

Chronickým onemocněním ledvin trpí desetina Čechů. O příčinách mluví přednosta z IKEMU

Ledviny jsou párovým orgánem, který plní celou řadu funkcí. Pokud máme s ledvinami nějaký problém, nemusíme o něm léta vědět, protože ledviny nebolí. Podle dat má chronický problém s ledvinami až 10 procent české populace. O prevenci a léčbě chronického onemocnění ledvin přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přední český nefrolog Ondřej Viklický. 

Epizoda 246. červenec 2023 30:16

Závažná rakovina vaječníků. Jaké jsou příznaky a co prevence? Odpovídá onkogynekolog Cibula

Karcinom vaječníků je téma, o kterém se málo mluví a málo ví, přitom se ale týká každé ženy. Ročně na následky tohoto onemocnění zemře až 600 žen. Problémy s vaječníky se dají poznat velmi obtížně a když už se na problém přijde, může být pozdě. O příznacích a léčbě této tiché, ale zákeřné choroby v dnešním díle podcastu Neklepat! hovoří onkogynekolog a přednosta gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN v Praze David Cibula.

Epizoda 2322. červen 2023 33:06

Pozor na trampolíny, pro netrénované děti jsou velmi nebezpečné, varuje ortoped

Jakmile se oteplí, vyrážíme za sportem ven. A to i se svými ratolestmi. Ty mají v oblibě skákání na trampolínách. Jenže ty mohou být pro malé děti a pro děti bez fyzické průpravy velmi nebezpečné. Nejen o rizicích oblíbené kratochvíle přišel do podcastu Neklepat! pohovořit Radovan Hudák, lékař na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF a FN Motol.   

Epizoda 228. červen 2023 30:03

HPV viry způsobují rakovinu čípku i penisu. Ta vede až k amputaci, říká kožní lékař Hrňa

Lidský papilomavirus, neboli HPV virus, je skupinou papilomavirů, které napadají lidské buňky. Jedná se o běžné viry, avšak určité typy HPV jsou původcem vzniku genitálních bradavic a v 95 % způsobují rakovinu děložního čípku. Jedná se o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která postihuje jak ženy tak i muže. O tom, co infekci způsobuje, jak ji léčit nebo jak jí předejít, v podcastu Neklepat! hovoří dermatovenerolog Štěpán Hrňa.

Epizoda 2125. květen 2023 33:13

Co způsobuje křečové žíly a oteklé nohy? Lékařka z Motola radí s prevencí i léčbou

Trápení s otoky nohou, bolesti, křeče a pocit, že na nohách vláčíte kouli. To jsou typické příznaky chronického žilního onemocnění, které značí špatný návrat krve od nohou zpět k srdci. Takzvané metličky a křečové žíly nejsou jen estetickou záležitostí. Onemocnění je mnohdy celoživotní a vyžaduje dlouhodobou nepřetržitou léčbu. O té v podcastu Neklepat! hovoří angioložka z FN Motol Petra Zimolová.