- Podcasty
- Neklepat!
Poslechněte si podcast: Střeva ovlivňují mozek i imunitu. Když naši stolici uložíme do banky, v budoucnosti nám může zachránit život
O střevním mikrobiomu jsme si v podcastu Neklepat už jednou povídali. Dozvěděli jsme se, jak péče o naše střeva může zlepšit zdraví. V tomto díle si povíme něco více o střevním mikrobiomu, o naší stolici, která nám může jednou zachránit i život, o exkrementální bance nebo fekální transplantaci. Nejen o tom, ale i o novinkách v oblasti kožního a orálního mikrobiomu přišel do podcastu Neklepat pohovořit mikrobiolog a vedoucí výzkumu společnosti Biome 4 Future Petr Ryšávka.
Neklepat!
Vítejte v ordinaci Novinek.cz, posloucháte podcast Neklepat. Do hlubin českého zdravotnictví vás bude pravidelně brát naše reportérka Kristýna Léblová se svými hosty, kteří jsou těmi nejpovolanějšími odborníky tohoto ostře sledovaného oboru.
Červený obličej nemusí být známkou vyšší konzumace alkoholu. Růžovka trápí až 20 procent lidí
Určitě jste už někdy potkali někoho, kdo měl hodně růžový nebo začervenalý obličej a říkali jste si, co to asi může být? Takzvaná růžovka neboli rosacea je chronické kožní onemocnění, jež postihuje až 20 procent populace. O tom, jak toto chronické zánětlivé onemocnění vzniká a jak ho můžeme léčit, přišla do podcastu Neklepat pohovořit dermatoložka Kristína Balko z Laserového centra Anděl.
Tři čtvrtiny Čechů nechodí na preventivní prohlídky. Základ je přijít včas
Proč se trmácet k lékaři, když se cítím zdráv? Tak zní nejčastější argument těch, kteří nechodí na pravidelné preventivní prohlídky. Podle statistik prevenci zanedbávají až tři čtvrtiny dospělých Čechů a Češek. Proč je důležité prevenci nepodceňovat, na co máme u lékaře nárok a co nám může hrozit, když k lékaři chodit nebudeme? O tom přišel do podcastu Neklepat promluvit Miroslav Urban, praktický lékař a zdravotnický ředitel sítě Moje Ambulance, který zároveň jezdí u zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Vada páteře, o které jste asi neslyšeli. Včasná diagnostika může zabránit nesnesitelným bolestem
Existují velmi speciální vady páteře, které se projevují už v dětství. Jejich diagnostika ale bohužel bývá náročná a velmi často nesprávně stanovená. Takto nemocné děti tak v dospělosti řeší velké potíže spojené s bolestí páteře, která výrazně ovlivňuje jejich každodenní život. O Scheuermannově kyfóze a idiopatické skolióze přišel do podcastu Neklepat promluvit sám pacient Tadeáš Řáha, který se snaží na tato málo známá onemocnění upozorňovat nejen odbornou veřejnost, ale především rodiče všech dětí.
Příznaky Crohnovy choroby jsou často nenápadné. Mohou se projevit záněty kloubů i očí
Naše střeva může v průběhu života postihnout mnoho nepříjemných onemocnění. Jenom v České republice trpí Crohnovou chorobou 60 tisíc lidí, přičemž se objevuje v počtu 20 nových nemocných na 100 tisíc obyvatel za rok. O tom, jak velký strašák je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida a jak se tyto choroby dají léčit, přišel do podcastu Neklepat promluvit primář Gastroenterologického oddělení Nemocnice České Budějovice a koordinátor Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty Martin Bortlík.
Počet pacientů s rakovinou krve stoupá. Včas ji odhalí pouze preventivní prohlídky
Krev je nenahraditelná tekutina, kterou nutně potřebujeme k životu. Jde se o krev vůbec „starat“ a může onemocnět podobně jako plíce nebo ledviny? O tom, co krev může trápit, jak to vůbec poznat a jak ji hlavně léčit, přišel do podcastu Neklepat promluvit primář Centrálních hematologických laboratoří Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky a první interní kliniky hematologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Martin Špaček.
Jak poznat rakovinu kůže? Důležitý je tvar a barva znaménka
Léto už oficiálně skončilo, a tak je nevyšší čas přemýšlet o návštěvě dermatologa. Blahodárné slunce nám sice dodává vitamín D a lepší náladu, ale sluneční paprsky mohou na naší kůži zanechat pořádnou paseku. Nejen o negativních vlivech UV záření a kožních znaménkách přišla do podcastu Neklepat pohovořit dermatoložka z Laserového centra Anděl Kristína Balko.
Na endiaron v cestovní lékárničce zapomeňte, doma můžete nechat i slivovici
Infekční nemoci nás ovlivňují od nepaměti, ještě nedávno se na mnohé z nich umíralo. Dnes už jsme na tom díky zlepšení hygienických návyků, očkování, a hlavně informovanosti mnohem lépe. Avšak vzhledem k tomu, že mnoho z nás bylo nebo ještě bude na nějaké té dovolené, pozvání do podcastu Neklepat přijal přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Milan Trojánek. A řeč je nejen o tropických nemocech.
Ráno se probudíte a celý svět se točí, nemůžete vstát. Akutní problémy s rovnováhou je třeba řešit, míní neurolog
Téměř každému se někdy stalo, že trpěl závratí, nebo se mu udělalo zle při jízdě v autě. Nemusí jít však o chvilkovou a zcela normální záležitosti. Problémy mohou předznamenat vážnější obtíže. O těchto stavech, jejich příčinách a významu přišel do podcastu Neklepat promluvit neurolog a přední odborník na poruchy rovnováhy docent Jaroslav Jeřábek z Neurootologického centra ve Fakultní nemocnici Motol.
Některé ženy končí na hysterektomii zbytečně. Onemocnění dělohy dokážou odhalit ve specializovaných centrech
V posledních letech pozorujeme nový společenský trend v oddalování založení rodiny do pozdějšího věku. Jenže s rostoucím věkem plodnost žen všeobecně klesá, naopak výskyt patologií děložní svaloviny stoupá. Podle odborníků trpí až 30 procent žen v reprodukčním věku onemocněním zvaném adenomyóza, kvůli kterému nejsou schopné otěhotnět nebo donosit dítě. O tom, jak toto onemocnění řešit, přišla do podcastu Neklepat pohovořit lékařka Kristýna Hlinecká z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze.
Tichý zabiják. Vysoký tlak mnoho lidí neřeší, přitom může vést k poškození mozku, ledvin i infarktu
Při pravidelné lékařské prohlídce nám lékař většinou měří takové dvě běžné věci – tlak a cholesterol. Protože ani jedna věc nebolí, máme tendenci je neřešit. Avšak taková nedostatečná kontrola a léčba krevního tlaku může u mladých pacientů vést ke změnám na orgánech, jako je třeba mozek. O tom, jakou paseku nám neléčený krevní tlak a cholesterol mohou v těle udělat, přišla do podcastu Neklepat! pohovořit lékařka Eva Tůmová z Centra preventivní kardiologie, 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.