Život k nezaplacení
17. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Největším strašákem pro Čechy zůstává zdražování. Sílí obavy z jaderného útoku či havárie

Za nejsilnější hrozbu pro Českou republiku považuje zhruba 70 procent lidí zdražování. Ukazují to výsledky projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje se společností PAQ Research. Inflace výrazně trápí jak lidi s nižším příjmem, tak i ty bohatší. Co všechno nejnovější výsledky ukazují?

02:37

Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před pěti dny 19:40

Musíme řešit i to, aby se rodiče nebáli mít děti, upozorňuje sociolog Prokop

Česká společnost dál stárne, počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl, uvádí data Českého statistického úřadu. Takové informace jsou určitě zajímavé i pro debatu o důchodové reformě. „V 50. a 60. letech bude systém živen odvody dětí, které se narodí dnes. A musíme řešit, aby se rodiče nebáli mít děti, což závisí i na dostupnosti služeb, jak jsou školky a dětské skupiny,“ nastiňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 19:32

Jednoduchý systém přídavků pro obce by mohl zajistit obědy zdarma chudším dětem, navrhuje sociolog

Kromě seniorů jsou další ohroženou skupinou chudší rodiny s dětmi. Rodiče se snaží ušetřit peníze škrtnutím volnočasových aktivit, na které děti dříve chodily, některé rodiny musejí odhlašovat děti ze školních obědů. „Měli bychom reagovat na to, že chybí podpora služeb pro rodiny. Je potřeba umožnit rodičům s dětmi okolo dvou až tří let, kteří potřebují pracovat, aby měly dostupné školky,“ navrhuje mimo jiné Daniel Prokop.

Před 2 týdny 19:29

Valorizace by se neměla vztahovat na seniory, kteří přišli do důchodu letos, myslí si sociolog

Vládní návrh na červnové snížení valorizace důchodů řeší nyní Senát. Jak na sporné téma nahlíží sociolog Daniel Prokop? „Kdyby bylo na mně, minimálně pozměňovací návrh by měl být v tom, že se to nevztahuje na důchodce, kteří přišli do důchodů letos. Oni nestihli vlnu valorizací, a když se jim to teď snižuje, je to nefér vůči důchodcům, kteří nevyužili předčasný odchod a budou mít nižší důchody.“

Před 3 týdny 18:41

Exekuce? Mělo by se udělat přístupnější oddlužení, aby to netáhla celá společnost, navrhuje sociolog

Okolo 400 tisíc lidí v Česku je v neřešitelných exekucích. „Jenom jejich problém to ale není,“ říká sociolog Daniel Prokop. Ten upozorňuje na to, že polovina z nich redukuje příjmy, tím exekuční srážky, ale také odvody. A až půjdou do důchodu, tak společně s OSVČ, kteří také mají nízké důchody, vytvoří tlak na nivelizaci systému důchodů. „To poškodí vysoko příjmové důchodce, kteří si odváděli celý život. Je potřeba udělat nějaké oddlužení, aby dluhy netáhla celá společnost.“

22. únor 2023 18:44

Lidé si musí šetřit, důchody budou menší než dnes, odhaduje sociolog Prokop

Na politické scéně se schyluje ke střetu koalice a opozice kvůli úpravě valorizace důchodů, ve hře je také zvýšení hranice odchodu do penze. Nestane se, že pokud se nic neudělá, nebudou mít dnešní čtyřicátníci na důchody? „Když se nic neudělá, systém bude ve velkém schodku. A kdyby systém kumuloval takové deficity, veřejné rozpočty se rozpadnou,“ říká sociolog Daniel Prokop.

15. únor 2023 19:33

Na nabídky fixací cen energií se dívejte obezřetně, doporučuje analytička Klímová

„Všichni očekávají pokles cen energií, je to vidět i na burzách na kontraktech dva, tři roky dopředu,“ říká analytička Českého rozhlasu Jana Klímová, podle které v případě elektřiny zafixovat si na tři roky o šest procent nižší cenu nedává smysl. Zajímavé jsou ale nabídky u plynu, a to třeba u ČEZu na rok 2025. „Ruský plyn jsme vyměnili za zkapalněný z jiných destinací, tam není předpoklad, že by to šlo o desítky procent dolů.“

8. únor 2023 20:09

„Za byt v Pařížské víc než za domeček na vesnici.“ Jak by se měla zvýšit daň z nemovitosti?

Po volbě nové hlavy státu se začaly objevovat návrhy, jejichž cílem je stav veřejných financí a jeho uřízení – změny u OSVČ, daň z nemovitosti, oddálení odchodu do důchodu, spotřební daně. Tato témata probíráme často i se sociologem Danielem Prokopem. Podle něj bude například daň z nemovitosti potřeba zvýšit. Ale jak? „Optimální by bylo navázat na cenu nemovitostí, aby se za byt z Pařížské platilo víc než za domeček na vesnici, aby to odpovídalo cenové mapě,“ nastiňuje.

1. únor 2023 16:17

Problémy v regionech? Politici se nechtějí věnovat věcem, které mají efekt za 12 let, říká Prokop

Během sobotní volby prezidenta jsme mohli sledovat, jak účast silně souvisela se sociální situací v regionech. A právě ty mají podle sociologa Daniela Prokopa relativně slabé zastoupení v centrální politice. Proč tomu tak je? „Nemají dostatek hlasů na to, aby ovlivnily centrální politiku ve prospěch regionů,“ říká. Podle sociologa také ne všichni politici z regionů mají zájem věc zlepšovat – řada z nich těží ze sociálního napětí a nemá na rozvoji regionu zájem.

25. leden 2023 20:22

Jak zefektivnit české školství? Zavřít malé nekvalitní školy, radí sociolog Prokop

Jak by se dala zlepšit efektivita českého školství? A dá se v něm ušetřit? „Nabízí se reforma řízení školství i reforma samotného obsahu. Až třetina českých škol má jen 100 až 150 dětí. Proto by měly zaniknout malé nekvalitní školy se špatnými výsledky,“ navrhuje sociolog Daniel Prokop. „Problém také je, že má v Česku až 20 procent dětí odklad. V Evropě je to do 5 procent,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor.

19. leden 2023 20:22

Reformy pomáhají spíš bohatším regionům. Méně danit nižší třídu zaměstnanců, navrhuje sociolog

Regionům i sociální soudržnosti v Česku by podle sociologa Daniela Prokopa ze společnosti PAQ Research pomohla změna daňového mixu. „Když se v Česku mění daně, nikdy se nezohledňuje dopad na regiony,“ připomíná. Nižší platy, které berou lidé spíše mimo velká města, jsou zdaněny víc. To odvádí z regionů kupní sílu. „Problémem je, že tam sice mají fabriku, ale ne silný sektor služeb. To nepodpoříte dotacemi, ale tím, že tam zůstanou peníze.“