Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 12627. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Největší eshop světa má v Česku obří robotický sklad. Jede jen na půl plynu

Článek Daniela Nováka. Americký internetový gigant Amazon otevřel v červnu v Kojetíně na Přerovsku své druhé tuzemské distribuční centrum. Brzy začne s náborem noční směny. Přesto zatím není jasné, kdy bude obří sklad fungovat naplno. Nové distribuční centrum internetového obra Amazon v moravském Kojetíně začne brzy nabírat lidi na noční směnu. Přesto stále není jasné, kdy gigantický sklad plný robotů začne fungovat naplno. I tak je však obří hala již začleněná do evropské sítě distribučních center Amazonu. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/235072] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

03:48

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1386Dnes 08:44

Pět důvodů, proč český stát neumí fungovat bez dluhů

Analýza Petra Holuba. Do roku 2024 Česká republika vstupuje s tím, že bez ohledu na zadlužení státu musí každoročně povinně valorizovat největší rozpočtové položky. Otázka zní jednoduše: kde na to chce brát, aniž by vláda zvýšila daně? Existuje pět důvodů, proč český stát nemůže žít bez dluhů, ukazuje návrh státního rozpočtu na rok 2024. Právě kvůli těmto důvodům došla Národní rozpočtová rada k závěru, že vláda v dohledné době nesníží deficit rozpočtu pod tři procenta HDP a že státní dluh zanedlouho překročí hranici, kdy bude třeba zatáhnout za dluhovou brzdu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237353] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1385Dnes 10:44

Nové svědectví v kauze Byty: podnikatelka se přiznala k uplácení

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Vybírali jsme úplatky za městské byty, přiznala policii podnikatelka v kauze brněnských bytů. Spolek zkasíroval miliony i za bydlení přidělené příbuzným primátorky. Brněnští politici ženě přiklepli i tři další prostory. Denisa Hlubocká se v minulých letech živila jako realitní agentka. Specializovala se mimo jiné na nemovitosti v centru Brna.  Seznam Zprávám se podařilo získat a prostudovat čerstvé obvinění v kauze kšeftování s brněnskými městskými byty. V něm má Hlubocká specifické postavení. V policejním dokumentu se píše, že se při výslechu přiznala - připustila, že oproti kolegům z branže měla značnou konkurenční výhodu. Byty v centru Brna nabízela za zlomek jejich tržní ceny. Zákazníkům jen nesmělo vadit, že podstatou obchodu bylo, že s pomocí úplatků přeskočí potřebné, kteří v dlouhém pořadníku usilují o sociální bydlení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236848] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1384Včera 05:49

Komentář: Zeman, Pavel a Fico. Stýská se vám po volbách?

Komentář Jana Lipolda. Prezident Petr Pavel, volně přeloženo, prohlásil: „Já bych to tedy Ficovi nehodil.“ Soukromníci Miloš Zeman a Václav Klaus se vyznali přímo a otevřeně: „Já bych to tedy Ficovi hodil.“ Slovenské volby (budou 30. září) mají s těmi českými mnoho společného. Jak dopadnou, nevíme. Ale někdo je může dychtivě číst jako předzvěst nebo předtuchu toho, co nás čeká. Anebo jako „dohrávku“ českých prezidentských voleb z letošního ledna. Vždyť Češi nevolili už tři čtvrtě roku! Hrozící abstinenční příznaky jim naštěstí kompenzuje slovenská kampaň. Za přispění současného, minulého, ba i předminulého prezidenta. V rolích zprostředkovatelů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237388] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1381Včera 12:12

Druhé kolo boje o Mafru: Láká Tykače i další známá jména českého byznysu

Článek Zuzany Kubátové. Vydavatelství Mafra a rádio Impuls kupuje od Agrofertu investor Karel Pražák. Definitivní vlastník mediálního impéria se ale teprve hledá. Jasným zájemcem je Pavel Tykač, zájemců kolem Mafry však krouží celé hejno. Začátkem září oznámila skupina Kaprain pražského investora Karla Pražáka, že od Agrofertu kupuje vydavatelství Mafra, firmu Londa (provozuje rádio Impuls) a chemičku Synthesia. Pokud transakce projde u antimonopolního úřadu, půjde o zásadní pohyb na českém mediálním trhu. Mafra je sice ve ztrátě, má ale obrovský zásah. Její tištěné tituly čte podle výzkumu čtenosti Media projekt skoro pět milionů lidí a weby navštíví měsíčně přes sedm milionů uživatelů. Celý balík aktiv i s chemičkou přijde Pražáka podle zdrojů z mediálního trhu na zhruba 12 miliard korun. Mafra s Londou v tom mohly činit až polovinu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237237] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1383Včera 14:07

Analýza: Internetová tržiště útočí polskými cenami. Přihlížíme převratu v nakupování?

Analýza Filipa Horáčka. Polská cena a ohromující výběr nemusí být ještě zaručený recept na úspěch. Zákazníci českých e-shopů mají vysoké nároky. Přesto příchod velkých internetových tržišť na tuzemský trh pravděpodobně změní způsob nakupování. Český e-commerce trh je vyspělý, ale v jedné věci se zatím Západu nepřiblížil. Internetová tržiště hrají v nakupování vedlejší roli. To se může změnit. Tržiště jsou virtuální obdobou obchodních center, která umožňují nakoupit nepřeberné množství zboží na jednom místě. Tím nejznámějším ve světě je americký Amazon. Česko takového giganta nemá, ale od jara je tu „polský Amazon“, jak se někdy přezdívá Allegru. Další tržiště rozjel přibližně ve stejné době řetězec Kaufland. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237157] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 09:19

Tandem Orbán–Fico? Migrace a „mír“ přebijí i výroky o Horních Uhrách

Článek Filipa Harzera. Evropa čeká, jak si Poláci a Slováci nově poskládají parlamenty. V Maďarsku vidí slovenské volby jako příležitost zamíchat visegrádskou čtyřkou. V kampani mají společnou rétoriku o „míru“, která v praxi znamená nucení Ukrajiny k bolestivé dohodě s agresorem. Společné mají i líčení nepřátel: LGBTQ+ lidí (leseb, gayů, bisexuálů, trans lidí a dalších queer osob), migrantů, neziskových organizací, amerického politického filantropa George Sorose, Bruselu, USA, novinářů a politických oponentů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237000] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1379Před dvěma dny 07:54

Rodiny dusí splátky hypoték. „Nic vám nedají zadarmo,“ líčí jednání s bankou

Článek Petra Švihela. Každoměsíční splátky hypotéky se jim po refixaci změnily v rodinné drama. Seznam Zprávy v unikátním časosběrném projektu sledují osudy tří domácností. „Budeme muset bojovat,“ povzdechne si Petr, který s rodinou bydlí nedaleko Prahy. Naráží na situaci, do které se dostal poté, co jim skončila fixace úroku u hypotéky a splátky rázem dramaticky vyskočily. Jeho domácnost je jednou ze tří, jejichž boj s nástrahami financování vlastního bydlení Seznam Zprávy průběžně sledují. Zatímco v březnu se rodiny loučily například s plány na rekonstrukci, v červnu popisovaly vyjednávání s bankou či plány na prodej nemovitosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237195] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1378Před dvěma dny 09:48

Firma hrne na trh dluhopisy na výstavbu ekofarem, projekty ale poněkud drhnou

Článek Daniela Nováka. Farmy Future Farming kombinující chov ryb a pěstování zeleniny mají spolu s prodejem technologií zajistit příjmy pro splácení dluhopisů, jež firma vydává. Projekty se ale zpožďují, a firma o nich navíc poskytuje zavádějící údaje. Společnost Future Farming láká drobné investory na dluhopisy, které mají sloužit k budování aquaponických farem a technologií. Projekty firmy však nabírají zpoždění. Společnost navíc nezřídka poskytuje o stavu svého byznysu nepřesné a zavádějící informace. Drobným investorům přitom z dluhopisů dluží kolem jedné miliardy korun. Další miliardy plánuje ještě získat. Future Farming je stěžejní součástí brněnské skupiny GFF. Jak již redakce SZ Byznys upozornila, hospodaření řady firem v holdingu je podle posledních zveřejněných údajů ztrátové, [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-chteji-prinest-revoluci-v-zemedelstvi-ale-ziji-na-dluh-rizik-je-mnoho-237018] a společnosti jsou navíc vysoce zadlužené. GFF se hájí tím, že je to obrázek o skupině platný v roce 2021, ze kdy pochází většina účetních závěrek, které firmy z holdingu zveřejnily. GFF navíc zdůrazňuje, že samotná Future Farming je zisková. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237189] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1377Před dvěma dny 10:46

Analýza: Válka přetéká z Ukrajiny na Západ, nebezpečných incidentů přibývá

Analýza Milana Rokose a Filipa Harzera. Incidenty s padajícími drony nebo námořními minami, které připlouvají přes Černé moře, se v Rumunsku a Bulharsku množí. Polsko má už i zkušenost s úmrtím v důsledku spadlé rakety. Co na to Severoatlantická aliance? „Zachovejte klid! Ukryjte se ve sklepích nebo v krytech civilní ochrany. Pokud je nemáte k dispozici, zůstaňte uvnitř domu, daleko od oken a vnějších zdí.“ Takovýto vzkaz dostali před pár dny lidé na své mobilní telefony jako varování před „možností padajících předmětů z okolního vzdušného prostoru“. Řeč není o obyvatelích Ukrajiny nebo Ruska, ale členského státu Severoatlantické aliance, Rumunska. Na rumunské území sousedící s Ukrajinou už totiž třikrát dopadly trosky dronů, které zřejmě Rusové použili k útokům na ukrajinské přístavy na Dunaji. Rumunsko nejdřív přítomnost fragmentů ruských dronů odmítalo, později ale jejich dopad přiznalo. Nyní celou záležitost vyšetřují rumunské úřady. Na hranice Rumuni vyslali šest stovek vojáků a aktivovali protivzdušnou obranu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237133] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1376Před dvěma dny 10:09

Skrytá hra Metrostavu. Jak jeho manažeři orchestrovali zakázku za 30 miliard

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy získaly e-maily a další dokumenty, které naznačují, že firmy z rodiny Metrostavu skrytě spolupracovaly na získání zakázky na druhou etapu pražského metra. A úspěšně. V zakázce na stavbu další části pražského metra za 30 miliard se objevuje podezření na skrytou spolupráci spřízněných stavebních firem. Seznam Zprávy získaly dokumenty a svědectví, že společnosti Metrostav DIZ a Subttera (obě ze skupiny Metrostav) se sice v zakázce na druhou etapu metra linky D tvářily navenek nezávisle, nebo dokonce jako konkurenti, ale ve skutečnosti postupovaly tak, aby si navzájem kryly záda. A aby tak jedna druhou podpořila při vítězství ve sledované a prestižní soutěži. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237125] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.