23. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Nejstarší český meteorit najdete na hradě Loket

Hrad Loket v Karlovarském kraji se může pyšnit nejstarším českým meteoritem. Nenachází se zde ale celý. Jeho další části nalezneme v institucích rozmístěných takřka po celém světě.

02:34

Poklady minulosti

Vydává: Český rozhlas

Exponáty nebo chcete-li sbírkové předměty a další historicky významné cennosti…  v muzeích, galeriích, ale i na hradech či zámcích kolem některých z nich často projdeme bez povšimnutí či většího zájmu. Jaký je ale příběh těchto předmětů a čím jsou tak unikátní, že stojí za vystavení? Ty nejzajímavější podrobnosti se při běžné prohlídce dozvíme jen málokdy.

Web

23. červen 2022 03:20

Panenka má lidské vlasy. Patřily zřejmě dívence, která zahynula v koncentračním táboře

Jedna z nejstarších panenek v Muzeu panenek v Purkyňově ulici v Plzni byla vyrobena roku 1890. Ačkoliv je stará více jak 130 let, je stále krásná. A to i když má za sebou poměrně strastiplnou minulost.

20. červen 2022 03:28

Nejcennějším místem celé synagogy je schránka na tóru

Pouze při vybraných židovských svátcích se otevírá schránka na tóru, která je k vidění v plzeňské Velké synagoze v sadech Pětatřicátníků.

3. červen 2022 03:32

Jak voní Karel IV. a jeho čtyři ženy? Nejen to se dozvíte v Klášteře Kladruby

Klášter Kladruby na Tachovsku nabízí návštěvníkům mnoho zajímavostí. Jednou z nich je i takzvaný Archiv vůní, který musel být z důvodu protikoronavirových opatření dva roky pro veřejnost uzavřen.

1. červen 2022 02:55

Jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě najdete v Aši

Seriál Poklady minulosti nás zavedl do ašského textilního muzea. Jeho stálá expozice je zaměřená na rozvoj řemesel a počátky textilního průmyslu v Aši.

4. květen 2022 02:55

Unikátní oltář z 18. století najdete v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku

Další díl seriálu Poklady minulosti nám představil iluzivní oltář z 18. století, který můžete najít v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří.

2. květen 2022 03:56

Z těchto UV aktivních minerálů se tvořila část vídeňského Prátru

Městské muzeum Horažďovice sídlící v prostorách zámku se může pochlubit zbrusu novou expozicí s názvem Myslí a kladivem. Součástí expozice je i takzvaná UV místnost, kterou si jistě oblíbí nejeden návštěvník. Vizuálně je totiž velice zajímavá.

24. duben 2022 03:43

Zbroj v barvě kovu? Původně bohatě malovaná přilba ze zámku Kozel možná dokazuje opak

Expozice i depozitář zámku Kozel ukrývají mnoho zajímavých předmětů. Tím nejstarším je však přilba pocházející pravděpodobně z 9.-10. století.

19. duben 2022 04:03

Jako živí: V nečtinském muzeu uvidíte figuríny vytvořené podle tamních obyvatel

9 figurín znázorňujících nejrůznější povolání a situace najdete v regionálním muzeu v Nečtinech na severu Plzeňska. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, pokud by ovšem tyto figuríny nebyly vytvořeny dle předloh reálných obyvatel této obce.

6. duben 2022 01:17

Vzácnou vázu Sophia Louisa můžete vidět v Horním Slavkově. Její repliku vlastnil i Jan Pavel II.

S naším seriálem Poklady minulosti jsme zamířili do muzea v Horním Slavkově na Sokolovsku. Zdejší expozice jsou plné zajímavých předmětů, najdete tu i jednu velmi vzácnou porcelánovou vázu.

2. duben 2022 03:21

Motovidlo bylo velmi důležitým pomocníkem přadlen. Tohle je nezvykle podepsané

Motovidlo je nástroj, který byl využíván při zpracování lnu či nějakého jiného textilního vlákna. Používal se na samém konci celého procesu a sloužil jako ukazatel toho, jaké množství vlákna přadlena upředla.