Diabetes Podcast
Sezóna 3Epizoda 101. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Nejsem zapařenej kamioňák. Diabetik Luboš Dvořák o řízení náklaďáku a cukrovce z mandarinek

V souvislosti s cukrovkou často řešíme zdravý životní styl. Jenže, co když jste řidič kamionu, který tráví hodiny za volantem a jeho nejbližší zastávkou je benzinka nebo fast food? O tom je další Diabetes Podcastu s kamioňákem Lubošem Dvořákem. V téměř hodinové epizodě řešíme, jak zvládá starost o cukrovku v kombinaci s řízením několika tunového kamionu. Luboš Dvořák tak vysvětluje, že náklaďák je tak trochu jako byt, proto nemusí nakupovat na benzinkách nebo se zastavovat v mekáči či KFC u dálnice. Luboš také odkrývá, s jakou glykémií usedá za volant a jak mu ji dokážou zvednout neukáznění řidiči. 0:00 Úvod, představení hosta, jaký je Luboš Dvořák pacient? 2:38 Jak Lubo obelhával diabetologa? A proč přestal býti rebelem? Co jsou tři svaté dny? 5:24 Jak dlouho má Luboš Dvořák cukrovku? Co mají společného mandarinky s jeho cukrovkou? 9:27 Jaké zařízení Luboš používá? Nosí senzor? Proč nechce inzulinovou pumpu? Co řekl pánovi, který mu chtěl sloupnout senzor? 12:48 Jaký je život kamioňáka s cukrovkou? Jak zvládat péči o své tělo a jak se po cestách stravuje? 17:49 Jak často si dává přestávku během řízení? Kontroluje za volantem senzor? Co dělá jeho glykémie na cestách? Proč nejezdí přes noc? 21:25 Jak to je s řidičským průkazem pro diabetiky? Jsou na profesionální řidiče větší nároky a je cukrovka problém? Proč si dává pozor na časté hypoglykémie? 27:48 Co dělají dramatické situace na silnici s Lubošovou glykémií? 34:22 Co dělá Luboš o víkendech, aby vykompenzoval sezení za volantem? 43:18 Jak Luboš řeší hyperglykémii? Co dělal, když od lékaře dostal skrytý senzor? 45:58 Proč má tetování On/Off? Co to znamená? 48:04 Dovede si představit život bez diabetu? Bez všech starostí o glykémii a aplikování inzulinu? Co je podle něj na cukrovce nejlepší? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.

55:14

Diabetes Podcast

Vydává: Raw Audio

Podcast, který nebolí. Poslouchejte, jak se dá s cukrovkou žít plnohodnotný a skvělý život! Když se stanete diabetikem, život nekončí, ale teprve začíná. Diabetes podcast moderuje Jan Hrušovský, produkce Jakub Viliš.

Web

Sezóna 3Epizoda 14Před dvěma dny 53:48

Vztah rodič a mladý diabetik: Nediktujte, mluvte s ním o cukrovce, tvrdí Míša a Veronika Mervartovy

Rodina je v drtivé většině případů nejprve šokovaná, když cukrovka vstoupí do života dítěte. Diagnóza není zásadní změnou jen pro samotného diabetika, ale i pro jeho nejbližší. Obzvlášť to platí v případě dětí nebo teenagerů s cukrovkou. Jak se s nepříjemnou diagnózou vyrovnat a jak si udržet pozitivní mysl? Na to hledáme odpovědi v dnešní epizodě Diabetes Podcastu s Veronikou Mervartovou a její dcerou Míšou. Cukrovku má Míša od třinácti let a jak popisuje její maminka Veronika, byla a stále je velmi zábavnou pacientkou. V životě si prošly mnoha dramaty: od hospitalizace na jipce, přes let vrtulníkem, když si Míša několik dní neaplikovala inzulin, až k problémům na konzervatoři, které vyvrcholily odchodem z vysněné školy. . . . Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 13Před týdnem 32:46

Politik s cukrovkou: Členové vlády asi neví, že jsem diabetik. Není to vidět, říká ministr Hladík

Listopadová série Diabetes Podcastu má být tak trochu oslavou. Je to měsíc osvěty diabetu, proto se snažíme vybírat co nejzajímavější a svým způsobem nejexkluzivnější hosty. Když Honza zjistil, že mezi českými politiky je člověk s cukrovkou, vydal se ho hledat. A narazil na člena současné vlády ministra životního prostředí Petr Hladíka. V této epizodě si povídají, jak jde cukrovka dohromady s náročným politickým životem anebo jestli členové vlády tuší, že má Petr Hladík cukrovku. Jak se žije politikovi s cukrovkou? Poslouchejte. 0:00 úvod, představení hosta, jaký je Petr Hladík pacient? Jaké vybavení používá? Proč nechce inzulínovou pumpu? 5:44 Jak dlouho žije s cukrovkou? Za jakých okolností se dozvěděl o diagnóze? Co do té doby věděl o cukrovce? 13:45 Jak jde dohromady život politika s cukrovkou a celiakií? Jak Petr Hladík zvládá řídit cukrovku? Na co musí myslet při výjezdech do regionů? 18:40 Čím Petr Hladík zahání hypoglykémie? A jak stav, kdy má nízkou hladinu cukru v krvi, zasahuje do jeho práce politika? Vědí jeho kolegové z vlády, že je diabetik? A zkouší lobbovat u ministra zdravotnictví za práva diabetiků? 24:07 Jaké aktivity mu pomáhají mít cukrovku pod kontrolou? Je to sport, nebo něco jiného? Nemá někdy myšlenky, že by opustil celostátní politiku, aby měl víc času na sebe? 29:05 Co je podle Petra Hladíka na cukrovce nejlepší? Co nám diabetikům dává? . . . Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 12Před 2 týdny 43:50

S cukrovkou do země diktátora Kima. Největší problém byl s glukometrem, říká diabetička Míša

Pro řadu diabetiků může být cukrovka překážkou k cestování. U hosta dalšího dílu Diabetes Podcastu to ale neplatí. Vedle tradičních letovisek a destinací Michaela Liliana Mikešková navštívila Severní Koreu. Jaké to je v zemi pod nadvládou Kim Čong-una? Nebála se, co ji v diktatuře jako diabetičku čeká a proč byl při cestě největší problém glukometr? Dále probíráme i praktické záležitosti, co všechno by si měl diabetik sbalit s sebou na cestu. . . . Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 11Před 3 týdny 36:45

Díky cukrovce má větší ambice. Chtěla bych do Světového poháru, říká biatlonistka Tereza Jandová

Z letošní světové univerziády v Lake Placid má zlato a dva bronzy. Patří mezi talenty nové generace českého biatlonu. A také je víc než rok diabetičkou. Tereza Jandová je skvělým příkladem, že s cukrovkou život nekončí a každý se můžeme věnovat tomu, co nás baví. V této epizodě Diabetes Podcastu se tak dozvíte, jak vypadá její tréninkový a závodní režim, co říkali lidé z biatlonu, když jim oznámila, že má cukrovku a také jakou glykémii měla při zlatém závodě v Lake Placid. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.

Sezóna 3Epizoda 94. říjen 2023 50:33

Má cukrovku a práci v potravinářském průmyslu. Důležitá je disciplína a sport, říká Pavel Slanec

Dalším hostem Diabetes Podcastu byl Pavel Slanec, muž, který pracuje v potravinářském průmyslu a má cukrovku. Je to schizofrenní? Důležité faktory jsou disciplína, řád, sport a také moderní technologie, říká. V tomto díle dále popisuje zvládání cukrovky při pracovních cestách do zahraničí a také jak se chová při byznysových večeřích. Na cukrovce bohužel nevidí nic dobrého, proto radí, ať plánujete a staráte se o sebe, aby vás to jednoho dne nedoběhlo. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.

Sezóna 3Epizoda 84. září 2023 37:26

Co je těhotenská cukrovka a jak se liší od ostatních druhů diabetu?

Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka postihne kolem 15 procent žen. Věkem se ale riziko zvyšuje, u žen starších 35 let je to ale pětina žen. Pro spoustu z nich může jít o šokující diagnózu, naštěstí ale těhotenská cukrovka není tak zlá, jak se může zdát. Ano, existují rizika, která mohou ohrozit život dítěte. Zároveň se s touto diagnózou svět nezhroutí. O tomto typu onemocnění jsme si povídali v dalším díle Diabetes Podcastu s paní doktorkou Hanou Krejčí a také Simonou Janíkovou, které těhotenská cukrovka vstoupila znenadání do života. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.

Sezóna 3Epizoda 731. červenec 2023 39:19

Nenechávejte těhotenství náhodě, připravte se, radí doktorka Krejčí. Jak na početí dítěte?

Každý den krotit glykémii a mít cukrovku pod kontrolou, je pořádná výzva. Ultimátní úkol pak čeká na diabetičky v těhotenství. Co obnáší cukrovka a početí dítěte? O tom si povídáme v Diabetes Podcastu s paní doktorkou Hanou Krejčí z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V tomto díle se dozvíte, jak vypadá příprava na těhotenství, jaké je doporučené rozmezí glykémie, jestli existuje pravděpodobnost, že dítě bude mít také cukrovku a jaká jsou rizika spojená s cukrovkou a těhotenstvím. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 63. červenec 2023 43:58

Cukrovka a stres. V rámci prevence je fajn terapii zkusit, říká psycholožka Judita Konečná

Duševní zdraví a pohoda hýbou světem. Přiznat problém není ostuda. Deprese, úzkosti, stres nebo poruchy nálad se týkají i diabetiků. Zvládat cukrovku není pro každého snadné. Navíc je nutné myslet na fakt, že chronicky nemocní lidé, což se týká i diabetiků, mají dvakrát vyšší riziko psychického onemocnění než zdraví jedinci. Jak probíhají terapie a sezení s psychologem rozebíráme v dalším díle Diabetes Podcastu s Juditou Konečnou. V tomto díle zjistíte, jak se může cukrovka podepsat na psychické pohodě diabetiků, s čím na sezení přijít, proč lidé na terapie chodí a jaké záležitosti je trápí nejvíce. Samozřejmě zapomeňte na myšlenku, že právě vy jste v pohodě a budete jen zabírat místo někomu, kdo má větší problémy. “Už jen z důvodu prevence je fajn terapii zkusit,” říká psycholožka Judita Konečná. Co v této epizodě uslyšíte? 2:06 Proč by diabetici měli chodit na terapii? Jak se stres projevuje na životech diabetiků?4:20 Co je diabetický distres, z čeho vyplývá a co všechno ovlivňuje? 8:23 Jaké jsou nejčastější stesky lidi s diabetem? Strach z hypoglykémie? Diabulimie? Proč není diabetes první věc, která se na terapiích řeší? Jak vypadá první sezení na terapii? Co mě na terapii čeká? Nebudu tam trapně mlčet? 15:34 Co budu dělat na terapii? Já přece takový problém nemám, akorát tam budu někomu zabírat místo? 17:57 Co když mám terapeuta, ale jeho přístup mi nesedí? Jak mu říct, že chci jít jinam? 19:44 Nebudu na terapii říkát blbosti? Co si z myšlenkových pochodů berou terapeuti a proč jsou nejlepší myšlenky, které nejsou cenzurované? Jaké jsou druhy terapie a proč si promyslet, jaký typ je pro mě vhodný? 26:28 Jaké je měřítko úspěchu? Pozná terapeut nebo diabetik, kdy sezení začíná fungovat a opravdu mu zlepšuje život? 29:40 Co mají dělat rodiče? Mohou také chodit na terapii? Co je klíčové ve vztahu rodič-dítě diabetik? 35:26 Jak moderní technologie ovlivňují psychiku diabetiků? Co je alarm fatigue? Jak pracovat se stresem, který způsobují senzory a pumpy, které neustále upozorňují na vysokou nebo nízkou hladinu glykémie? 40:57 Dá se žít s cukrovkou a nestresovat se s ní? Co všechno může do života hodit vidle a rozhodit glykémii? 42:17 Co je podle Judity Konečné nejlepší na cukrovce? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 55. červen 2023 35:05

Cukrovka mě baví, trojčlenka je nejlepší přítel diabetika, říká dcera atletické legendy

Je dcerou atletické legendy, učí na základní škole a má sestru dvojče, ale na rozdíl od ní se pere s cukrovkou. Bára Dvořáková je neskutečně pozitivní člověk. Poslechněte si její životní příběh. Zjistíte, jak vypadá atletická kariéra s diabetem, jestli Báře náhodou děti nekradou svačinu nebo nepřestřihávají hadičku od pumpy a také proč si myslí, že je dobře, že v jejich rodině dostala cukrovku právě ona. Co v této epizodě uslyšíte? 1:40 Jaká zařízení Bára používá? Má pumpu, nebo pera? Jaký senzor nosí? Proč ji cukrovka baví? 4:43 Co Bára Dvořáková dělá, když ji nemoc právě nebaví nebo se nedaří zvládat glykémii? Proč si dříve nasadili cílové rozmezí od 3,6 mmol/l do 6 mmol/l? 7:19 Jaký je Bářin životní příběh s cukrovkou? Kdy ji nemoc diagnostikovali a proč si to pamatuje na den přesně? Mělo její astma vliv na nemoc? 11:18 Proč si myslí, že je dobře, že cukrovku má ona a ne její sestra? Hledala Bára někdy odpověď na to, proč ona má cukrovku a její sestra dvojče je zdravá? 17:11 Neodrazovali Báru lékaři od atletiky, když má diabetes? Jak vypadají atletické tréninky a závody s cukrovkou? 21:08 Jak jde dohromady práce ve školství a cukrovka? Nezneužívají děti situace, když má paní učitelka Bára hypo? Nebo ji dělají naschvály a kradou svačinu? 26:52 Jaký je postoj kolegů učitelů nebo vedení školy, že mají ve svém kolektivu učitelku s cukrovkou? Jaká je spolupráce s rodiči diabetických dětí? Co Bára radí rodičům, kteří se bojí, jak se k jejich dítěti s cukrovkou bude přistupovat ve škole? 33:13 Záludná otázka na závěr pro Báru: Co je na cukrovce nejlepší? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.